Czy sposób ustalenia podstawy opodatkowania przy zawarciu umowy spółki poprzez wycenę rzeczoznawcy (...)

Czy sposób ustalenia podstawy opodatkowania przy zawarciu umowy spółki poprzez wycenę rzeczoznawcy jest prawidłowy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2008 r. (data wpływu 27 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania przy zawarciu umowy spółki - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 27 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania przy zawarciu umowy spółki.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W lutym 2001 r. nabył Pan we współwłasności wraz z żoną, siostrą i jej mężem grunt rolny na własne potrzeby mieszkalne współwłaścicieli. W tym celu zawnioskowali Państwo o zmianę zagospodarowania przestrzennego terenu. Po pewnym czasie podjął Pan wraz ze współwłaścicielami decyzję o podziale nieruchomości na mniejsze działki budowlane, pozostawienie kilku na swoje potrzeby i sprzedaży pozostałych. Następnie działki zostały podzielone i odrolnione. Zgodnie z wymogami wybudowali Państwo drogę do poszczególnych działek, wykonali część projektów uzbrojeń terenu i częściowo uzbroili teren.

Wobec istniejącego zapotrzebowania na rynku mieszkaniowym na gotowe domy chce Pan wraz ze współwłaścicielami rozpocząć budowę domów na wyodrębnionych działkach i je sprzedać. W związku z tym zamierzają Państwo zawiązać spółkę cywilną do której zostanie wniesiona część gruntu przeznaczona pod dalszą inwestycję.

W przeciągu ostatnich lat zmieniały się plany co do zakupionego gruntu, dlatego też nie są Państwo w stanie określić wartości rozpoczętej inwestycji. Dla celów właściwego ustalenia wartości wnoszonego aportu postanowił Pan ze współwłaścicielami dokonać wyceny tej inwestycji przez biegłego.

Dodatkowo informuje Pan, że grunt wniesiony do spółki zostanie sprzedany wraz z wybudowanymi na nim domami a sprzedaż zabudowanych działek odbywać się będzie w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą zawiązywanej spółki.

Ponadto wspólnikami spółki cywilnej będą obecni współwłaściciele gruntu, w proporcjach udziałów takich jak we współwłasności gruntu.


W związku z powyższym, w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, zadano następujące pytanie.


Czy sposób ustalenia podstawy opodatkowania przy zawarciu umowy spółki poprzez wycenę rzeczoznawcy jest prawidłowy...


Zdaniem Wnioskodawcy, zakładając spółkę cywilną należy w zgodny z prawem sposób wycenić wartość wnoszonego majątku by prawidłowo ustalić podstawę opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych, tj. od wniesionego udziału na kapitał założycielski. Dokonane zmiany w substancji nabytego na współwłasność gruntu, tj.:


  • podział na działki,
  • wydzielenie trzech działek, będących prywatną własnością,
  • ustalanie udziału we współwłasności działki stanowiącej drogę,
  • wydzielenie przypadających na każdego części w drodze,
  • wykonanie części projektów uzbrojeń terenu,
  • dokonane wydatki inwestycyjne, na które nie był Pan wraz ze współwłaścicielami zobowiązany przechowywać dokumentacji, w związku z tym, że sprzedaży można było dokonać po upływie 5 lat od nabycia nieruchomości, nie pozwalają na ustalenie rzeczywistej wartości wnoszonego majątku inaczej niż tylko przez wycenę rzeczoznawcy.


Ustalona w ten sposób wartość wnoszonego majątku będzie podstawą do naliczenia opłaty 0,5% od kapitału początkowego spółki cywilnej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j. t. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) podatkowi podlegają umowy spółki (akty założycielskie) oraz zmiany umów powodujące podwyższenie podstawy opodatkowania tym podatkiem.

Instytucja spółki cywilnej została uregulowana w art. 860-875 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. ? Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. W myśl art. 861 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług, domniemywa się, że wkłady wspólników mają jednakową wartość.

Natomiast obowiązek podatkowy, na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnej, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki.

Podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy spółki stanowi wartość wkładów wniesionych do majątku spółki (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca, posiadając we współwłasności działki budowlane, zamierza wraz z pozostałymi współwłaścicielami założyć spółkę cywilną i wnieść do niej część gruntu przeznaczonego na dalsze inwestycje. Dla ustalenia wartości wnoszonego majątku zamierza dokonać wyceny z pomocą rzeczoznawcy.

Jak już wskazano podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi w takiej sytuacji wartość wkładów wniesionych do majątku spółki.

Analizując powołany przepis zauważyć jednak należy, że określając zasady ustalania podstawy opodatkowania przy zawiązaniu spółki osobowej ustawodawca odwołał się do pojęcia ?wartości wkładów?. Wartość ta musi być określona w umowie spółki. Zasadniczo więc wartość wkładów wyceniają sami wspólnicy.

W świetle cytowanych przepisów stwierdzić należy, że skoro o sposobie dokonania wyceny decydują sami wspólnicy, to w celu ustalenia wartości wnoszonego majątku istnieje możliwość skorzystania z wyceny rzeczoznawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika