Czy można uznać, iż do wygranej w konkursie internetowym stosuje się przepisy o podatku zryczałtowanym (...)

Czy można uznać, iż do wygranej w konkursie internetowym stosuje się przepisy o podatku zryczałtowanym w wysokości 10% wartości nagrody?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2010 r. (data wpływu 13 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nagrody z tytułu wygranej w konkursie internetowym ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 13 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nagrody z tytułu wygranej w konkursie internetowym.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Jest Pan studentem politechniki na kierunku ?Inżynieria programowania?. Pisze Pan programy informatyczne , z reguły na potrzeby zaliczeń i egzaminów na studiach. Na stronie internetowej firmy ?T.? zarejestrowanej w USA organizującej konkursy (zawody) na najlepszych programistów informatycznych z całego świata wziął Pan udział w lipcu 2010 r. w kilku konkursach na najlepszych programistów, którzy w określonym, krótkim czasie, od kilku godzin do 2-3 dni napiszą najlepszy program komputerowy w postaci kodu źródłowego ? rozwiązania konkretnego problemu informatycznego. Napisany program zostaje oceniony przez Jury konkursu i zgodnie z regulaminem konkursu i regulaminem strony ?T.? najlepsi programiści zajmujący pierwsze i drugie miejsce w konkursie zdobywają nagrodę konkursową w postaci określonej regulaminem konkursu kwoty w dolarach USA. Kwoty nagród za dany konkurs oscylują w przedziale od 50 do 750 dolarów USA i wyjątkowo wyższej, za zajęcie pierwszego miejsca oraz połowę tej kwoty za zajęcie drugiego. Zajęcie trzeciego i kolejnych miejsc w konkursie nie jest premiowane żadną nagrodą. Za udział w kilku konkursach w miesiącu lipcu br. wygrał Pan kwotę 1400 dolarów USA. Kwotę tę otrzymał Pan w złotych polskich w dniu 18 sierpnia 2010 r. (po przeliczeniu według kursu skupu dolarów USA banku z dnia zapłaty) na rachunek w banku polskim.


Wobec powyższego zadano następujące pytanie.


Czy można uznać, iż do wygranej w konkursie internetowym stosuje się przepisy o podatku zryczałtowanym w wysokości 10% wartości nagrody...


Zdaniem Wnioskodawcy, kwota przychodu wskazana w opisie stanu faktycznego winna podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% wygranej kwoty.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) podlegają w Polsce osoby fizyczne jeśli mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ww. ustawy).

W myśl art. 5 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki z dnia 8 października 1974 r. o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1976 r., Nr 31 poz. 178), osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie może być opodatkowana przez drugie Umawiające się Państwo z tytułu dochodu pochodzącego ze źródeł drugiego Umawiającego się Państwa i tylko z takiego dochodu, zgodnie ze wszystkimi ograniczeniami zawartymi w niniejszej Umowie.

Na podstawie art. 20 wskazanej Umowy, podwójnego opodatkowania dochodów będzie się unikać zgodnie z postanowieniami prawa polskiego i z zachowaniem przewidzianych w nim ograniczeń (z uwzględnieniem dokonywanych zmian bez naruszenia podstawowych zasad). Polska zezwoli osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce na zaliczenie na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków, zapłaconych w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 11 ust. 1 tej ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z treścią art. 20 ust. 1 ww. ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest studentem politechniki na kierunku ?Inżynieria programowania?. Pisze programy informatyczne, z reguły na potrzeby zaliczeń i egzaminów na studiach. Na stronie internetowej firmy ?T.? zarejestrowanej w USA organizującej konkursy (zawody) na najlepszych programistów informatycznych z całego świata Wnioskodawca wziął udział w lipcu 2010 r. w kilku konkursach na najlepszych programistów, którzy w określonym, krótkim czasie, od kilku godzin do 2-3 dni napiszą najlepszy program komputerowy w postaci kodu źródłowego ? rozwiązania konkretnego problemu informatycznego. Napisany program został oceniony przez Jury konkursu. Zgodnie z regulaminem konkursu i regulaminem strony ?T.? najlepsi programiści zajmujący pierwsze i drugie miejsce w konkursie zdobywają nagrodę konkursową w postaci określonej regulaminem konkursu kwoty w dolarach USA. Kwoty nagród za dany konkurs oscylują w przedziale od 50 do 750 dolarów USA i wyjątkowo wyższej, za zajęcie pierwszego miejsca oraz połowę tej kwoty za zajęcie drugiego. Zajęcie trzeciego i kolejnych miejsc w konkursie nie jest premiowane żadną nagrodą. Za udział w kilku konkursach w miesiącu lipcu br. Wnioskodawca wygrał kwotę 1400 dolarów USA. Kwotę tę otrzymał w złotych polskich w dniu 18 sierpnia 2010 r. (po przeliczeniu według kursu skupu dolarów USA banku z dnia zapłaty) na rachunek w banku polskim.

W świetle powyższego kwota wygrana przez Wnioskodawcę w konkursach organizowanych na stronie internetowej firmy ?T.? zarejestrowanej w USA organizującej konkursy (zawody) na najlepszych programistów informatycznych z całego świata podlega opodatkowaniu w Polsce i w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

W Polsce przychód wskazany we wniosku należy zakwalifikować jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 - pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 % wygranej lub nagrody.

Jednakże, powyższy przepis dotyczy wyłącznie dochodów uzyskiwanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub innych państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nie ma zatem zastosowania do przychodów uzyskanych ze źródła położnego na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki.

W związku z powyższym do wygranych uzyskanych przez Wnioskodawcę, z tytułu udziału w konkursie ogłoszonym na stronie internetowej firmy ?T.? zarejestrowanej w USA przepis art. 30 ust. 1 pkt 2 nie ma zastosowania.

Przychód ten podlega opodatkowaniu w zeznaniu podatkowym za dany rok podatkowy łącznie z innymi przychodami osiągniętymi w tym samym roku podatkowym, przy czym, do obliczenia podatku należnego będzie miała zastosowanie tzw. metoda proporcjonalnego zaliczenia (odliczenia podatku zapłaconego za granicą).

Zgodnie bowiem z art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Przepisy art. 11 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.

Na podstawie natomiast art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika