Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności nieodpłatnego zrzeczenia się przez (...)

Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności nieodpłatnego zrzeczenia się przez spółkę prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego i niezabudowanego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2010 r. (data wpływu 30 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania czynności zrzeczenia się prawa użytkowania wieczystego ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 30 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania czynności zrzeczenia się prawa użytkowania wieczystego.

Ponieważ wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z dnia 24 maja 2010 r. na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h tej ustawy wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia braków w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Braki wskazane w wezwaniu uzupełniono w dniu 4 czerwca 2010 r. (data wpływu).


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka jest właścicielem prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz posadowionego na tym gruncie budynku. Nadto Spółka jest właścicielem praw wieczystego użytkowania gruntu, na których nie zostały posadowione żadne budynki. Obecnie Spółka planuje dokonać zrzeczenia się przedmiotowych praw oraz rzeczy na podstawie art. 16 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zrzeczenie ma odbyć się tytułem darmym, kosztem majątku Spółki.

Przyjęto założenie, iż budynki posadowione na prawie wieczystego użytkowania gruntu zostały wzniesione przez Spółkę, a Spółka dokonała odliczenia podatku naliczonego związanego z nabywanymi towarami i usługami wykorzystanymi do ich wzniesienia. Nadto budynki te stanowią budynki użytkowe i nie były przedmiotem wydania w wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Przyjęto również założenie, iż przy nabyciu prawa wieczystego użytkowania (nabycie pierwotne lub wtórne) Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy zrzeczenie się prawa wieczystego użytkowania gruntów zabudowanych i niezabudowanych nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...


Zdaniem Wnioskodawcy, niezależnie od faktu czy zrzeczenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych i niezabudowanych będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, zrzeczenie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649) podatkowi temu podlegają:


  1. następujące czynności cywilnoprawne:

    1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
    2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
    3. (uchylona),
    4. umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
    5. umowy dożywocia,
    6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
    7. (uchylona),
    8. ustanowienie hipoteki,
    9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
    10. umowy depozytu nieprawidłowego,
    11. umowy spółki;

  2. zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;
  3. orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.


Powołany przepis, określający zakres przedmiotowy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zawiera enumeratywny katalog czynności, których dokonanie powodować będzie konieczność zapłaty podatku. Tym samym, jeżeli dana czynność nie została wymieniona w ustawowym katalogu to nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka zamierza zrzec się tytułem darmym prawa użytkowania wieczystego gruntu. Podstawą tej czynności będzie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), zgodnie z którym państwowa lub samorządowa osoba prawna może zrzec się własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości odpowiednio na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że opisana we wniosku czynność zrzeczenia się przez Spółkę prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego i niezabudowanego nie została wymieniona w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika