Transakcja sprzedaży nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym, ponieważ Wnioskodawczyni nie dokonuje (...)

Transakcja sprzedaży nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym, ponieważ Wnioskodawczyni nie dokonuje jej w wykonywaniu działalności gospodarczej, a od nabycia sprzedawanej działki upłynęło już ponad 5 lat.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2013 r. (data wpływu 5 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 5 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.


We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


W dniu 12 września 2005 r. Wnioskodawczyni kupiła wraz z mężem do majątku wspólnego działkę o powierzchni 2.782 m2. Działka ta w ewidencji gruntów Starostwa Powiatowego była oznaczona symbolem Bp jako zurbanizowany teren niezabudowany, a w planie zagospodarowania przestrzennego figurowała jako przeznaczona pod budownictwo wielorodzinne. Wnioskodawczyni nabyła ją w trybie przetargu od Skarbu Państwa reprezentowanego przez Wojskową Agencję Mieszkaniową. Działka powyższa nabyta została na własne cele mieszkalne z zamiarem budowy. W związku z pracą zawodową męża Wnioskodawczyni i częstą zmianą miejsca jej wykonywania, Wnioskodawczyni wraz z mężem odstąpiła od tego zamiaru i w chwili obecnej czasowo przebywa wraz z całą rodziną we Włoszech. Z uwagi na zmianę planów rodzinnych, przedmiotowa działka nie jest w chwili obecnej potrzebna Wnioskodawczyni i w związku z tym zamierza ją sprzedać. Zarówno Wnioskodawczyni jak i jej mąż nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, a także nie prowadzą działalności gospodarczej. Ww. działka nie jest w jakikolwiek sposób użytkowana ani też wydzierżawiana przez Wnioskodawczynię i jej męża. W związku z planowaną transakcją Wnioskodawczyni i jej mąż nie zamierzają prowadzić szczególnej reklamy. Czekają na oferty. Działka od momentu zakupu do dziś nie jest ogrodzona. Wnioskodawczyni wraz z mężem nie dokonali podziału przedmiotowej nieruchomości na mniejsze działki i chcą ją sprzedać w całości. Aktualnie jest to miejsce ?spacerowe? okolicznych mieszkańców. W dniu 20 września 2006 r. Rada Miejska uchwaliła zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego dotyczącą ww. działki na teren zabudowy usługowej (poprzednio mieszkalnej). Wnioskodawczyni informuje również, że od czasu nabycia przedmiotowej działki nie sprzedawała wraz z mężem żadnej nieruchomości. Wnioskodawczyni nadmienia, że utrzymuje się wraz mężem z Jego dochodów zagranicznych oraz najmu nieruchomości pozostawionych w Polsce.


Wobec powyższego zadano następujące pytanie:


Czy wartość planowanej sprzedaży będzie stanowiła przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym będzie opodatkowana?


Zdaniem Wnioskodawczyni, planowana sprzedaż nie będzie stanowiła przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i w związku tym nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy normującej opodatkowanie tym podatkiem, odpłatne zbycie nieruchomości jest przychodem do opodatkowania jeżeli, po pierwsze następuje przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym, nastąpiło nabycie . Nabycie przedmiotowej działki przez Wnioskodawczynię i jej męża nastąpiło w roku 2005. Okres 5 lat o którym mowa w przywołanym przepisie minął zatem w 2011 r. Po drugie, transakcja ta byłaby opodatkowana, gdyby Wnioskodawczyni wykonywała ją w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Takiej działalności Wnioskodawczyni nie prowadzi. Reasumując planowana transakcja nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym, ponieważ Wnioskodawczyni nie dokonuje jej w wykonywaniu działalności gospodarczej, a od nabycia sprzedawanej działki upłynęło już ponad 5 lat.


W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowego od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłami przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.


Zatem, odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych stanowi źródło przychodu w rozumieniu powołanego art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli następuje przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej

Z treści wniosku wynika, że w dniu 12 września 2005 r. Wnioskodawczyni kupiła wraz z mężem do majątku wspólnego działkę o powierzchni 2.782 m2. Działka ta w ewidencji gruntów Starostwa Powiatowego była oznaczona symbolem Bp jako zurbanizowany teren niezabudowany, a w planie zagospodarowania przestrzennego figurowała jako przeznaczona pod budownictwo wielorodzinne. Wnioskodawczyni nabyła ją w trybie przetargu od Skarbu Państwa reprezentowanego przez Wojskową Agencję Mieszkaniową. Działka powyższa nabyta została na własne cele mieszkalne z zamiarem budowy. W związku z pracą zawodową męża Wnioskodawczyni i częstą zmianą miejsca jej wykonywania, Wnioskodawczyni wraz z mężem odstąpiła od tego zamiaru i w chwili obecnej czasowo przebywa wraz z całą rodziną we Włoszech. Z uwagi na zmianę planów rodzinnych, przedmiotowa działka nie jest w chwili obecnej potrzebna Wnioskodawczyni i w związku z tym zamierza ją sprzedać. Zarówno Wnioskodawczyni jak i jej mąż nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, a także nie prowadzą działalności gospodarczej. Ww. działka nie jest w jakikolwiek sposób użytkowana ani też wydzierżawiana przez Wnioskodawczynię i jej męża. W związku z planowaną transakcją Wnioskodawczyni i jej mąż nie zamierzają prowadzić szczególnej reklamy. Czekają na oferty. Działka od momentu zakupu do dziś nie jest ogrodzona. Wnioskodawczyni wraz z mężem nie dokonali podziału przedmiotowej nieruchomości na mniejsze działki i chcą ją sprzedać w całości. Aktualnie jest to miejsce ?spacerowe? okolicznych mieszkańców. W dniu 20 września 2006 r. Rada Miejska uchwaliła zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego dotyczącą ww. działki na teren zabudowy usługowej (poprzednio mieszkalnej). Wnioskodawczyni informuje również, że od czasu nabycia przedmiotowej działki nie sprzedawała wraz z mężem żadnej nieruchomości. Wnioskodawczyni nadmienia, że utrzymuje się wraz mężem z Jego dochodów zagranicznych oraz najmu nieruchomości pozostawionych w Polsce.

Przenosząc powyższe uregulowania prawne na grunt niniejszej sprawy stwierdzić należy, że sprzedaż przedmiotowej działki nie będzie stanowić źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło jej nabycie do chwili obecnej upłynął już okres pięciu lat, o którym mowa w tym przepisie. Tym samym przychód uzyskany z tej transakcji, w sytuacji gdy nie zostanie dokonana w wykonywaniu działalności gospodarczej, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012, poz. 270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika