Czy objęcie przez Wnioskodawcę udziałów spółce kapitałowej w zamian za aport w postaci opisanego (...)

Czy objęcie przez Wnioskodawcę udziałów spółce kapitałowej w zamian za aport w postaci opisanego Działu Sprzedaży nie będzie dla niego skutkować powstaniem przychodu podatkowego ? jako objęcie udziałów w zamian za aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa (art. 12 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2010 r. (data wpływu 12 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, uzupełnionym pismami Spółki z dnia 7 maja 2010 r. (data wpływu 10 maja 2010 r.) i z dnia 13 maja 2010 r. (data wpływu 14 maja 2010 r.), dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwestii uznania Działu Sprzedaży za zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwestii uznania Działu Sprzedaży za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Został on uzupełniony pismem Spółki z dnia 7 maja 2010 r. (data wpływu 10 maja 2010 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie tutejszego organu z dnia 30 kwietnia 2010 r. znak ITPP2/443-221/10-02/AP, ITPB3/423-119/10-2/MT, oraz pismem Spółki z dnia 13 maja 2010 r. (data wpływu 14 maja 2010 r.).


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest 100% udziałowcem ?N.? Sp. z o. o. (dalej ?N.?) - spółki działającej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, zajmującej się produkcją szyb. Szyby produkowane przez ?N.? w większości są nabywane przez Wnioskodawcę, który przewozi je do swojego magazynu (?N.? nie posiada odpowiedniej powierzchni magazynowej). Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą szyb oraz świadczeniem usług w zakresie ich wymiany. Oprócz szyb, które nabywa od ?N.?, kupuje także produkty od podmiotów niepowiązanych i również zajmuje się ich dystrybucją. Spółka prowadzi działalność poprzez bezpośrednią wysyłkę produktów na eksport z magazynu oraz przez kilkadziesiąt filii zlokalizowanych w Polsce. W filiach prowadzona jest sprzedaż produktów oraz świadczenie usług montażu szyb.

Obecnie ww. podmioty planują przeprowadzić restrukturyzację, w ramach której wyodrębniona i zorganizowana część działalności ?J.? Sp. z o. o. zostanie przeniesiona do ?N.?.


Wnioskodawca wydzielił w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa zorganizowaną część działalności, która zajmuje się logistyką, transportem oraz sprzedażą eksportową jako osobny dział (dalej: Dział Sprzedaży). Dział Sprzedaży zajmuje się sprzedażą eksportową. Dodatkowo zostały do niego włączone działalności pomocnicze związane ze sprzedażą, takie jak transport i działalność marketingowa. Poza działalnością Działu Sprzedaży pozostaje natomiast sprzedaż towarów w filiach oraz świadczenie usług montażu szyb. Do Działu Sprzedaży zostały przeniesione następujące elementy działalności Spółki:


  • Transport wyrobów,
  • Magazynowanie,
  • Zakup wyrobów obcych,
  • Prowadzenie sprzedaży eksportowej,
  • Działalność marketingowa.


Dział Sprzedaży został wydzielony w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności. Dodatkowo, przed restrukturyzacją Spółka planuje zarejestrować go jako swój oddział w Krajowym Rejestrze Sądowym.


Składnikami majątkowymi, wchodzącymi w skład Działu Sprzedaży są składniki materialne i niematerialne służące do prowadzenia tych części działalności Spółki, którymi zajmuje się Dział Sprzedaży. W szczególności w jego skład wchodzą:


  • samochody służące do transportu wyrobów,
  • magazyn (prawo własności gruntu oraz prawo własności budynku) oraz środki trwałe (np. w postaci wózków widłowych) oraz inne składniki majątkowe wykorzystywane w magazynie,
  • składniki majątkowe służące do prowadzenia działalności marketingowej, w tym znak towarowy ?N.?,
  • składniki majątkowe służące do prowadzenia sprzedaży eksportowej.


W przyszłości Dział Sprzedaży w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa wraz ze składnikami majątkowymi zostanie przeniesiony w formie aportu do ?N.?.

Ponadto, na mocy odpowiednich przepisów Kodeksu Pracy, dojdzie do wstąpienia ?N.? w obowiązki pracodawcy wobec pracowników zatrudnionych w Dziale Sprzedaży. Podmiot ten wstąpi również w prawa i obowiązki Wnioskodawcy wynikające z zawartych przez Dział Sprzedaży umów z kontrahentami, w tym prawa i obowiązki wynikające ze zobowiązań i należności wobec kontrahentów. Na ?N.? przejdą także inne zobowiązania związane z działalnością Działu Sprzedaży, np. zobowiązania wobec pracowników.


W uzupełnieniu wniosku, datowanym na dzień 7 maja 2010 r., Spółka wskazała ponadto, że Dział Sprzedaży:


  1. posiada własne zasoby pieniężne, które są deponowane na rachunku bankowym oddzielnym od rachunku Spółki oraz prowadzi osobne raportowanie finansowe do Spółki, które dodatkowo umożliwia mu sporządzenie oddzielnego bilansu oraz rachunku zysków i strat, pozwalających w szczególności na wyodrębnienie: majątku, przychodów, kosztów, należności i zobowiązań Działu Sprzedaży,
  2. obejmuje składniki majątkowe:

    1. o charakterze materialnym, tj.: nieruchomości (m.in. magazyn wraz z gruntem), inne środki trwałe wchodzące w skład Działu Sprzedaży (m.in. samochody, wózki widłowe), inne składniki materialne wykorzystywane w magazynie,
    2. o charakterze niematerialnym, w szczególności: prawa z umów z kontrahentami Działu Sprzedaży, prawo ochronne do znaku towarowego,
    3. w tym zobowiązania, w szczególności wobec kontrahentów oraz pracowników Działu Sprzedaży.


W uzupełnieniu wniosku, datowanym na dzień 13 maja 2010 r., Wnioskodawca wskazał ponadto, że siedziba Działu Sprzedaży znajduje się obecnie w budynku znajdującym się na tej samej działce, co magazyn Spółki. W budynku tym znajdują się biura, w których prowadzona jest działalność Działu Sprzedaży i tam też przebywają pracownicy tego Działu. Budynek razem z magazynem, oraz pozostałymi składnikami majątkowymi służącymi do prowadzenia działalności przez Dział Sprzedaży zostanie przeniesiony do ?N.?.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy w kontekście planowanej transakcji aportu Dział Sprzedaży należy klasyfikować jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług...
  2. Czy w kontekście planowanej transakcji aportu Dział Sprzedaży należy klasyfikować jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...


Niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania drugiego. Stanowisko Spółki w pozostałym zakresie będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.


Zdaniem Wnioskodawcy, Dział Sprzedaży należy sklasyfikować jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa i w związku z tym przeniesienie tego Działu w formie aportu na ?N.? i otrzymanie w zamian udziałów tej spółki, nie będzie wiązało się z powstaniem po jego stronie dochodu podlegającego opodatkowaniu.


Zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa należy rozumieć ?organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania?. Jak podkreśla Spółka, na podstawie powyższej definicji, w doktrynie prawa podatkowego wskazuje się następujące przesłanki, których łączne wystąpienie uważa się za konieczne i wystarczające do uznania danych składników majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa:


  1. istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, obejmującego również zobowiązania;
  2. zespół składników jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych i mogłyby one stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze (tzw. wyodrębnienie funkcjonalne).


Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiot transakcji w postaci Działu Sprzedaży spełnia wszystkie ww. kryteria uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Odnosząc się do pierwszego ze wskazanych warunków, podnosi on, że zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić pewien zespół składników majątkowych, obejmujący zarówno składniki materialne jak i niematerialne. Jak wskazuje się w literaturze, oznacza to, że aby uznać dany zespół składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, musi się on składać z co najmniej jednego składnika materialnego i co najmniej jednego składnika niematerialnego (S. Krempa, Sprzedaż przedsiębiorstwa i jego zorganizowanej części - podatki dochodowe, Warszawa 2007 r., s. 53). Spółka wskazuje, że podobne stanowisko prezentują również organy podatkowe. Tytułem przykładu powołuje interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29 października 2009 r. (znak IBPBI/2/423-875/09/AP), w której stwierdzono: ?Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań)?.

Co więcej, ponieważ zobowiązania są jedynym, bezpośrednio wymienionym w definicji legalnej składnikiem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, Wnioskodawca jest zdania, iż stanowią one fundamentalny element tego pojęcia, gdyż ustawodawca celowo wyeksponował rolę zobowiązań w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Jak z kolei wskazano w stanie faktycznym, przedmiot transakcji obejmuje składniki majątkowe mające zarówno charakter materialny (między innymi środki trwałe), jak i niematerialny (między innymi prawa z umów z kontrahentami oraz prawo ochronne do znaku towarowego), oraz zobowiązania - w związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, spełnione będą powyższe warunki.

Kolejnym warunkiem, który musi zostać spełniony, aby można było stwierdzić, że masa majątkowa będąca przedmiotem transakcji stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, jest jej wyodrębnienie organizacyjne i finansowe z istniejącego przedsiębiorstwa. Zainteresowany podkreśla, że wyodrębnienie finansowe i organizacyjne najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. W takim bowiem przypadku istnieje osobna jednostka organizacyjna, wyodrębniona z organizmu przedsiębiorcy, posiadająca przypisane jej zasoby do prowadzenia działalności. Dział Sprzedaży będzie, w opinii Wnioskodawcy, wypełniał powyższe kryteria zarówno pod względem formalnym jak i materialnym. Zostanie on bowiem zarejestrowany jako oddział Spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym - będzie zatem istniał jako osobna jednostka organizacyjna wyodrębniona ze Spółki. Dział Sprzedaży nie będzie przy tym wyodrębniony tylko pod względem formalnym, gdyż obecnie posiada własne środki do prowadzenia działalności, w tym nieruchomości, środki trwałe i inne aktywa. Jest już więc wydzielony pod względem organizacyjnym. Po rejestracji oddziału odpowiedzialny za kierowanie Działem Sprzedaży zostanie jeden z członków zarządu Spółki lub też inna osoba wybrana przez zarząd Spółki, która będzie posiadała odpowiednie doświadczenie w pełnieniu funkcji kierowniczych i będzie dawała rękojmię skutecznego prowadzenia działalności Działu Sprzedaży.

Spółka uważa również, że Dział Sprzedaży jest z niej wyodrębniony pod względem finansowym. Dział ten posiada bowiem własne zasoby pieniężne, które są deponowane na rachunku bankowym oddzielnym od rachunku Spółki. Prowadzi ponadto osobne raportowanie finansowe od Spółki, które dodatkowo umożliwia mu sporządzenie oddzielnego bilansu.

Jak zaznacza Wnioskodawca, w świetle komentowanej definicji kompleks majątkowy stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa winien być ponadto wyodrębniony funkcjonalnie, tj. musi tworzyć zespół składników przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Powszechnie przyjmuje się, iż chodzi tutaj o rzeczywistą, a nie tylko potencjalną (S. Krempa, op. cit., s. 53) zdolność do wykonywania działalności gospodarczej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tj. zdolność zespołu wyodrębnionych składników do realizacji określonych zadań gospodarczych, który to zespół zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Omawiane kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego sprowadza się zatem w zasadzie ? zdaniem Spółki ? do możliwości samodzielnego funkcjonowania na rynku zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jako pewnej odrębnej całości, już od momentu jej wyodrębnienia. Składniki majątkowe, wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić podjęcie określonej działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Zainteresowany wskazuje, że takie rozumienie kryterium zdolności do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach prawa podatkowego oraz wyrokach sądów administracyjnych, m.in. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 6 czerwca 2008 r. (sygn. akt I SA/Wr 355/08), w którym - powołując się na orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego - stwierdzono, że aby część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za zorganizowaną jego część, musi ona posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego, jako samodzielnego podmiotu gospodarczego. Składniki majątkowe: materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa, np. zakładu, sklepu czy punktu usługowego. Także w praktyce organów podatkowych podkreśla się, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką te składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu istniejącego przedsiębiorstwa (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 listopada 2008 r. sygn. IPPB5/423-6/08-3/MB, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 maja 2008 r. sygn. IP-PB3-423-282/08-2/PS, wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 czerwca 1998 r. sygn. akt SA/Gd 1097/96).

Wnioskodawca stoi zatem na stanowisku, że Dział Sprzedaży jest wyodrębniony również pod względem funkcjonalnym. Posiada bowiem składniki majątkowe, które umożliwiają mu prowadzenie działalności sprzedaży eksportowej oraz dodatkowo działalności marketingowej i transportowej. Obok odrębnych składników majątkowych, Dział ten posiada również własnych pracowników.

W ocenie Spółki, z powyższych względów, należy uznać, że na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Dział Sprzedaży powinien być sklasyfikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa. W konsekwencji, nominalna wartość udziałów otrzymana w zamian za wniesienie Działu Sprzedaży do ?N.? nie będzie stanowiła dla niej przychodu podlegającego opodatkowaniu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa, oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


Przedsiębiorstwo zostało przy tym zdefiniowane w art. 4a pkt 3 powołanej ustawy poprzez odesłanie do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). W myśl art. 551 tego Kodeksu, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmującym w szczególności:


  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwę przedsiębiorstwa),
  2. własność nieruchomości lub ruchomości oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  5. koncesje, licencje i zezwolenia,
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  8. tajemnice przedsiębiorstwa,
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Jak wynika z cytowanych przepisów, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:


  1. stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),
  2. jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejących przedsiębiorstwie,
  3. jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.


Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnych charakterze.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona ? obiektywnie oceniając ? posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe: materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omówionych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W analizowanym zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca zamierza wnieść do spółki kapitałowej wkład niepieniężny w postaci części swojego przedsiębiorstwa, służącej prowadzeniu działalności w zakresie sprzedaży eksportowej szyb. Przedmiot aportu stanowić będzie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczony do realizacji tego zadania gospodarczego, organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie w formie Działu Sprzedaży. Jak wskazano w treści wniosku, zespół ten ma zdolność funkcjonowania jako odrębne przedsiębiorstwo, realizujące wskazane zadanie gospodarcze.

Wobec powyższego, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, wnoszony aportem Dział Sprzedaży spełnia przesłanki uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 omawianej ustawy, do przychodów, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, należy w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, przy czym przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio. A contrario, objęcie udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie powoduje powstania przychodu u podmiotu wnoszącego ten aport.

Wobec powyższego, w oparciu o okoliczności faktyczne przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, można stwierdzić, że objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w ?N.? Sp. z o. o. w zamian za aport w postaci Działu Sprzedaży nie skutkuje dla niego powstaniem przychodu podatkowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70 - 561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje

IP-PB3-423-282/08-2/PS, interpretacja indywidualna

IPPB5/423-6/08-3/MB, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika