Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynność wniesienia aportu do spółki cywilnej.

Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynność wniesienia aportu do spółki cywilnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2010 r. (data wpływu 29 stycznia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 marca 2010 r. (data wpływu 25 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 29 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej.

Ponieważ wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z dnia 19 marca 2010 r. Nr ITPB1/415-65/10-2/PSZ, ITPB2/436-21/10-2/TJ i ITPP1/443-70/10-2/BK wezwano do jego uzupełnienia. Braki wykazane w wezwaniu uzupełniono w dniu 25 marca 2010 r. (data wpływu).


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadzi Pan działalność gospodarczą wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej. Prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, zamierza Pan wnieść w całości, w postaci aportu, do nowopowstałej spółki cywilnej, której wspólnikami będzie Pan, Pana córka i syn. Spółka cywilna będzie kontynuować w tym same zakresie działalność dotychczasowej firmy, wstępując we wszelkie jej prawa i obowiązki. Szacunkowa wartość przedsiębiorstwa wniesionego w formie aportu będzie wynosić ok.10 000 000 zł. Natomiast wartość wniesionych wkładów przez córkę i syna będzie wynosić w granicach po 10 000 zł., co nie będzie miało odzwierciedlenia w udziale zysków i strat spółki cywilnej.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy w świetle opisanego stanu faktycznego możliwe jest wniesienie całego przedsiębiorstwa jako aportu do spółki cywilnej, czy powoduje to powstanie przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz czy transakcja ta będzie podlegała podatkowi VAT...
  2. Czy część niezamortyzowana środków trwałych będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów i czy będzie możliwa kontynuacja amortyzacji...


Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze w zakresie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej. W pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.


Zdaniem Wnioskodawcy, w zakresie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej, wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej jest nierozerwalnie związane z umową spółki, a zatem z dokonaniem czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego Wnioskodawca uważa, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega umowa spółki.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. jedn. Dz. U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 ze zmianami) zawiera zamknięty katalog czynności objętych opodatkowaniem. Oznacza to, że podatkowi temu podlegają wyłącznie czynności enumeratywnie wskazane w art. 1 ust. 1, w tym wymienione w pkt 1 lit. k) i pkt 2 tego artykułu umowy spółki, a także ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W myśl natomiast art. 1 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przepisy ustawy o umowie spółki i jej zmianie stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmiany.

Zgodnie z art. 1a pkt 1 użyte w ustawie określenie ?spółka osobowa? oznacza spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że planuje Pan wnieść w formie aportu prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo do nowopowstałej spółki cywilnej.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że wniesienie aportu do spółki jako czynność czysto techniczna, będąca następstwem zawarcia lub zmiany umowy spółki, jest czynnością wtórną do faktu zawarcia umowy spółki i jako czynność nie wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem.

Należy jednak wskazać, iż w przedstawionej we wniosku sytuacji opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, co wynika z zacytowanego art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) podlega umowa spółki. W przypadku więc zawarcia umowy spółki cywilnej, obowiązek podatkowy na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a w myśl art. 4 pkt 9 ww. ustawy ciążył on będzie na wspólnikach. Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit a) ustawy przy zawarciu umowy spółki podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego, a stawka podatku, jak wynika z treści art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy, wynosi 0,5%.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika