Czy używany statek morski będzie traktowany jako używany środek transportu, o którym mowa w art. (...)

Czy używany statek morski będzie traktowany jako używany środek transportu, o którym mowa w art. 16j ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? A co za tym idzie, czy będzie uzasadnione przyjęcie 30-miesięcznego okresu amortyzacji?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2008 roku (data wpływu 31 lipca 2008 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego ? uzupełnionego pismem z dnia 3 września 2008 r. (data wpływu 8 września 2008 r.) ? dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu amortyzowania używanego zakupionego statku morskiego ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 31 lipca 2008 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego ? uzupełniony pismem z dnia 3 września 2008 r. (data wpływu 8 września 2008 r.) ? dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu amortyzowania zakupionego używanego statku morskiego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


  1. Spółka zamierza kupić używany statek morski.
  2. Spółka zamierza zawrzeć umowę leasingu używanego statku morskiego z właścicielem statku, spółką z siedzibą w Islandii.


Dodatkowo w odniesieniu do zdarzenia pierwszego, Spółka w piśmie z dnia 3 września 2008 r. (data wpływu 8 września 2008 r.) wskazała, iż statek był używany przed jego nabyciem nieprzerwanie od czasu jego wybudowania w 1995 roku, tj. 13 lat.


W związku z powyższym, zadano następujące pytania.


  1. Czy używany statek morski będzie traktowany jako używany środek transportu, o którym mowa w art. 16j ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych... A co za tym idzie, czy będzie uzasadnione przyjęcie 30-miesięcznego okresu amortyzacji...
  2. Czy w przypadku zawarcia umowy leasingu lub umowy najmu statku z podmiotem z siedzibą w Islandii, należności za prawo do używania statku będą opodatkowane w Polsce podatkiem nieprzekraczającym 10% kwoty należności brutto...
  3. W przypadku odpowiedzi pozytywnej na pytanie 2., czy kwota podatku płaconego w Polsce przez podmiot islandzki będzie mogła przekroczyć kwotę podatku dochodowego, który w analogicznej sytuacji byłby płacony przez podmiot z siedzibą w Polsce...


Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze, natomiast w zakresie pytania drugiego i trzeciego sprawa zostanie rozpoznana odrębnymi pismami.


W zakresie pytania pierwszego Spółka udzieliła odpowiedzi twierdzącej wskazując, iż przepis art. 16j ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 16a ww. ustawy, wraz z Załącznikiem nr 1. Z tego względu w przypadku, gdy nabywany przez podatnika środek trwały jest taborem pływającym, o którym mowa w Załączniku nr 1, lecz jednocześnie jest używany i spełnia wymogi stawiane przez art. 16j ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy, wówczas podatnik ma prawo dokonać amortyzacji 30-miesięcznej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy ? Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika