Czy zaciągnięcie pożyczki od podmiotu zagranicznego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności (...)

Czy zaciągnięcie pożyczki od podmiotu zagranicznego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2009 r. (data wpływu 13 marca 2009r.),uzupełnionym pismem z dnia 5 czerwca 2009 r. (data wpływu 8 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki - jest prawidłowe, jednak z innych względów niż wskazane we wniosku.


UZASADNIENIE


W dniu 13 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki.

Pismem z dnia 29 maja 2009 r. Nr ITPB2/436-37/09-2/IL wezwano Spółkę do usunięcia braków formalnych złożonego wniosku. Braki wykazane w wezwaniu uzupełniono w dniu 8 czerwca 2008 r. (data wpływu).


W przedmiotowym wniosku oraz w jego uzupełnieniu przedstawiono zdarzenie przyszłe.


Spółką zamierza zaciągnąć pożyczkę od podmiotu zagranicznego (nierezydenta) z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Podmiot ten jest powiązany kapitałowo ze Spółką ale nie jest udziałowcem Spółki. Podmiot zagraniczny nie jest bankiem ani instytucją finansową, której przedmiotem działalności byłoby udzielanie pożyczek. Przedmiotem działalności są usługi pośrednictwa finasowego m.in dokonywanie rozliczeń finansowych w ramach grupy (netting), pośrednictwo w uzyskiwaniu finansowania zewnętrznego. W Wielkiej Brytanii podmiot zagraniczny jest zarejestrowany dla celów podatku od wartości dodanej. Również Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. W projekcie umowy pożyczki umieszczone zostało stwierdzenie, że umowa zawarta jest zgodnie z prawem angielskim i wszelkie spory i wątpliwości rozstrzygane będą przez High Cort of Justice In England and Wales, co determinuje miejsce zawarcia umowy pożyczki. Również przedmiot umowy- środki pieniężne w momencie zawarcia umowy będą znajdować się w Anglii.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy zaciągnięcie pożyczki od podmiotu zagranicznego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, zaciągnięcie pożyczki jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT- jako import usług (art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 27 ust. 3 i ust. 4 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług). Udzielanie pożyczek kwalifikowane jest, jako usługa pośrednictwa finansowego, podlegająca VAT, ale zwolniona przedmiotowo na podstawie poz. 3 zał. 4 do ustawy o VAT. Stosownie do art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli przynajmniej jedna ze stron transakcji z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług to wówczas czynność ta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. W związku z powyższym zaciągnięcie pożyczki nie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe, jednak z innych względów niż wskazane we wniosku.


Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy pożyczki.


Zgodnie z art. 1 ust. 4 ww. ustawy czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5, jeżeli ich przedmiotem są:


  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Biorąc pod uwagę pkt 2 cytowanego wyżej przepisu podatkowi podlegają czynności wskazane w ustawie, gdy ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w sytuacji, gdy spełnione będą łącznie dwie przesłanki:


  • nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • objęta zakresem przedmiotowym ustawy czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Należy zauważyć, iż dla opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych obydwa warunki muszą być spełnione kumulatywnie. Jeżeli zostanie spełniony tylko jeden z nich, nie powstanie obowiązek podatkowy.

W świetle przedstawionej przez Spółkę sytuacji przedmiot umowy- środki pieniężne w momencie zawarcia umowy będą znajdować się w Anglii. Natomiast z projektu umowy wynika, iż umowa zawarta zostanie zgodnie z prawem angielskim i wszelkie spory i wątpliwości rozstrzygane będą przez High Cort of Justice In England and Wales, co determinuje, iż miejscem zawarcia umowy będzie Anglia.

Reasumując stwierdza się, iż zawarcie przez pożyczkobiorcę umowy pożyczki poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przy założeniu, że pieniądze będące przedmiotem tej umowy w chwili jej zawarcia będą znajdować się za granicami Polski nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje

IPPB2/436-423/09-4/AF, interpretacja indywidualna

IPPB2/436-423/09-5/AF, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika