Czy wartość otrzymanego odszkodowania od ubezpieczyciela stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

Czy wartość otrzymanego odszkodowania od ubezpieczyciela stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2009 r. (data wpływu 26 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dotyczącym obowiązku naliczenia i odprowadzenia podatku dochodowego od osób prawnych od wartości otrzymanego od ubezpieczyciela odszkodowania z tytułu kradzieży jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 26 lutego 2009 r. wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dotyczącym obowiązku naliczenia i odprowadzenia podatku dochodowego od osób prawnych od wartości otrzymanego od ubezpieczyciela odszkodowania z tytułu kradzieży.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W nocy z dnia 15 na 16 lutego 2008 r. do kasy w siedzibie Spółki włamało się trzech zamaskowanych mężczyzn. W wyniku inwentaryzacji składników majątkowych w kasie Spółki, tj. środków pieniężnych i papierów wartościowych, komisja inwentaryzacyjna stwierdziła niedobór w kwocie 17268 złotych 95 groszy, w tym 6150 złotych ośrodki pieniężne pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej.

O kradzieży, w dniu 16 lutego 2008 r., powiadomiono także komisariat policji. W tej sprawie czynności procesowe, jak i pozaprocesowe nie doprowadziły do ustalenia sprawców tego zdarzenia, jak tez do odzyskania utraconego mienia. W czerwcu 2008 roku Jednostka otrzymała od prokuratora Prokuratury Rejonowej postanowienie o umorzeniu śledztwa.

Spółka wystąpiła do ubezpieczyciela o odszkodowanie z tytułu kradzieży gotówki i innych strat w majątku (naprawa drzwi, malowanie ścian). W miesiącu kwietniu 2008 r. ubezpieczyciel wypłacił Spółce odszkodowanie w kwocie 21778 złotych 2 grosze ? pokrył straty skradzionej gotówki w kwocie 17268 złotych 95 groszy oraz inne powstałe uszkodzenia w majątku Spółki. Otrzymane odszkodowanie Jednostka zaliczyła do przychodów podlegających opodatkowaniu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


  1. Czy wartość skradzionej gotówki stanowi w spółce oraz wydatki na naprawę drzwi, malowanie ścian stanowią w spółce koszt uzyskania przychodu...
  2. Czy wartość otrzymanego odszkodowania od ubezpieczyciela stanowi przychód podlegający opodatkowaniu...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie drugie. Wniosek Spółki w zakresie pytania pierwszego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.


Odnosząc się do przedstawionego pytania Wnioskodawca podniósł, że wartość otrzymanego odszkodowania stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne. Wobec powyższego otrzymane odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r., przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie natomiast do treści art. 12 ust. 4 pkt 6a ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się: zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Uzyskiwane odszkodowania, stanowią przychód Spółki, gdyż jak wskazano w interpretacji Nr ITPB3/423-103/09/MK dotyczącej pytania pierwszego zawartego w przedmiotowym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, ?wydatki? Spółki rekompensowane przedmiotowymi odszkodowaniami stanowią, co do zasady, koszty uzyskania przychodów.

Stosownie do regulacji wynikających z art. 7 ust. 1 i 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotem opodatkowania jest dochód, czyli nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty z wyjątkami, o których mowa w art. 21 i 22 tej ustawy, gdzie przedmiotem opodatkowania są określone w tych przepisach przychody.

Wśród tych wyjątków nie wymieniono omawianych odszkodowań, co oznacza, iż przychód uzyskany przez podatnika tytułem otrzymanego od ubezpieczyciela odszkodowania nie będzie podlegał odrębnemu opodatkowaniu, niemniej otrzymane ww. tytułem odszkodowanie poprzez zwiększenie o jego wartość przychodów podatkowych, wpłynie na zwiększenie dochodu, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje

ITPB3/423-103/09/MK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika