1) Czy w opisanym stanie faktycznym Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego z (...)

1) Czy w opisanym stanie faktycznym Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego z otrzymanych faktur dokumentujących wydatki Spółki poniesione w związku z dematerializacją akcji Spółki? 2) Czy w opisanym stanie faktycznym, Spółka może zaliczyć koszty poniesione w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem dematerializacji do kosztów uzyskania przychodów innych niż koszty bezpośrednio związane z przychodami?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2014 r. (data wpływu 7 października 2014 r.) ? o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego ? uzupełnionym w dniu 4 grudnia 2014 r. ? dotyczącej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem procesu dematerializacji akcji ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 października 2014 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem procesu dematerializacji akcji.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


X Spółka Akcyjna (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT. Spółka prowadzi na terytorium Polski działalność gospodarczą w zakresie przetwórstwa rybnego. Wyroby Spółki są dostępne w sieciach handlowych i hurtowniach na terenie całego kraju, cieszą się też uznaniem klientów z zagranicy. Od dnia 15 marca 2007 r. X należy do grona spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W 2013 r. uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki zdecydowano o dokonaniu dematerializacji akcji, tj. zmiany formy papierowej akcji na elektroniczną. Oznacza to, że obecnie wszystkie akcje mogą podlegać obrotowi na Giełdzie Papierów Wartościowych (dalej: GPW), a akcje po dematerializacji istnieją w rejestrze prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych oraz w systemach informatycznych biur i domów maklerskich.

Decyzja o dematerializacji akcji była dla Spółki strategiczna i miała na celu wzmocnić wiarygodność Spółki poprzez rezygnację z dotychczasowych akcjonariuszy imiennych z uprzywilejowania, co do głosu na Walnym Zgromadzeniu. Należy również wskazać, że celem dematerializacji akcji nie było doprowadzenie do podwyższenia kapitału.

W związku z dematerializacją akcji, Wnioskodawca poniósł szereg wydatków, w tym m.in. koszty notarialne związane z wypisami z aktów notarialnych (udokumentowane fakturami ze stawką podstawową), koszty obsługi prawnej związane z opracowaniem prospektu emisyjnego (udokumentowane fakturami ze stawką podstawową), koszty rejestracji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (udokumentowane fakturami ze stawką zwolnioną), koszty GPW za wprowadzenie akcji do obrotu (udokumentowane fakturami ze stawką zwolnioną), wynagrodzenie domu maklerskiego z tytułu: przygotowania prospektu emisyjnego, uczestnictwa w procedurze przed KNF, koordynacji czynności składających się na dopuszczenie i wprowadzenie akcji do notowań, opracowania i złożenia do KNF informacji o dopuszczeniu akcji do notowań, umieszczenia na stronach internetowych domu maklerskiego Prospektu Emisyjnego i komunikatów aktualizujących (udokumentowane fakturami ze stawką zwolnioną).


W kontekście przedstawionego stanu faktycznego postawiono następujące pytania.


  1. Czy w opisanym stanie faktycznym Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego z otrzymanych faktur dokumentujących wydatki Spółki poniesione w związku z dematerializacją akcji Spółki?
  2. Czy w opisanym stanie faktycznym, Spółka może zaliczyć koszty poniesione w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem dematerializacji do kosztów uzyskania przychodów innych niż koszty bezpośrednio związane z przychodami?


Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie drugie w pozostałym zakresie sprawa zostanie rozpatrzona odrębnie.


W ocenie Wnioskodawcy może on zaliczyć koszty poniesione w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem dematerializacji do kosztów uzyskania przychodów

innych niż bezpośrednio związanych z przychodami.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) ? dalej: Ustawa, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote, według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

W świetle przywołanej regulacji Ustawy, należy wskazać, że podatnik ma możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem, że spełnione są łącznie następujące warunki:


  • koszty pozostają w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów podatkowych;
  • wydatki te nie mieszczą się w katalogu kosztów nie zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 Ustawy.


Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, każdy racjonalny i prawidłowo udokumentowany wydatek, który jest bezpośrednio lub pośrednio związany z przychodem Spółki i ma lub potencjalnie może mieć wpływ na uzyskanie przychodów bądź też na zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

W przedstawionym stanie faktycznym, koszty związane z dokonaniem dematerializacji akcji niewątpliwie są racjonalne i uzasadnione z biznesowego punktu widzenia oraz mają pośredni związek z przychodami osiąganymi przez Spółkę. Nie ulega bowiem wątpliwości, że dokonanie dematerializacji akcji przyniesie Spółce korzyści poprzez wzmocnienie wiarygodności Spółki, co może przełożyć się na wzrost obrotów Spółki.

Zdaniem Spółki, przedmiotowe koszty dotyczą w sposób pośredni jej działalności i nie są związane z żadnym konkretnym przychodem podatkowym, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie podmiotu gospodarczego, a także zapewnia jego rozwój. W konsekwencji, należy je traktować jako koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami podatkowymi.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 8 lipca 2013 r., nr ITPB3/423-631/09/13-S/DK.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, poniesione wydatki na dematerializację powinny przełożyć się na wyższą sprzedaż towarów Spółki w związku ze wzrostem jej rozpoznawalności i pozycji w branży i tym samym przyczynią się do generowania przez Spółkę wyższych przychodów.

Na marginesie, Spółka pragnie zaznaczyć, że dokonanie dematerializacji akcji nie jest związane z podwyższeniem kapitału zakładowego Wnioskodawcy. Poniesione przez Wnioskodawcę koszty dematerializacji związane są wyłącznie z podstawową działalnością Spółki (w branży przetwórstwa rybnego) i z przychodami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W ocenie Wnioskodawcy, koszty związane z dematerializacją akcji nie są także wymienione w art. 16 ust. 1 Ustawy.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy, wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z dematerializacją akcji mogą na podstawie art. 15 ust. 1 Ustawy, być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem Spółki wynika to z faktu, że wydatki te pozostają w pośrednim związku z przychodami opodatkowanymi Spółki i nie są wskazane w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy.

Podsumowując, Spółka stoi na stanowisku, że wydatki na dematerializację akcji będą zaliczone na podstawie art. 15 ust. 1 Ustawy, do kosztów uzyskania przychodów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z dnia 13 marca 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika