Czy w przypadku wypłaty dywidendy wspólnikowi (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), który (...)

Czy w przypadku wypłaty dywidendy wspólnikowi (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), który przedstawi certyfikat rezydencji podatkowej płatnik będzie mógł przy pobraniu podatku zastosować 10% stawkę podatku wynikającą z art. 10 ust. 2 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r., w związku z art. 22a oraz art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2011 r. (data wpływu 30 marca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 czerwca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie poboru zryczałtowanego podatku dochodowego w przypadku wypłaty dywidendy na rzecz rezydenta cypryjskiego ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 30 marca 2011 r. złożono ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 3 czerwca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie poboru zryczałtowanego podatku dochodowego w przypadku wypłaty dywidendy na rzecz rezydenta cypryjskiego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Płatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W kapitale zakładowym spółki 49% udziałów od dnia 28 lipca 2010 r. (data zawarcia umowy sprzedaży udziałów) posiada spółka z siedzibą na Cyprze, działająca w formie spółki będącej odpowiednikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (limited liability company) ? dalej: Wspólnik. W 2011 r. zgromadzenie wspólników płatnika przewiduje uchwalenie wypłaty dywidendy za rok 2010. Wspólnik przedstawił płatnikowi certyfikat rezydencji podatkowej na Cyprze z aktualną datą, jeśli zajdzie taka potrzeba przedstawi taki certyfikat ważny na dzień wypłaty dywidendy. W związku z mającą być podjętą uchwałą płatnik wypłaci Wspólnikowi dywidendę.


W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytanie:


Czy w przypadku wypłaty dywidendy wspólnikowi (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), który przedstawi certyfikat rezydencji podatkowej płatnik będzie mógł przy pobraniu podatku zastosować 10% stawkę podatku wynikającą z art. 10 ust. 2 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r., w związku z art. 22a oraz art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku przedstawienia przez wspólnika certyfikatu rezydencji będzie mógł zastosować preferencyjną stawkę podatku od wypłaconej dywidendy pobieranego u źródła, tj. 10%. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend uzyskanych z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Polski wynosi 19%. Jednak zgodnie z art. 22a przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.

Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przewiduje w art. 10 ust. 2 możliwość preferencyjnego (10%) opodatkowania w kraju płatnika wypłacającego dywidendę. Przepis art. 26 ust. 1 umożliwia zastosowanie stawki wynikającej z umowy pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika (wspólnika) dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika (wspólnika) certyfikatem rezydencji. Jeżeli zatem płatnik uzyska od wspólnika certyfikat rezydencji, aktualny na dzień wypłaty dywidendy, będzie mógł zastosować preferencyjną stawkę (10%) opodatkowania dywidendy wynikającą z art. 10 ust. 2 Umowy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zm.) ? dalej: ustawa ? podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z kolei, zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji).

Co do zasady dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% uzyskanego przychodu ? art. 22 ust. 1 ustawy.

W myśl jednakże art. 22a ustawy, powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Przechodząc zatem na grunt Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r.

(Dz. U. z 1993 r. Nr 117, poz. 523) ? dalej: Umowa ? wskazać należy na postanowienia art. 10 ust. 1 i 2, zgodnie z którymi dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Umawiającym się Państwie osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. Jednakże dywidendy te mogą być również opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie i według prawa tego Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę, ale jeżeli odbiorca dywidend jest ich właścicielem, to podatek wymierzony nie może przekroczyć 10 procent kwoty dywidend brutto.

Stosownie do art. 10 ust. 3 Umowy, określenie ?dywidendy? użyte w tym artykule oznacza dochody z akcji lub innych praw związanych z udziałem w zyskach i nie odnoszących się do roszczeń z tytułu wierzytelności, jak również dochody z innych udziałów w spółce, które są traktowane w ten sam sposób, jak dochód z akcji, zgodnie z ustawodawstwem podatkowym Państwa, w którym spółka dokonująca jego podziału ma siedzibę.

Stosownie natomiast do art. 26 ust. 1 ustawy, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca wypłaci rezydentowi cypryjskiemu dywidendę za rok 2010, przy czym będzie dysponował aktualnym na dzień jej wypłaty certyfikatem rezydencji podatnika. W takiej sytuacji Wnioskodawca będzie miał możliwość zastosowania postanowień omawianej Umowy, co przełoży się na obowiązek pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłacanej udziałowcowi dywidendy w wysokości 10% wypłacanej kwoty brutto.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika