Czy podatek od towarów i usług, naliczony w związku z zakupem wymienionych towarów i usług o charakterze (...)

Czy podatek od towarów i usług, naliczony w związku z zakupem wymienionych towarów i usług o charakterze reprezentacyjnym, może być przez Spółkę zaliczony do kosztów uzyskania przychodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2007 r. (data wpływu 26 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku od towarów i usług ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku od towarów i usług.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka prowadzi działalność w zakresie dystrybucji produktów z branży elektrycznej dostarczanych przez spółki należące do Grupy M. z Niemiec i Austrii. Wnioskodawca w celu kreowania na rynku swojej marki, budowania wizerunku firmy, poprawy relacji z dotychczasowymi klientami oraz pozyskiwania nowych klientów, dokonuje szeregu działań o charakterze reprezentacyjnym, wśród których można wymienić:


  • zapewnienie poczęstunku dla kontrahentów w ramach prowadzonych rozmów biznesowych,
  • organizowanie najlepszym kontrahentom atrakcyjnych wyjazdów mających na celu zacieśnienie relacji pomiędzy kontrahentami i Spółką,
  • wydawanie różnego rodzaju gadżetów kontrahentom.


Zapewnienie ww. świadczeń wymaga od Spółki zakupu różnych towarów i usług od dostawców, którzy są w większości podatnikami podatku od towarów i usług. Z uwagi na fakt, iż opisane czynności Wnioskodawca kwalifikuje jako działania o charakterze reprezentacyjnym, wydatki z nimi związane nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów Spółki.


W związku z powyższym zadano pytanie.


Czy podatek od towarów i usług, naliczony w związku z zakupem wymienionych towarów i usług o charakterze reprezentacyjnym, może być przez Spółkę zaliczony do kosztów uzyskania przychodów...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem tych kosztów i wydatków, które są wymienione w art. 16 ust. 1. Przepis ten powszechnie interpretuje się w ten sposób, iż podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu z tytułu prowadzonej działalności. Istotne jest jednak to, iż do zaliczenia danego wydatku do kosztów podatkowych spełniony musi być także drugi warunek ? wydatek taki (jako kategoria) nie może być wymieniony w katalogu wydatków, których zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów zostało wyraźnie wyłączone pomimo ich związku z przychodami.

Jedno z takich wyłączeń odnosi się do podatku od towarów i usług. Co do zasady, zgodnie z dyspozycją art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek naliczony przy zakupie towarów i usług nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. Wyjątkiem w tym zakresie jest jednak podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług ? jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie przysługuje w odniesieniu do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Spółka ponosi wydatki na cele reprezentacyjne, a stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. W konsekwencji, poniesienie wydatku w związku z reprezentacją podatnika pozbawia tego podatnika prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w związku z czynnościami o charakterze reprezentacyjnym. Tym samym, zdaniem Spółki istnieje podstawa do stosowania przywołanego wyjątku od ogólnej zasady wskazanej w art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albowiem wyjątek ten dotyczy właśnie sytuacji, w której w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług podatnika pozbawiono prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Z istoty działań o charakterze reprezentacyjnym wynika ich związek z przychodami. Oznacza to, że tego rodzaju wydatek spełnia zasadniczy warunek do uznania go za koszt uzyskania przychodów. Drugim warunkiem koniecznym jest brak regulacji, która wyraźnie pozbawiłaby Spółkę prawa do zaliczenia wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów w ramach art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jak wcześniej wskazano, prawo takie nie przysługuje właśnie w przypadku zakupu towarów i usług w związku z działaniami o charakterze reprezentacyjnym, w związku z czym podatek naliczony przy zakupie takich towarów i usług podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w oparciu o art. 15 i art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika