Czy występuje konieczność zapłaty podatku od nagrody otrzymanej w konkursie organizowanym przez Fundację?

Czy występuje konieczność zapłaty podatku od nagrody otrzymanej w konkursie organizowanym przez Fundację?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2010 r. (data wpływu 12 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania otrzymanej nagrody - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 12 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania otrzymanej nagrody.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawczyni została laureatką III nagrody w konkursie organizowanym przez Fundację ?R.? działającą pod egidą ?I.? z siedzibą w Paryżu. Celem tego konkursu jest finansowe wsparcie wybranych projektów prowadzonych przez kobiety na rzecz środowiska. Wnioskodawczyni otrzymała dotację w kwocie 2000 Euro. Środki pieniężne w kwocie 7.639 zł 40 gr wpłynęły na konto z ?I.? w dniu 29 marca 2010 r. Regulamin konkursu zobowiązuje laureatkę (Wnioskodawczynię) do regularnego przekazywania sprawozdań z poczynionych postępów w realizacji projektu. Nagroda to bezzwrotna pomoc zagraniczna w ramach Programu Finansowego ?Z.?. Nagroda została udzielona jako dopłata na cele związane z działalnością ogrodniczą (osiedle mieszkaniowe), nie stanowi płatności za realizację projektu w ramach programu finansowego z udziałem środków europejskich.

Dotacja została wykorzystana na cele zagospodarowania terenów zielonych na osiedlu mieszkaniowym. Sprawozdanie z wykorzystania środków zostało wysłane do ?R.?. Wnioskodawczyni musiała zainwestować własne środki (ponad 20.000 zł), żeby otrzymać tę nagrodę. Organizator konkursu docenił i doinwestował rozpoczętą inwestycję, która nadal istnieje.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy występuje konieczność zapłaty podatku od ww. nagrody...


Zdaniem Wnioskodawczyni nie występuje obowiązek zapłaty podatku od nagrody, ponieważ jest to dotacja, z której musi rozliczyć się z organizatorem konkursu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ww. ustawy).

W myśl art. 21 ust. 1 umowy z dnia 20 czerwca 1975 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1977 r. Nr 1, poz. 5) części dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania w jednym z Umawiających się Państw, bez względu na to skąd pochodzą, a o których nie było mowy w poprzednich artykułach niniejszej umowy, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

W świetle powyższych postanowień umowy nagroda pieniężna otrzymana przez osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy stanowi, iż od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 - w wysokości 10 % wygranej lub nagrody.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ww. ustawy wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania (art. 30 ust. 3 ww. ustawy). Natomiast stosownie do ust. 8 ww. artykułu dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27.

Jednocześnie, w przedmiotowej sprawie wskazać należy, iż na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody w walutach obcych, z zastrzeżeniem art. 14 i art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10, przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, z zastrzeżeniem ust. 4.

Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, lub bank nie ogłasza kursu walut, do przeliczenia przychodu uzyskanego przez podatnika na złote, stosuje się kurs średni walut obcych ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 11 ust. 4 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30 ust. 1 pkt 2, z zastrzeżeniem ust. 5.

W myśl natomiast art. 45 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zeznaniu, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a, wykazuje się należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29-30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika. Przy czym z art. 45 ust. 1 ustawy wynika, iż podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8. W terminie określonym w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7, podatnicy są obowiązani wpłacić różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1, a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników (art. 45 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy).

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawczyni otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 2000 Euro z ?I.? z siedzibą w Paryżu w konkursie organizowanym przez Fundację ?R.? pod egidą ww. instytutu. Celem tego konkursu jest finansowe wsparcie wybranych projektów prowadzonych przez kobiety na rzecz środowiska. Ww. nagroda nie stanowiła płatności z tytułu realizacji projektu w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, została natomiast udzielona jako dopłata na cele związane z działalnością ogrodniczą.

Odnosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy stwierdzić należy, iż nagroda otrzymana przez Wnioskodawczynię podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Z uwagi na to, że wartość nagrody przekracza 760 zł nie znajduje zastosowania zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Poza tym, otrzymana kwota nie stanowi żadnego ze świadczeń ? według wskazania Wnioskodawczyni ? objętych dyspozycją art. 21 ust. 1 pkt 114 lub 47d ww. ustawy.

Jak wynika z treści wniosku Wnioskodawczyni otrzymała świadczenie pieniężne na cele związane z działalnością ogrodniczą, stosownie natomiast do art. 21 ust. 1 pkt 47d ustawy wolne od podatku dochodowego są określone rodzaje świadczeń otrzymanych na cele związane z działalnością rolniczą (?), natomiast art. 21 ust. 1 pkt 114 odnosi się do świadczeń nieodpłatnych, częściowo odpłatnych oraz świadczeń rzeczowych (w naturze) finansowanych lub współfinansowanych (?) w ramach rządowych programów.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika