Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2009 r. (data wpływu 16 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy darowizny przedsiębiorstwa - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 16 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy darowizny przedsiębiorstwa.


We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni od 2006 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu. Jest to działalność zarówno hurtowa jak i detaliczna prowadzona w większości poprzez Allegro. Wnioskodawczyni jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem od towarów i usług oraz opłaca liniowy 19% podatek dochodowy. Obecnie zatrudnia 3 osoby, w tym brata, który zdecydował się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni zamierza zakończyć swoją działalność gospodarczą i przekazać przedsiębiorstwo bratu jako darowiznę.

W skład tego przedsiębiorstwa rozumianego jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej wchodzą w szczególności: środek trwały (samochód ciężarowy), wyposażenie (komputery i wyposażenie biura-biurka, regały, szafy), towary handlowe, należności i zobowiązania, a także gotówka w kasie i banku. Przekazanie przedmiotowego przedsiębiorstwa nastąpi, gdy brat Wnioskodawczyni będzie już prowadził własną działalność gospodarczą.

Końcowo Wnioskodawczyni wskazała, iż w 2007 r. miała miejsce kontrola przeprowadzona przez UKS, która zakończona została protokołem z dnia 3 grudnia 2007 r. i dotyczyła ?zgodności z prawem przywozu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej towarów dopuszczonych do obrotu lub mających inne przeznaczenie celne oraz wywozu towarów poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kontrola obrotu towarami pochodzenia zagranicznego, a także kontrola i ujawnienie towarów nielegalnie wprowadzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Badanie przestrzegania przez rezydentów i nierezydentów ograniczeń i obowiązków określonych w przepisach prawa dewizowego w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 30 września 2007 r.?.


Wobec powyższego zadano następujące pytania.


  1. Czy darowizna przedsiębiorstwa rodzi obowiązek zapłaty podatku należnego lub wykonania korekt deklaracji VAT związanych z korygowaniem VAT-u naliczonego od zakupów wyposażenia lub towarów handlowych...
  2. Czy powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych...
  3. Czy powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie drugie. Wniosek w zakresie pozostałych pytań zostanie rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi.

Zdaniem Wnioskodawczyni, nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych pod warunkiem zgłoszenia darowizny w ciągu 6 miesięcy naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego na druku SD-Z2. Na poparcie swojego stanowiska, Wnioskodawczyni powołała postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pucku z dnia 20 kwietnia 2007 r. Nr ZM/436-1/02/07/MF.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne enumeratywnie wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.), w tym wymieniona w ust. 1 pkt 1 lit. d) umowa darowizny ? w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.

Z powyższego wynika, że w przypadku, gdy umowa darowizny, nie wiąże się z przejęciem przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań osoby darującej, to taka umowa darowizny nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy, tj. jeżeli ich przedmiotem są:


  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Obowiązek podatkowy przy umowie darowizny powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnych, tj. w dniu zawarcia umowy darowizny i stosownie do art. 4 pkt 3 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży na obdarowanym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni zamierza przekazać w formie darowizny przedsiębiorstwo bratu. Wraz z przekazaniem przedsiębiorstwa nastąpi przejęcie przez obdarowanego zobowiązań Wnioskodawczyni.

Biorąc powyższe pod uwagę, jakkolwiek dla Wnioskodawczyni, jako darczyńcy przedmiotowa umowa darowizny nie będzie rodzić żadnych skutków podatkowych w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, to jeżeli obdarowany istotnie przejmie na siebie zobowiązania Wnioskodawczyni, z tytułu darowizny przedsiębiorstwa, na obdarowanym będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania stanowi wartość długów albo zobowiązań przejętych przez obdarowanego.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy, stawki podatku między innymi od umów darowizny wynoszą:

  1. przy przeniesieniu własności nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym ? 2%,
  2. przy przeniesieniu własności innych praw majątkowych ? 1%.


Stosownie do art. 10 ust. 1 ustawy, podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek pobierany jest przez płatnika.

Reasumując należy stwierdzić, iż umowa darowizny w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów albo zobowiązań darczyńcy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W odniesieniu natomiast do powołanego przez Wnioskodawczynię postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pucku z dnia 20 kwietnia 2007 r. Nr ZM/436-1/02/07/MF Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy informuje, iż postanowienie to zostało wydane w indywidualnej sprawie, a ponadto w odmiennym stanie faktycznym i prawnym, stąd też nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w niniejszej sprawie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zmianami). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika