Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych sprzedaży zakładu, wchodzącego w skład przedsiębiorstwa, (...)

Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych sprzedaży zakładu, wchodzącego w skład przedsiębiorstwa, opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2009 r. (data wpływu 24 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 października 2009 r. (data wpływu 23 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży zakładu, wchodzącego w skład przedsiębiorstwa ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 16 października 2009 r. (data wpływu 23 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży zakładu, wchodzącego w skład przedsiębiorstwa.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Podatnik prowadzi wielobranżowe przedsiębiorstwo, które zostało przez niego nabyte w dniu 1 stycznia 2007 r. jako wkład niepieniężny wspólnika, w postaci całego przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, prowadzonego uprzednio samodzielnie przez osobę fizyczną. W dniu 30 maja 2008 r. Podatnik dokonał sprzedaży jednego z zakładów wchodzących w skład przedsiębiorstwa, zbędnego z punktu widzenia podstawowej działalności. Przedmiotem sprzedaży był zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, stanowiący drukarnię. Pomimo wyodrębnienia organizacyjnego od reszty przedsiębiorstwa, drukarnia nigdy nie sporządzała samodzielnie bilansu i była traktowana księgowo jako część przedsiębiorstwa Podatnika.


W skład przedmiotu sprzedaży wchodziły m.in.:


  1. budynki i budowle (wraz z gruntami), od wybudowania których minęło więcej niż 5 lat i które nabyte zostały w ramach aportu przedsiębiorstwa (czynności niepodlegające VAT),
  2. inne środki trwałe (rzeczy ruchome, np. maszyny i urządzenia) nabyte przez Podatnika w ramach aportu przedsiębiorstwa, (czynności niepodlegającej VAT) i używane przez Podatnika przez okres dłuższy niż 6 miesięcy,
  3. środki trwałe, nabyte przez Podatnika po otrzymaniu aportu w postaci przedsiębiorstwa, w związku z nabyciem których Podatnikowi przysługiwało prawo odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług,
  4. środki obrotowe (zapasy) w postaci wyrobów gotowych, produkcji w toku i materiałów.


Na potrzeby transakcji poszczególne składniki majątkowe lub ich kategorie zostały odrębnie określone co do wartości i odrębnie ustalono dla nich zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług, stosując stawkę 22% lub zwolnienie od opodatkowania. Z kolei w odniesieniu do zwolnionych od podatku od towarów i usług nieruchomości zastosowano opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z przepisem art. 2 pkt 4 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Podatnik prawidłowo dokonał opodatkowania opisanej transakcji, odnosząc zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług odrębnie do poszczególnych składników sprzedawanej drukarni, w sposób następujący:


  1. budynku i budowle wraz z gruntami, nabyte w ramach aportu przedsiębiorstwa (bez VAT) i mające charakter towarów używanych ? sprzedaż zwolniona z podatku z towarów i usług, ale opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych;
  2. inne środki trwałe (rzeczy ruchome, np. maszyny i urządzenia), nabyte przez Podatnika w ramach aportu przedsiębiorstwa (bez VAT) i mające charakter towarów używanych ? sprzedaż zwolniona od podatku od towarów i usług i niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych;
  3. środki trwałe, nabyte przez podatnika po otrzymaniu aportu w postaci przedsiębiorstwa, w związku z nabyciem których podatnikowi przysługiwało prawo odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług ? sprzedaż opodatkowana podatkiem od towarów i usług;
  4. zapasy ? sprzedaż opodatkowana podatkiem od towarów i usług...


Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie dotyczące prawidłowości opodatkowania transakcji sprzedaży wskazanych składników majątkowych podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W zakresie dotyczącym zasad opodatkowania opisanej transakcji podatkiem od towarów i usług wniosek zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.


Zdaniem Wnioskodawcy, opisana transakcja sprzedaży drukarni podlegała co do zasady opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z uwzględnieniem zwolnień wykazanych w pytaniach. W sprawie nie znajduje zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jako że drukarnia, pomimo wyodrębnienia organizacyjnego, nie stanowiła zakładu, sporządzającego samodzielnie bilans.

W efekcie przedmiotem sprzedaży na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług był szereg składników majątkowych o niejednolitym reżimie prawnym, które należało rozpatrywać odrębnie, nie zaś jako jeden ?zbiorowy? przedmiot transakcji. Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, dostawa towarów używanych podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z kolei art. 43 ust. 2 ustawy definiuje towary używane w następujący sposób:


Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się:


  1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.


W odniesieniu do środków trwałych, nabytych uprzednio przez podatnika w formie aportu wspólnika, obejmującego przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego powyższe warunki zostały spełnione, albowiem upłynęły wymagane prawem okresy, a jednocześnie przy nabyciu poszczególnych składników nie przysługiwało podatnikowi prawo odliczenia VAT z uwagi na niestosowanie ustawy do transakcji zbycia (w tym aportu) przedsiębiorstwa. Zatem do używanych budynków i budowli oraz innych towarów, nabytych w ramach aportu przedsiębiorstwa należało zastosować zwolnienie z VAT. Należy jednak podkreślić, że zgodnie z przepisem art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych sprzedaż nieruchomości zwolniona z podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W zakresie zatem, w jakim przedmiotem sprzedaży są nieruchomości zwolnione z VAT jako towary używane, sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych wg stawki 2%, przy czym podatek ten obciąża nabywcę, stosownie do art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Pozostałe składniki, a więc środki trwałe, nie będące towarami używanymi lub nabyte z prawem odliczenia VAT naliczonego, jak również zapasy magazynowe, podlegają opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. jedn. Dz. U. z 2007 r. nr 68, poz. 450), w brzmieniu obowiązującym w 2008 r., podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, umowy pożyczki, umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, umowy dożywocia, umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat, ustanowienie hipoteki, ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności, umowy depozytu nieprawidłowego oraz umowy spółki (akty założycielskie), a także zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wyżej wymienione.


Stosownie natomiast do art. 2 pkt 4) ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:


  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:


  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • umowy spółki i jej zmiany,
  • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z wydanej na wniosek Spółki interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług nr ITPP1/443-786/09/MN wynika, że będące przedmiotem sprzedaży budynki i budowle (wraz z nieruchomościami gruntowymi, z którymi są trwale związane), od wybudowania których upłynęło ponad 5 lat oraz ruchome środki trwałe (m.in.: maszyny i urządzenia), używane przez sprzedawcę przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, spełniają definicję towarów używanych w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy. Zatem skoro ww. składniki majątkowe zostały nabyte w ramach aportu całego przedsiębiorstwa, tj. czynności niepodlegającej przepisom ustawy o podatku od towarów i usług oraz nie ponoszono wydatków na ich ulepszenie, stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej, to przy ich sprzedaży należało zastosować zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, bowiem w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Natomiast dostawa pozostałych składników majątkowych, tj. środków trwałych, które nie zostały nabyte w ramach aportu przedsiębiorstwa oraz środków obrotowych (zapasów), przy nabyciu których sprzedawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów usług na zasadach ogólnych.

W konsekwencji uwzględniając powyższe rozstrzygnięcie oraz obowiązujące przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdzić należy, że sprzedaż budynków i budowli wraz z nieruchomościami gruntowymi, z którymi są trwale związane, podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w związku z wystąpieniem wyjątku, o którym mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast sprzedaż ruchomych środków trwałych nabytych w formie aportu przedsiębiorstwa, środków obrotowych oraz środków trwałych, które nie zostały nabyte w drodze aportu, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z uwagi na wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy.

W świetle powyższego, w związku z opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych sprzedaży budynków i budowli, wraz z nieruchomościami gruntowymi, z którymi są trwale związane, wskazać należy, iż stosownie do art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży na kupującym. Podstawę opodatkowania, w myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) ww. ustawy stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, a stawka podatku wynosi 2% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika