Czy otrzymane odszkodowanie powinno być kwalifikowane jako przychody uzyskiwane z wykonywania działalności (...)

Czy otrzymane odszkodowanie powinno być kwalifikowane jako przychody uzyskiwane z wykonywania działalności gospodarczej na terenie Strefy, na podstawie zezwolenia i tym samym powinny korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2010 r. (data wpływu 24 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji otrzymanego odszkodowania do dochodów objętych zwolnieniem podatkowym na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 24 marca 2010 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. ustalenia czy otrzymane odszkodowanie należy kwalifikować do dochodów objętych zwolnieniem podatkowym na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka z o.o. prowadzi działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) na podstawie zezwolenia uzyskanego w 2006 r. Przedmiotem działalności Spółki określonej w zezwoleniu jest działalność produkcyjna, handlowa i usługowa w zakresie modułów i telewizorów LCD.

Produkcja odbywa się w oparciu o plany produkcyjne, opracowywane na podstawie zamówień składanych przez spółki handlowe grupy ?S.? z Europy. W 2009 r. ?M.? dokonał anulowania złożonego zlecenia. Wobec faktu, że Spółka poniosła już znaczne koszty związane z zakupem materiałów i przygotowaniem mocy produkcyjnych, uzgodniono, że spółka zagraniczna wypłaci na rzecz Jednostki odszkodowanie.


W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytania:


  1. Czy otrzymane odszkodowanie powinno być kwalifikowane jako przychody uzyskiwane z wykonywania działalności gospodarczej na terenie Strefy, na podstawie zezwolenia i tym samym powinny korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy...
  2. Czy jako datę powstania przychodu z tytułu odszkodowania należy uznać jego datę wpływy na rachunek Spółki...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze.

Wniosek Spółki w pozostałym zakresie zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.


Wnioskodawca stoi na stanowisku, że otrzymane od kontrahenta odszkodowanie stanowi przychód z działalności wykonywanej na terenie strefy w ramach otrzymanego przez Spółkę zezwolenia, podlegający zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Do katalogu dochodów zwolnionych z opodatkowania stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 34 cyt. ustawy zalicza się dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie otrzymanego zezwolenia, przy czym zgodnie z art. 17 ust. 4 tej ustawy zwolnieniu podlegają wyłącznie dochody osiągnięte z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Wpływy z odszkodowania stanowią przychód w rozumieniu wskazanego powyżej art. 12 ust. 1 powołanej ustawy. Zdaniem Spółki, przychody z tego odszkodowania bezpośrednio wiążą się z działalnością produkcyjną prowadzoną przez Spółkę na terenie strefy na podstawie zezwolenia. W konsekwencji, skoro odszkodowanie otrzymane jest w związku z niezamówieniem wyrobów produkowanych na terenie strefy na podstawie zezwolenia, otrzymanie przez Spółkę środki będą stanowić przychód z działalności prowadzonej na terenie strefy objętej zezwoleniem. Konsekwentnie, przychód ten powinien być zwolniony z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 tej ustawy, tym bardziej, że w przypadku realizacji zamówienia, Spółka osiągnęłaby przychód w pełni zakwalifikowany do działalności objętej zezwoleniem, a tym samym zwolniony z opodatkowania.

Zaprezentowane powyżej stanowisko znajduje także odzwierciedlenie w interpretacjach udzielanych dla innych podatników w zakresie podobnych kategorii przychodów osiąganych w związku z działalnością w strefie, przykładowo: Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 lutego 2008 znak IBP3/423-263/07/AM i z dnia 9 lutego 2009 r. znak IBPBI/2/423-129/09/MO.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje IBPBI/2/423-129/09/MO, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika