Czy po podziale majątku osobistego sprzedaż przedmiotowych działek będzie podlegała opodatkowaniu (...)

Czy po podziale majątku osobistego sprzedaż przedmiotowych działek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub czy może zostać zakwalifikowana jako przychód z działalności gospodarczej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. Nr 8, poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2014 r. (data wpływu 22 września 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży działek ? jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży działek.


We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


W 1996 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem do majątku wspólnego zakupiła działkę rolną w J? w celu budowy siedliska. Po dwóch latach Gmina z urzędu dokonała zmiany zagospodarowania przestrzennego terenu rolnego na budowlany. Przez rok działka rolna, która została podzielona była uprawiana rolniczo, potem mąż zaniechał uprawy ponieważ była ekonomicznie nieopłacalna. W międzyczasie mąż Wnioskodawczyni kupił również w gminie J? siedlisko wraz z ziemią, w którym do dziś Wnioskodawczyni wraz z mężem zamieszkuje. W związku z tym, że powyższa działka po zmianie planu zagospodarowania straciła walor działki siedliskowej mąż Wnioskodawczyni wystąpił do Gminy o podział na mniejsze działki, które potem, tj. po upływie pięciu lat od nabycia były sprzedawane, jako sprzedaż majątku osobistego. Wnioskodawczyni przez cały czas, jak mąż prowadził działalność gospodarczą nigdzie nie pracowała i rozliczała się wspólnie z mężem. W związku z tym, że powyższe działki powstały w wyniku podziału działki nabytej do majątku wspólnego udział Wnioskodawczyni w sprzedaży ograniczał się jedynie do podpisu, który był wymagany. Wnioskodawczyni nie podejmowała zatem żadnych kroków zmierzających do przygotowania działek gruntu do sprzedaży, jako strona występowała przy aktach zakupu, sprzedaży i na 2 lub 3 wnioskach o podział działki z 4 lub 5 złożonych do Gminy. W związku z tym, że mąż Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą od 1989 r. import-export, a obecnie produkcja drewna kominkowego miał z tego tytułu kontrolę podatkową z urzędu skarbowego w zakresie podatku dochodowego. W wyniku tej kontroli ww. urząd zakwalifikował przychody ze sprzedaży powyższych działek jako przychody z działalności gospodarczej w której Wnioskodawczyni aktywnie nie uczestniczyła, jednakże u niej też wystąpił przychód z tej działalności z powodu wspólnego rozliczenia się z mężem oraz sprzedaży rzeczy wspólnej.

W październiku 2009 r. do majątku wspólnego Wnioskodawczyni wraz z mężem zakupiła działkę rolną o powierzchni 0,4778 ha, która nie była objęta obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego gminy w celu powiększenia gospodarstwa rolnego. Z ewidencji gruntów Starostwa Powiatowego wynika, że ww. działka ma charakter rolny. Po jej zakupie ? na wniosek zbywcy - Uchwałą Rady Gminy z dnia 5 listopada 2009 r. został zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego w obrębie geodezyjnym, w którym znajdowała się ta działka rolna na teren zabudowy mieszkalno-usługowej. W 2010 r. Wnioskodawczyni z mężem wystąpiła do Gminy o podział gruntu zgodnie z ustalonym planem zagospodarowania przestrzennego. Przedmiotowa nieruchomość nigdy nie była wykorzystywana do działalności gospodarczej i nigdy nie była udostępniana zarówno odpłatnie jak i nieodpłatnie innym osobom. W 2013 r. z powstałych 5 działek 2 zostały podarowane córce. W wyniku rozpadu pożycia małżeńskiego Wnioskodawczyni planuje złożyć wniosek do Sądu o separację, po czym chce przeprowadzić podział majątku małżeńskiego. Na skutek tego podziału Wnioskodawczyni otrzymałaby 5 działek budowlanych (trzy działki w R? i dwie działki budowlane w J? oraz udział 3/300 w prawie wieczystego użytkowania gruntu i prawie własności znajdujących się na powyższym gruncie stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności, zabudowań i bazy magazynowej w O?, które mąż nabył z majątku odrębnego w 1999 r., a mąż otrzyma dwie działki rolne o powierzchni 19,5 ha w J? oraz jedną działkę rolną w K? o powierzchni 0,52 ha. Zaproponowany powyżej podział majątku wspólnego każdemu z małżonków przypisze taką samą wartość odpowiadającą połowie udziału w majątku wspólnym. Z tego powodu nie będzie konieczności dokonywania wpłat lub dopłat między małżonkami. Działki Wnioskodawczyni będzie oferowała do sprzedaży za pomocą tablicy informacyjnej umieszczonej na terenie działki.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy po podziale majątku osobistego sprzedaż przedmiotowych działek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub czy może zostać zakwalifikowana jako przychód z działalności gospodarczej?


Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sprzedaż powyższych działek w przyszłości ? jeżeli minie już 5-letni okres od momentu ich zakupu ? ?jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych?. Nie może również zostać zakwalifikowana jako działalność gospodarcza. Sprzedaż ta będzie zwykłym prawem wykonywania prawa własności.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.


W myśl art. 10 ust. 2 tej ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia:


  1. na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu - do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy;
  2. w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;
  3. składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.


Stosownie natomiast do art. 10 ust. 3 tej ustawy, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, że w 1996 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem do majątku wspólnego zakupiła działkę rolną w J? w celu budowy siedliska. Po dwóch latach Gmina z urzędu dokonała zmiany zagospodarowania przestrzennego terenu rolnego na budowlany. Przez rok działka rolna, która została podzielona była uprawiana rolniczo, potem mąż zaniechał uprawy ponieważ była ekonomicznie nieopłacalna. W międzyczasie mąż Wnioskodawczyni kupił również w gminie J? siedlisko wraz z ziemią, w którym do dziś Wnioskodawczyni wraz z mężem zamieszkuje. W związku z tym, że powyższa działka po zmianie planu zagospodarowania straciła walor działki siedliskowej mąż Wnioskodawczyni wystąpił do Gminy o podział na mniejsze działki, które potem, tj. po upływie pięciu lat od nabycia były sprzedawane, jako sprzedaż majątku osobistego. Wnioskodawczyni przez cały czas, jak mąż prowadził działalność gospodarczą nigdzie nie pracowała i rozliczała się wspólnie z mężem. W związku z tym, że powyższe działki powstały w wyniku podziału działki nabytej do majątku wspólnego udział Wnioskodawczyni w sprzedaży ograniczał się jedynie do podpisu, który był wymagany. Wnioskodawczyni nie podejmowała zatem żadnych kroków zmierzających do przygotowania działek gruntu do sprzedaży, jako strona występowała przy aktach zakupu, sprzedaży i na 2 lub 3 wnioskach o podział działki z 4 lub 5 złożonych do Gminy. W związku z tym, że mąż Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą od 1989 r. import-export, a obecnie produkcja drewna kominkowego miał z tego tytułu kontrolę podatkową z urzędu skarbowego w zakresie podatku dochodowego. W wyniku tej kontroli ww. urząd zakwalifikował przychody ze sprzedaży powyższych działek jako przychody z działalności gospodarczej w której Wnioskodawczyni aktywnie nie uczestniczyła, jednakże u niej też wystąpił przychód z tej działalności z powodu wspólnego rozliczenia się z mężem oraz sprzedaży rzeczy wspólnej.

W październiku 2009 r. do majątku wspólnego Wnioskodawczyni wraz z mężem zakupiła działkę rolną o powierzchni 0,4778 ha, która nie była objęta obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego gminy w celu powiększenia gospodarstwa rolnego. Z ewidencji gruntów Starostwa Powiatowego wynika, że ww. działka ma charakter rolny. Po jej zakupie ? na wniosek zbywcy - Uchwałą Rady Gminy z dnia 5 listopada 2009 r. został zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego w obrębie geodezyjnym, w którym znajdowała się ta działka rolna na teren zabudowy mieszkalno-usługowej. W 2010 r. Wnioskodawczyni z mężem wystąpiła do Gminy o podział gruntu zgodnie z ustalonym planem zagospodarowania przestrzennego. Przedmiotowa nieruchomość nigdy nie była wykorzystywana do działalności gospodarczej i nigdy nie była udostępniana zarówno odpłatnie jak i nieodpłatnie innym osobom. W 2013 r. z powstałych 5 działek 2 zostały podarowane córce. W wyniku rozpadu pożycia małżeńskiego Wnioskodawczyni planuje złożyć wniosek do Sądu o separację, po czym chce przeprowadzić podział majątku małżeńskiego. Na skutek tego podziału Wnioskodawczyni otrzymałaby 5 działek budowlanych (trzy działki w R? i dwie działki budowlane w J? oraz udział 3/300 w prawie wieczystego użytkowania gruntu i prawie własności znajdujących się na powyższym gruncie stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności, zabudowań i bazy magazynowej w O?, które mąż nabył z majątku odrębnego w 1999 r., a mąż otrzyma dwie działki rolne o powierzchni 19,5 ha w J? oraz jedną działkę rolną w K? o powierzchni 0,52 ha. Zaproponowany powyżej podział majątku wspólnego każdemu z małżonków przypisze taką samą wartość odpowiadającą połowie udziału w majątku wspólnym. Z tego powodu nie będzie konieczności dokonywania wpłat lub dopłat między małżonkami. Działki Wnioskodawczyni będzie oferowała do sprzedaży za pomocą tablicy informacyjnej umieszczonej na terenie działki.

Analizując przedmiotową sprawę należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy dokonana przez Wnioskodawczynię sprzedaż nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej, zdefiniowanej w art. 5a ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych


Zgodnie z tym przepisem, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


Art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:


  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi


  • ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.


Aby określone czynności związane ze zbyciem składników majątku, uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, muszą one mieć charakter zarobkowy, zorganizowany i ciągły. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności. Wobec powyższego, w celu zakwalifikowania działań podjętych przez Wnioskodawczynię do prowadzonej działalności gospodarczej należało ocenić zamiar, okoliczności i cel nabycia nieruchomości, działań poprzedzających zbycie i samego zbycia działek budowlanych.

Okoliczności przedstawione we wniosku tj. zakup przez Wnioskodawczynię i jej męża w 1996 r. działki siedliskowej, a następnie jej podział na mniejsze działki budowlane i sukcesywna ich sprzedaż oraz zakup przez małżonków w 2009 r. kolejnej działki, jej podział na działki budowlane, które obecnie Wnioskodawczyni zamierza sprzedać przemawia za tym, że sprzedaż działek ma charakter zorganizowany i ciągły, a zatem wbrew jej stanowisku wypełnia znamiona działalności gospodarczej. Nie sposób przy tym uznać, że działkę rolną w 2009 r. kupiła celem powiększenia gospodarstwa rolnego, skoro już w następnym miesiącu po jej zakupie Rada Gminy ? na wniosek zbywcy ? zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego, dla terenu na którym znajdowała się ww. działka na teren zabudowy mieszkalno-usługowej. Powyższe wskazuje, że nabywcy ?Wnioskodawczyni i jej małżonek - zakupując ww. działki posiadali informację, jakie czynności przed sprzedażą tej działki poczynił zbywający. Za tym, że w. działka nie została nabyta przez Wnioskodawczynię i jej małżonka w celu powiększenia gospodarstwa rolnego przemawia również fakt, że już w 2010 r., tj. w roku następnym po nabyciu ww. działki (które miało miejsce w październiku 2009 r.) Wnioskodawczyni wraz z mężem wystąpiła do Gminy o podział gruntu zgodnie z ustalonym planem zagospodarowania przestrzennego. Czynności te (podejmowane tuż po nabyciu działki rolnej) ewidentnie stanowiły przygotowanie do zbycia działek powstałych na skutek podziału. Fakt, że poprzednie działki Wnioskodawczyni wraz z mężem sprzedawała w ramach działalności gospodarczej stwierdzone zostało podczas kontroli podatkowej przeprowadzonej przez urząd skarbowy, na skutek czego Wnioskodawczyni i jej mąż zakwalifikowali przychody uzyskiwane z ww. sprzedaży do działalności gospodarczej. Na zakwalifikowanie sprzedaży ww. działek do działalności gospodarczej nie jest istotne to, czy czynności związanych z przygotowywaniem działek do sprzedaży Wnioskodawczyni dokonywała osobiście, przez pełnomocnika, czy też małżonka (z wniosku o wydanie interpretacji wynika jednak, że w 2 lub 3 wnioskach o podział działki z 4 lub 5 złożonych do Gminy Wnioskodawczyni występowała jako strona), istotne jest natomiast że Wnioskodawczyni z tej sprzedaży uzyskiwała przychody oraz to, że sprzedaż działek nosiła znamiona działalności gospodarczej. Obecnie Wnioskodawczyni zamierza sprzedawać kolejne działki a zatem nie sposób zgodzić się z jej twierdzeniem, że sprzedaż ta będzie zwykłym prawem wykonywania własności, albowiem faktycznie stanowi kontynuacje ww. działalności gospodarczej. Skoro wcześniejsza sprzedaż działek, których Wnioskodawczyni była współwłaścicielem kwalifikowana była do działalności gospodarczej, to uznać należy, że obecnie planowana będzie również wykonywana w ramach tej działalności.

Wobec powyższego przychód ze sprzedaży ww. działek ? niezależnie od tego, kiedy sprzedaż ta zostanie dokonana ? będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika