Czy może Pan ująć we wniosku VZM-1 wszystkie kwalifikujące się zgodnie z ustawą o zwrocie osobom (...)

Czy może Pan ująć we wniosku VZM-1 wszystkie kwalifikujące się zgodnie z ustawą o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym poniesione wydatki na budowę domu, bez pomniejszania ich o 30% z tytułu powierzchni usługowej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012, poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2012 r. (data wpływu 26 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie zwrotu wydatków związanych z budową budynku mieszkalno-usługowego - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 26 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W 2009 r. nabył Pan działkę w celu wybudowania na niej domu mieszkalnego. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ww. działka stanowi teren zabudowy usługowo-produkcyjnej z możliwością sytuowania mieszkań dla właścicieli. W latach 2009-2011 wybudował Pan na przedmiotowej działce dom mieszkalny jednorodzinny. Z tym, że w projekcie domu jest wyodrębniona część usługowa stanowiąca 30% całej powierzchni. Dom budował Pan zgodnie z projektem. W części usługowej, gdzie zgodnie z projektem miało znajdować się biuro na cele ewentualnej działalności gospodarczej, urządził Pan pokój dziecięcy dla syna. Stan faktyczny jest taki, iż cały dom jest wykorzystywany na cele mieszkaniowe. Po zakończonej budowie wystąpi Pan do właściwej instytucji o przekształcenie tej powierzchni na cele mieszkalne.

Przez cały okres budowy domu zbierał faktury Pan w celu wystąpienia o zwrot części podatku VAT za materiały budowlane. Po złożeniu wniosku VZM-1 Urząd Skarbowy odrzucił proporcjonalnie 30% wydatków kwalifikujących się do zwrotu VAT za materiały budowlane, kierując się treścią projektu a nie stanem faktycznym. Pozwolenie na budowę zostało wydane na budowę budynku mieszkalno-usługowego, natomiast ile całej powierzchni będzie stanowiła część usługowa jest określone w projekcie budowlanym. Wskazuje Pan, że stan faktyczny jest taki, że na części usługowej (wybudowanej zgodnie z projektem) znajduje się pokój syna, czyli jest to część mieszkalna.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy może Pan ująć we wniosku VZM-1 wszystkie kwalifikujące się zgodnie z ustawą o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym poniesione wydatki na budowę domu, bez pomniejszania ich o 30% z tytułu powierzchni usługowej?


Zdaniem Wnioskodawcy ma prawo zaliczyć całość kwalifikujących się wydatków na budowę domu, bez pomniejszania o 30% powierzchni usługowej, ponieważ stan faktyczny jest taki, że części usługowej w Pana domu nie ma (jest w tym miejscu pokój syna) i w związku z tym są to wydatki związane z budownictwem mieszkaniowym, o których mówi ustawa o zwrocie, nakazując posiadanie pozwolenia na budowę, lecz nie regulując kwestii zwrotu VAT -u w przypadku innego stanu faktycznego. Na poparcie swojego stanowiska wskazuje Pan interpretację nr ITPB2/415-888/11/IL z 22 grudnia 2011 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Uważa, Pan, że zaistniały stan faktyczny w obecnym wniosku należy interpretować analogicznie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Pana w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (t.j. Dz. U. Nr 177 poz. 1468 ze zm.) przez pojęcie budynku mieszkalnego rozumie się budynek lub jego część, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, oraz związane z nimi urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków.


Jak stanowi art. 3 ww. ustawy osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:


  1. budową budynku mieszkalnego;
  2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
  3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.


Zwrot dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. (ust. 2).

Zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (ust. 3).

Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej (ust. 4).

W myśl art. 3 ust. 8 ww. ustawy minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych ogłosi, w drodze obwieszczenia, wykaz materiałów budowlanych uwzględniający materiały budowlane, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT.

Wykaz taki zawarty został w załączniku do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005r. w sprawie ogłoszenia wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. MTiB z 2006 r. Nr 1, poz. 1).

Należy wskazać, iż od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje wykaz zawarty w załączniku do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. w sprawie wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. MI z 2010 r. Nr 11, poz. 35).


Stosownie do art. 4 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Prawo do zwrotu przysługuje również pod warunkiem że osoba fizyczna posiada:


  1. prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3;
  2. pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2009 r. nabył Pan działkę w celu wybudowania na niej domu mieszkalnego. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ww. działka stanowi teren zabudowy usługowo-produkcyjnej z możliwością sytuowania mieszkań dla właścicieli. W latach 2009-2011 wybudował Pan na przedmiotowej działce dom mieszkalny jednorodzinny. Z tym, że w projekcie domu jest wyodrębniona część usługowa stanowiąca 30% całej powierzchni.

Dom budował Pan zgodnie z projektem. W części usługowej, gdzie zgodnie z projektem miało znajdować się biuro na cele ewentualnej działalności gospodarczej, urządził Pan pokój dziecięcy dla syna. Stan faktyczny jest taki, iż cały dom jest wykorzystywany na cele mieszkaniowe. Po zakończonej budowie wystąpi Pan do właściwej instytucji o przekształcenie tej powierzchni na cele mieszkalne.

Przez cały okres budowy domu zbierał faktury Pan w celu wystąpienia o zwrot części podatku VAT za materiały budowlane. Pozwolenie na budowę zostało wydane na budowę budynku mieszkalno-usługowego, natomiast ile całej powierzchni będzie stanowiła część usługowa jest określona w projekcie budowlanym. Wskazuje Pan, iż stan faktyczny jest taki, że na części usługowej (wybudowanej zgodnie z projektem) znajduje się pokój syna, czyli jest to część mieszkalna.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy wskazać należy, że możliwość uzyskania zwrotu części wydatków za materiały budowlane związana jest z ponoszeniem wydatków na realizację określonych w ustawie inwestycji budowlanych (mieszkaniowych) czyli budowę budynku mieszkalnego, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne, remont budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Jednym z rodzajów inwestycji, której realizacja daje prawo do zwrotu, jest więc budowa budynku mieszkalnego. Definicja zawarta w ww. ustawie pod pojęciem budynku nakazuje rozumieć budynek lub jego część, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, także związane z budynkiem (lub jego częścią) urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków. Zatem definicją budynku mieszkalnego objęte są również urządzenia i przyłącza instalacyjne.

W sytuacji więc, gdy poniósł Pan wydatki na zakup materiałów budowlanych, w związku budową budynku mieszkalno-usługowego, należy stwierdzić, iż ma Pan prawo do zwrotu podatku VAT zawartego w tych wydatkach na zakup materiałów budowlanych, które przeznaczone zostały wyłącznie na budowę części mieszkalnej tego budynku. Podkreślenia wymaga, iż żaden z przepisów omawianej ustawy, nie zezwala aby na podstawie Pana oświadczenia, bez potwierdzenia tego faktu stosowną decyzją uznać, iż w budynku mieszkalno-usługowym nie ma części usługowej, ponieważ jest wykorzystywana w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.

Zatem w związku z tym, iż faktury dokumentują wydatki poniesione na zakup materiałów budowlanych zużytych do całej inwestycji, należy wydatki dotyczące części usługowej wyłączyć proporcjonalnie do udziału powierzchni usługowej w powierzchni całego budynku.

Jednocześnie zaznaczyć należy , iż uprawnienie do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, związanych m.in. z budową budynku mieszkalnego jest możliwe jedynie w przypadku spełnienia wszystkich warunków określonych w art. 3 i art. 4 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym .

Ponadto wskazać należy, iż nie sposób zgodzić się z Pana twierdzeniem, iż stan faktyczny zawarty w interpretacji nr ITPB2/415-888/11/IL z dnia 22 grudnia 2011 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy należy interpretować analogicznie w przedmiotowej sprawie, ponieważ przedmiot wskazanej interpretacji stanowiły przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zaś ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Ponadto przywołana przez Pana regulacja odnosi się do zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika