Czy przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania, a przeznaczony w części na spłatę wkładu mieszkaniowego (...)

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania, a przeznaczony w części na spłatę wkładu mieszkaniowego może korzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2008 r. (data wpływu 25 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodów ze sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 25 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodów ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Po sprzedaży mieszkania złożył Pan oświadczenie, iż w ciągu 2 lat zobowiązuje się uzyskany przychód (w całości lub w części) wydatkować na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. W tym celu dokonał Pan przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu Krystyny D. w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, przysługujące Panu i małżonce. Krystyna D. zrzekła się w spółdzielni mieszkaniowej wkładu mieszkaniowego w wysokości 37,38% wartości rynkowej lokalu (tj. 25.007,22 zł) na rzecz Pana. Następnie zawarł Pan umowę z Krystyną D., w której zobowiązał się Pan, iż spłaci ww. wkład mieszkaniowy, przelewem na konto bankowe. Pozostała wartość rynkowa została wpłacona na konto spółdzielni mieszkaniowej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


  1. Czy przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania, a przeznaczony w części na spłatę wkładu mieszkaniowego może korzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych...


Zdaniem Wnioskodawcy kwota, która zostanie zapłacona z tytułu zrzeczenia się wkładu mieszkaniowego jest kwotą wydatkowaną na nabycie mieszkania.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ? c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Stosownie do art. 28 ust. 2 ww. ustawy ? w brzmieniu obowiązującym w 2006 r. ? podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zgodnie z ust. 2a ww. artykułu zasada ta nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).


Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a), i lit. e) ww. ustawy ? w brzmieniu obowiązującym w 2006 r. ? wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a:


    1. w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

    1. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    2. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    3. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
    4. na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    5. na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

    1. w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.


Stosownie do art. 21 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisy ust. 1 pkt 32 i 32a nie mają zastosowania, jeżeli:


  1. budowa i sprzedaż budynków i lokali oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika,
  2. przychód ze sprzedaży lub zamiany jest wydatkowany na:

    1. nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
    2. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, modernizację, adaptację lub remont budynku albo jego części
      - przeznaczonych na cele rekreacyjne,
  3. przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1.


Przepis ust. 1 pkt 32 lit. e) nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają w ramach ulgi odsetkowej na podstawie art. 26b (art. 21 ust. 2a).

W przedmiotowej sprawie, podstawową kwestią do rozstrzygnięcia jest, czy uzyskany przez Pana przychód ze sprzedaży mieszkania przeznaczony na spłatę równowartości wkładu mieszkaniowego korzysta ze zwolnienia z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż po sprzedaży mieszkania złożył Pan w Urzędzie Skarbowym oświadczenie, iż uzyskany ze sprzedaży mieszkania przychód przeznaczy na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W tym celu dokonał Pan przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu Krystyny D. w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, należące do Pana. Krystyna D. zrzekła się na Pana rzecz w spółdzielni mieszkaniowej wkładu mieszkaniowego w wysokości 37,38% wartości rynkowej lokalu (tj. 25.007,22 zł). Następnie zawarł Pan umowę z Krystyną D., w której zobowiązał się Pan, iż spłaci ww. wkład mieszkaniowy.

Powołany art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może mieć jednak zastosowania w niniejszej sprawie, ponieważ przedmiotowym zwolnieniem objęty jest jedynie przychód wydatkowany na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a więc kwoty uiszczone do spółdzielni mieszkaniowej tytułem wkładu budowlanego w celu uzyskania takiego prawa jak również na rzecz osób które dysponując spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu dokonują jego odpłatnego zbycia. W katalogu zwolnień zawartym w tym przepisie nie został natomiast wymieniony wydatek na wkład mieszkaniowy poniesiony w celu uzyskania lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, jak również na zwrot jego równowartości osobie, która prawo do takiego wkładu posiadała. Zatem spłata równowartości wkładu mieszkaniowego osobie, która zrzekła się go na Pana rzecz nie jest wydatkiem na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy.

Wprawdzie na mocy regulacji zawartej w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. b) ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania, w zamian za te nieruchomości lub prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części. Jednakże należy zauważyć, iż powyższy przepis odnosi się jedynie do sytuacji, gdy poprzez zbycie nieruchomości lub innych praw majątkowych podatnik uzyskuje, w zamian sprzedawanych nieruchomości lub praw majątkowych, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu albo budynku mieszkalnego.

A zatem, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie ma także zastosowania zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. b) ww. ustawy, ponieważ sprzedaż nie została dokonana w celu uzyskania w zamian za sprzedawaną nieruchomość, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu lub budynku mieszkalnego.

Wobec powyższego, w sytuacji przedstawionej we wniosku, przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania, w części przeznaczonej na spłatę równowartości wkładu mieszkaniowego nie spełnia przesłanek dla zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 roku i w związku z tym podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 28 ww. ustawy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika