Czy należność zagraniczna wypłacana w czasie pełnienia służby w misji pokojowej NATO w Afganistanie, (...)

Czy należność zagraniczna wypłacana w czasie pełnienia służby w misji pokojowej NATO w Afganistanie, jest wolna od podatku dochodowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku (data wpływu 1 września 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 listopada 2008 r. (data wpływu 7 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 1 września 2008 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 4 listopada 2008 r. (data wpływu 7 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Zgodnie z rozkazem Szefa Sztabu Generalnego WP z dnia 23 listopada 2004 r. został Pan wyznaczony do pełnienia obowiązków służbowych w Dowództwie Komponentu Sił Morskich w Wielkiej Brytanii na okres od dnia 1 grudnia 2004 r. do dnia 31 lipca 2007 r. w związku z powyższym oraz zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 maja 2004 r. w sprawie pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa (Dz. U. Nr 140, poz. 1479), jest Pan ujęty na etacie w ?Wykazie stanowisk służbowych przeznaczonych dla żołnierzy zawodowych pełniących służbę poza granicami państwa?. Natomiast na podstawie § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 czerwca 2004 r. w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych pełniących służbę poza granicami państwa (Dz. U. Nr 162, poz. 1698), otrzymywał Pan należność zagraniczną. Niniejsza należność zagraniczna, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 110 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest wolna od podatku dochodowego.

Pełniąc służbę w Dowództwie Komponentu Sił Morskich w N. ? Wielka Brytania, na wniosek przełożonych, został Pan skierowany do pełnienia służby wojskowej w pokojowej NATO ? International Security Assistance Force (ISAF) w Afganistanie, na okres od 11 grudnia 2005 r. do 19 kwietnia 2006 r. Podstawą skierowania Pana do służby w Afganistanie był opis Pana stanowiska, zgodnie z którym musi być Pan przygotowany do czasowego (do 6 miesięcy) skierowania do innych NATO?wskich dowództw oraz realizacji zadań w granicach i poza granicami państw NATO. W czasie pobytu w Afganistanie otrzymywana przez Pana należność zagraniczna również wypłacana była na podstawie § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 czerwca 2004 r. w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych pełniących służbę poza granicami państwa.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są należności pieniężne wypłacane policjantom, żołnierzom, celnikom i pracownikom jednostek wojskowych i jednostek policyjnych użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także należności pieniężne wypłacone żołnierzom, celnikom, policjantom i pracownikom, pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych; zwolnienie nie ma zastosowania do wynagrodzeń za pracę oraz uposażeń i innych należności pieniężnych przysługujących z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanych w kraju stanowisku służbowym.

Zgodnie z art. 73 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 ze zmianami) należność zagraniczna jest należnością pieniężną.

W myśl rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych, ISAF w Afganistanie jest misją pokojową NATO, a na mocy Obwieszczeń Ministra Spraw Zagranicznych (Monitor Polski Nr 2, poz. 45 z dnia 17 stycznia 2002 r. oraz Nr 16, poz. 272 z dnia 8 maja 2002 r.) Afganistan uznany został za strefę działań wojennych od dnia 10 stycznia 2002 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy należność zagraniczna wypłacana w czasie pełnienia służby w misji pokojowej NATO w Afganistanie, jest wolna od podatku dochodowego...


Zdaniem Wnioskodawcy, w związku ze skierowaniem go do pełnienia służby wojskowej w misji pokojowej NATO ? ISAF w Afganistanie, na okres od 11 grudnia 2005 r. do 19 kwietnia 2006 r., wypłacona mu w czasie pobytu w Afganistanie (strefie wojennej) należność zagraniczna z tytułu wyznaczenia go na stanowisko służbowe w Dowództwie Komponentu Sił Morskich w N. ? Wielka Brytania, powinna być zwolniona z podatku dochodowego, gdyż spełnione zostały przesłanki zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie Wnioskodawca nadmienia, że ze względu na strefę wojenną, charakter służby wojskowej pełnionej w Afganistanie jest zdecydowanie odmienny od służby w N. w Wielkiej Brytanii. Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał się na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni, Nr PW-2/4111-415/0056/I/05, postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik, Nr PB3-415/88/05/AB oraz postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek, Nr 1437/ZI/423/251/DF/06.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom, funkcjonariuszom celnym, Straży Granicznej, pracownikom jednostek wojskowych, jednostek policyjnych i jednostek organizacyjnych Straży Granicznej użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom, organizowania i kontroli ruchu granicznego, organizowania ochrony granicy państwowej lub zapewnienia bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej, a także należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom, funkcjonariuszom celnym, Straży Granicznej i pracownikom, pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych; zwolnienie nie ma zastosowania do wynagrodzeń za pracę oraz uposażeń i innych należności pieniężnych przysługujących z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym w kraju stanowisku służbowym.


Zasadnicze znaczenie dla zastosowania omawianego zwolnienia przedmiotowego ma spełnienie dwóch warunków:


  • wypłacone należności pieniężne muszą być bezpośrednio związane z użyciem wymienionych w tym przepisie osób poza granicami państwa,
  • należności te muszą wynikać z celów określonych w zwolnieniu.


Przepisy dotyczące otrzymywania należności zagranicznych przez żołnierzy zawodowych pełniących służbę poza granicami państwa reguluje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 czerwca 2004 r. w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych pełniących służbę poza granicami państwa (Dz. U. z 2004 r. Nr 162, poz. 1698 ze zm.). Zgodnie z § 2 ww. rozporządzenia przez żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe albo skierowanych poza granice państwa należy rozumieć:


  1. żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe w:

    1. polskich przedstawicielstwach wojskowych przy organizacjach międzynarodowych oraz przy międzynarodowych strukturach wojskowych,
    2. organizacjach międzynarodowych i międzynarodowych strukturach wojskowych,
    3. jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych, mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej 'placówkami zagranicznymi';

  2. żołnierzy zawodowych skierowanych:

    1. w charakterze obserwatorów wojskowych lub osób posiadających status obserwatora wojskowego do misji organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych,
    2. do kwater głównych, dowództw i sztabów misji organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych,
    3. do pełnienia służby w składzie jednostek wojskowych użytych poza granicami państwa zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. Nr 162, poz. 1117) w celu udziału w:

    1. konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych,
    2. misji pokojowej,
    3. akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom,

    1. do pełnienia służby w składzie jednostek wojskowych, których pobyt poza granicami państwa zgodnie z przepisami ustawy, o której mowa w lit. c, ma na celu udział w:

    1. szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych,
    2. akcjach ratowniczych, poszukiwawczych lub humanitarnych,
    3. przedsięwzięciach reprezentacyjnych.


Warunki określone w art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych spełniają jedynie żołnierze zawodowi wymienieni w § 2 pkt 2 lit. a) oraz lit. c) powołanego rozporządzenia i tylko oni mogą skorzystać z przedmiotowego zwolnienia. Należności przysługujące tym żołnierzom zostały uregulowane w § 10 i § 13 rozporządzenia. Są to należności pieniężne żołnierzy zawodowych skierowanych w charakterze obserwatorów wojskowych lub osób posiadających status obserwatora wojskowego do misji organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych oraz do pełnienia służby w składzie jednostek wojskowych użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej lub akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że otrzymywana przez Pana należność zagraniczna wypłacana jest Panu na podstawie § 3 wskazanego rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych pełniących służbę poza granicami państwa. Z treści rozporządzenia wynika, że jest to należność pieniężna żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe w polskich przedstawicielstwach wojskowych, w organizacjach międzynarodowych i międzynarodowych strukturach wojskowych oraz placówkach zagranicznych. Taki stan prawny sprawia, że należności otrzymywanej przez Pana nie można zakwalifikować jako należności spełniającej warunki do zwolnienia jej na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika