Czy ustalenie mocą skutecznej uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki terminów wypłaty dywidendy (...)

Czy ustalenie mocą skutecznej uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki terminów wypłaty dywidendy za lata 2006 - 2009 na dni: 30 listopada 2010 r. i 31 maja 2011 r., nie skutkuje powstaniem po stronie Spółki przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2010 r. (data wpływu 30 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uzyskania nieodpłatnego świadczenia w związku z ustalonymi terminami wypłaty dywidendy - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 30 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uzyskania nieodpłatnego świadczenia w związku z ustalonymi terminami wypłaty dywidendy.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka działa w oparciu o ustawę z dnia 20 grudnia 1996 r. o portach i przystaniach morskich. Głównym przedmiotem jej działalności jest zarządzanie portem morskim.

Dochody Spółki osiągane w latach 2005 - 2009 korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 17 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi: ?Wolne od podatku są dochody podmiotów zarządzających portami lub przystaniami morskimi w części przeznaczonej na budowę rozbudowę i modernizację infrastruktury portowej oraz na realizację zadań określonych w art. 7 ust. 1 pkt 2 i 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o portach i przystaniach morskich (Dz. U. z 1997 r. nr 9 poz. 44 i nr 121 poz. 770 oraz z 1999 r. nr 62 poz. 685)?. Zgodnie z uchwałami Zgromadzenia Wspólników, zysk za lata wymienione wyżej przeznaczany był w całości na kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na budowę, rozbudowę i modernizację infrastruktury portowej oraz na realizację zadań określonych w ustawie o portach i przystaniach morskich. W dniu 26 sierpnia 2010 roku Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Sp. z o. o. podjęło uchwały zmieniające przeznaczenie zysku za lata 2006, 2007, 2008 i 2009. Zysk za wymienione lata został przekazany w całości i w części - w zależności od roku którego dotyczył - na wypłatę dywidendy dla Wspólników. Dzień wypłaty dywidendy wyznaczono na 30 listopada 2010 r. i 31 maja 2011 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w konsekwencji zmiany brzmienia uchwał dotyczących przeznaczenia zysku na dywidendę i wyznaczenia dni wypłaty na 30 listopada 2010 r. i 31 maja 2011 r., powstanie w Spółce przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...


Formułując własne stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca podniósł, że za okres od roku 2005 do 2009, zgodnie z uchwałami Zgromadzenia Wspólników, przeznaczał zyski w całości na kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na budowę, rozbudowę i modernizację infrastruktury portowej oraz na realizację zadań określonych w ustawie o portach i przystaniach morskich. Odnosząc się do sytuacji zmiany uchwał i przeznaczenia zysków na dywidendę, której moment wypłaty określono na dzień 30 listopada 2010 r. i 31 maja 2011 r. (odłożenie w czasie wypłaty dywidendy dla Wspólników), Spółka wskazała, że dywidenda niewypłacona Wspólnikom stanowi co do zasady przychód Spółki z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Przychód z tego tytułu powstaje jednak dopiero w momencie, kiedy roszczenie o wypłatę dywidendy stanie się wymagalne. Wymagalność tego roszczenia nastąpi w terminie określonym w uchwałach Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, czyli w dniu 30 listopada 2010 r. i w dniu 31 maja 2011 r. Do ww. dni Spółka nie osiągnie przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Nastąpi to dopiero po upływie tych terminów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), do przychodów, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, zalicza się w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia nieodpłatnego świadczenia. Zgodnie z ugruntowanym poglądem, pojęcie to ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Obejmuje bowiem wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy (taką definicję zawierają m.in. uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 listopada 2002 r. sygn. akt FPS 9/02 oraz z dnia 16 października 2006 r. sygn. akt II FPS 1/06). Nieodpłatnym świadczeniem jest zatem uzyskana przez podatnika wymierna korzyść majątkowa niezwiązana z poniesieniem wydatków, powstaniem kosztów, z obowiązkiem uiszczenia wynagrodzenia lub inną formą ekwiwalentu.

Ocena kwestii powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 omawianej ustawy, wymaga zatem zbadania, czy sytuacja zaistniała po stronie podatnika wiąże się z uzyskaniem przez niego określonej korzyści majątkowej, bez konieczności świadczenia ekwiwalentnego. W szczególności, istotna jest analiza charakteru czynności, w której uczestniczy podatnik ? ustalenie, czy należy ona do czynności przysparzających, w przypadku których strona dokonująca przysporzenia otrzymuje w zamian korzyść majątkową.

Jak słusznie wskazał Wnioskodawca, przykładem sytuacji, w której dochodzi do uzyskania nieodpłatnego świadczenia jest niewypłacenie przez spółkę kapitałową dywidendy należnej wspólnikom w terminie określonym jako dzień jej zapłaty.

Prawo do dywidendy i sposób jego realizacji zostały unormowane ustawą z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zgodnie z art. 191 § 1 tej ustawy, wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisu art. 195 § 1.

Na mocy art. 193 § 1 Kodeksu spółek handlowych, uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są co do zasady wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Niemniej jednak, umowa spółki może upoważniać zgromadzenie wspólników do określenia dnia, według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy (dzień dywidendy). Dzień dywidendy wyznacza się w ciągu dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały, o której mowa w art. 191 § 1 (art. 193 § 2 - 3 omawianej ustawy). W myśl art. 193 § 4 Kodeksu spółek handlowych, dywidendę wypłaca się w dniu określonym w uchwale wspólników, a jeżeli uchwała wspólników takiego dnia nie określa - dywidenda jest wypłacana w dniu określonym przez zarząd.

Niedotrzymanie ustalonego zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych terminu wypłaty dywidendy powoduje, że do momentu dokonania rzeczywistej zapłaty tej należności, spółka dysponuje określoną kwotą pieniężną, a w przypadku dywidendy w formie niepieniężnej - określonymi składnikami majątku, które mogą być wykorzystywane dla celów prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, nie ponosząc w zamian żadnych opłat. W warunkach rynkowych możliwość okresowego korzystania z cudzego kapitału lub majątku dla potrzeb własnej działalności gospodarczej wiąże się z odpłatnością. Jeżeli podatnik w okresie pomiędzy terminem, w jakim powinna zostać wypłacona dywidenda a jej faktyczną zapłatą, dysponuje przysługującymi wspólnikom środkami pieniężnymi albo innymi składnikami majątkowymi, bez konieczności zapłaty wynagrodzenia na rzecz wspólników, uzyskuje korzyść majątkową niezwiązaną z ekwiwalentnym świadczeniem, odpowiadającą swym charakterem nieodpłatnej pożyczce albo użyczeniu. Uzyskuje zatem nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedstawionym stanie faktycznym, uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki zyski za lata 2006 ? 2009 przeznaczono (w całości bądź w części - w zależności od roku którego dotyczył) do podziału między wspólników. Dzień wypłaty dywidendy wyznaczono przy tym na 30 listopada 2010 r. i 31 maja 2011 r.

Dywidenda staje się wymagalna w określonym zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych terminie jej wypłaty. A zatem, w przypadku, gdy stosowna uchwała zgromadzenia wspólników określa dzień (dni) wypłaty dywidendy, dysponowanie przez Spółkę zyskiem przeznaczonym do wypłaty wspólnikom do upływu tego terminu (terminów) nie skutkuje powstaniem przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. O nieodpłatnym świadczeniu można mówić dopiero w przypadku niedotrzymania przez Wnioskodawcę terminów wypłaty dywidendy.

Podsumowując, w przedstawionym stanie faktycznym, ustalenie mocą skutecznej uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki terminów wypłaty dywidendy za lata 2006 - 2009 na dni: 30 listopada 2010 r. i 31 maja 2011 r., nie skutkuje powstaniem po stronie Spółki przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70 - 561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika