Czy w związku ze sprzedażą zorganizowanej części przedsiębiorstwa otrzymanej uprzednio przez Wnioskodawcę (...)

Czy w związku ze sprzedażą zorganizowanej części przedsiębiorstwa otrzymanej uprzednio przez Wnioskodawcę w formie aportu, w ramach której to transakcji zbyta została także wartość firmy powstała w związku z wniesieniem aportu, kosztem uzyskania przychodów Wnioskodawcy będzie wartość firmy odpowiadająca wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej wynikającej z ewidencji Spółki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2014 r. (data wpływu 13 października 2014 r.) dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie zaliczenia wartości firmy do kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą zorganizowanej części przedsiębiorstwa ? jest prawidłowe jednakże z innych względów niż wskazane we wniosku przez Spółkę.


UZASADNIENIE


W dniu 29 września 2014 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zaliczenia wartości firmy do kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowo-akcyjna (dalej: ?Wnioskodawca?) otrzymała w 2011 r. tytułem wkładu niepieniężnego zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 4a pkt 4 Ustawy CIT, w postaci działu sprzedaży wyodrębnionego ze spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. W zamian za otrzymany aport, Wnioskodawca wyemitował akcje, których wartość nominalna odpowiadała wartości rynkowej przedmiotu aportu określonej na dzień wniesienia wkładu. Wartość nominalna wyemitowanych przez Wnioskodawcę akcji była wyższa od łącznej wartości wszystkich składników majątkowych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W związku z powyższym Wnioskodawca, stosownie do przepisów Ustawy CIT, rozpoznał dodatnią wartość firmy (dalej: ?wartość firmy?), w wysokości różnicy pomiędzy nominalną wartością akcji wydanych w zamian za wkład niepieniężny, a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład wniesionej aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wartość firmy została przez Wnioskodawcę zaliczona do wartości niematerialnych i prawnych i została ujawniona w prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy CIT, z uwagi na fakt, że wartość firmy powstała na skutek wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nie była amortyzowana przez Wnioskodawcę dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

W 2014 r. Wnioskodawca dokonał sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa otrzymanej uprzednio w formie wkładu niepieniężnego. W ramach sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa została również zbyta wartość firmy, która powstała na skutek wniesienia aportu do Wnioskodawcy.

Wnioskodawca wskazuje, że na podstawie przepisów art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1387), począwszy od dnia 1 stycznia 2014 r. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 1 Ustawy CIT.


W związku z tym sformułowano następujące pytanie.


Czy w związku ze sprzedażą zorganizowanej części przedsiębiorstwa otrzymanej uprzednio przez Wnioskodawcę w formie aportu, w ramach której to transakcji zbyta została także wartość firmy powstała w związku z wniesieniem aportu, kosztem uzyskania przychodów Wnioskodawcy będzie wartość firmy odpowiadająca wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej wynikającej z ewidencji Spółki?


We własnym stanowisku w sprawie Wnioskodawca wskazał, że przy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa otrzymanej uprzednio w formie aportu, w skład której wchodzi wartość firmy, kosztem uzyskania przychodów będzie wartość początkowa wartości niematerialnej i prawnej w postaci wartości firmy, w wysokości wynikającej z ewidencji prowadzonej przez Wnioskodawcę, ustalonej na moment wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa aportem, jako różnica pomiędzy nominalną wartością akcji wydanych przez Wnioskodawcę w zamian za wkład niepieniężny, a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład wniesionej do spółki Wnioskodawcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Mając na względzie przedstawiony opis zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazuje, że ogólne zasady ustalania (kosztów uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zawarte zostały w art. 16 ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:


  • nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
  • nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
  • ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość.


Wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia. Dodatkowo, z uwagi na fakt, że w przedstawionym opisie stanu faktycznego sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa wniesionej do Spółki w formie aportu, dokonywać będzie Wnioskodawca będący spółką nieposiadającą osobowości prawnej (spółką komandytowo-akcyjną), należy mieć na względzie szczególne ? w stosunku do wskazanych powyżej ogólnych zasad ? sposoby ustalania kosztów uzyskania przychodów przewidziane w art. 15 ust. 1t Ustawy CIT. Stosownie do powołanego art. 15 ust. 1t Ustawy CIT, w przypadku odpłatnego zbycia przez spółkę niebędącą osobą prawną rzeczy i praw będących przedmiotem wkładu do takiej spółki za koszt uzyskania przychodu uważa się:


  1. wartość początkową przyjętą przez spółkę w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ustaloną zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4a, pomniejszoną o sumę odpisów amortyzacyjnych jeżeli rzeczy te lub prawa były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych spółki;
  2. wartość poniesionych wydatków na nabycie albo wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie ? jeżeli rzeczy te lub prawa nie były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych spółki


Jakkolwiek powyższe przepisy przewidują zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów przy zbyciu składników majątku przez spółkę niebędącą osobą prawną, to jednak w odniesieniu do opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego, zdaniem Wnioskodawcy, nie znajdą one zastosowania, z poniżej wskazanych względów.

Przepis art. 15 ust. 1t pkt 1 Ustawy CIT odnosi się do sposobu ustalania kosztów uzyskania przychodów tych składników, które ? jako środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne - podlegały amortyzacji w spółce dokonującej ich zbycia, przewidując jednocześnie obowiązek kontynuacji wyceny wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przyjętej przez podmiot wnoszący wkład do spółki osobowej. Świadczy o tym poczynione w analizowanym przepisie odwołanie do art. 16g ust. 4a Ustawy CIT, z którego wynika obowiązek ustalania wartości początkowej przedmiotu wkładu z uwzględnieniem kosztów historycznych. ]

Tymczasem, jak wskazano w opisie stanu faktycznego, powstała w drodze wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa wartość firmy, nie była amortyzowana przez podmiot, który wniósł do Wnioskodawcy wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przez co już tylko z tego powodu należy odrzucić możliwość stosowania powołanego przepisu na potrzeby ustalenia kosztów uzyskania przychodów przy zbyciu wartości firmy. Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego zastosowania nie znajdzie także art. 15 ust. 1t pkt 2 Ustawy CIT, dotyczący ustalania kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży wniesionych aportem składników, które w podmiocie dokonującym zbycia (tu: Wnioskodawcy) nie stanowiły środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych. W takim przypadku, zgodnie z powyższą regulacją, koszt stanowią wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie składnika majątku.

W tym miejscu wskazać należy, że w celu dokonania prawidłowej wykładni art. 15 ust. 1t pkt 2 Ustawy CIT, tj. ustalenia, jakiego rodzaju kosztów przepis ten dotyczy, należy mieć na względzie cel, jaki przyświecał ustawodawcy przy jego konstruowaniu a mianowicie obowiązek kontynuacji wyceny kosztów. Wniosek taki wprost wynika z uzasadnienia do uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wypada zatem podkreślić, że analizowany przepis, definiując ? zarówno w pkt 1 jak i 2 ? koszty mające zastosowanie przy zbyciu składników majątku będących uprzednio przedmiotem wkładu do spółki osobowej odwołuje się do tzw. kosztu historycznego, tj. poniesionego przed wniesieniem wkładu do spółki osobowej, a tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, dotyczy jedynie tych przypadków, kiedy przedmiot wkładu istniał u podmiotu wnoszącego wkład, a zatem istniał przed datą wniesienia go do spółki osobowej.

W ocenie Wnioskodawcy, powyższe zasady nie znajdą jednak zastosowania na potrzeby ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia wartości firmy. Wartość firmy bowiem to pewna kategoria ekonomiczna, swoisty stan faktyczny, w jakim w danej chwili znajduje się działalność gospodarcza prowadzona przez określony podmiot, który nie znajduje jednakże swojego odbicia w księgach rachunkowych tego podmiotu. Materializuje się dopiero w momencie dokonania zbycia takiego organizmu gospodarczego (wniesienia aportem) na rzecz drugiego podmiotu i znajduje odzwierciedlenie w zapisie księgowym w księgach podmiotu nabywającego (tu: Wnioskodawcy). Stąd, za uzasadniony należy uznać wniosek, że w przypadku wartości firmy nie występuje kategoria kosztu historycznego, który ? odwołując się do regulacji szczególnych zawartych w art. 15 ust. 1t Ustawy CIT, musiałby zostać uwzględniony przy zbyciu wartości firmy.

W ocenie Wnioskodawcy, powyższe świadczy o tym, że dla celów ustalania kosztów uzyskania przychodów przy zbyciu wartości firmy zastosowanie znaleźć powinny powołane na wstępie przepisy ogólne, dotyczące określania kosztów uzyskania przychodów przy zbyciu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Nie bez znaczenia dla prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy pozostaje także fakt, że przepisy Ustawy CIT przewidują odrębne zasady dotyczące ustalania wartości początkowej wartości firmy oraz zasady jej amortyzacji, która ? w znaczeniu prawno-podatkowym ? stanowi wartość niematerialną i prawną.

Wartość początkową wartości firmy wyznaczają regulacje przepisu art. 16g ust. 2 Ustawy CIT, zgodnie z którym wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny, a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki albo spółki niebędącej osobą prawną przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki niebędącej osobą prawną.

Jednocześnie, ta sama ustawa przewiduje szczególną regułę dotyczącą amortyzacji wartości firmy, w tym zasadę dopuszczającą możliwość amortyzacji wartości firmy, jeżeli wartość ta powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze:


  1. kupna,
  2. przyjęcia do odpłatnego korzystania, a odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z przepisami rozdziału 4a, dokonuje korzystający,
  3. wniesienia do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji.


Powyższy przepis art. 16b ust. 2 pkt 2 Ustawy CIT doprecyzowany jest przez art. 16c pkt 4 Ustawy CIT, zgodnie z którym amortyzacji nie podlega wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 16b ust. 2 pkt 2 Ustawy CIT.

Podsumowując zatem powyższe, wskazać należy, że Ustawa CIT przewiduje szczególny sposób ustalania wartości początkowej wartości firmy, która powstała w wyniku aportu jednocześnie wprowadzając zasadę, iż wartość firmy powstała w drodze aportu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega amortyzacji.

Z powyższej analizy wynika, iż - w odniesieniu do opisanego zdarzenia przyszłego ? do rozważenia pozostają następujące przepisy zawarte w Ustawie CIT:


  • art. 16 ust. 1 pkt 1 - przewidujący ogólne zasady ustalania kosztu uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku;
  • art. 15 ust. 1t oraz 16g ust. 1 pkt 4a - wprowadzające zasadę kontynuacji wartości wyceny w stosunku do składników wniesionych jako wkład do spółki osobowej;
  • art. 16g ust. 4a - regulujący kwestie wartości początkowej wartości firmy, w tym zawierający szczególne regulacje dotyczące ustalania wartości początkowej wartości firmy powstałej w wyniku aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Jak wyżej wskazano art. 15 ust. 1t oraz 16g ust. 4a Ustawy CIT nie będą miały zastosowania przy ustalaniu wartości początkowej wartości firmy powstałej w wyniku aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki niebędącej osobową prawną, z uwagi na brak możliwości stosowania metody kontynuacji amortyzacji (w przypadku środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych) lub ?kosztu historycznego?, w przypadku składników majątku niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi. Dodatkowo, Ustawa CIT przewiduje przepisy regulujące w sposób odrębny kwestię ustalania wartości początkowej wartości firmy powstałej w wyniku wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym, skoro przepisy art. 15 ust. 1t (oraz 16g ust. 1 pkt 4a Ustawy CIT) nie będą miały zastosowania do ustalania wartości początkowej wartości firmy powstałej w wyniku aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to w sytuacji sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmującej także wartość firmy, koszt zbycia wartości firmy, w ocenie Wnioskodawcy, powinien zostać ustalony w oparciu o ogólne zasady ustalania kosztu przy sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, tzn. na podstawie przepisów art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) Ustawy CIT, tj. w wysokości wartości początkowej ustalonej zgodnie z art. 16g ust. 2 Ustawy CIT. Oznacza to, że w odniesieniu do stanu faktycznego opisanego przez Wnioskodawcę oraz zadanego we wniosku pytania, kosztem uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy będzie wartość początkowa wartości firmy w wysokości określonej w ewidencji Wnioskodawcy na moment otrzymania wkładu niepieniężnego w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Z uwagi na fakt, że wartość firmy nie podlegała amortyzacji, wartość ta nie zostanie pomniejszona o odpisy amortyzacyjne.

Potwierdzenie powyższego stanowiska odnaleźć można w licznych interpretacjach indywidualnych organów skarbowych, w tym m.in.: w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 1 sierpnia 2014 r. (sygn. ILPB3/423-204/14-4/JG), Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 grudnia 2013 r., sygn. IPPB3/423-716/13-2/AG, czy w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 8 sierpnia 2011 r. (sygn. ILPB3/423-204/11-2/MM). We wskazanych interpretacjach, organy potwierdziły stanowisko, że przy zbyciu przedmiotu aportu wniesionego w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa zastosowanie będą miały ogólne zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów z tytuły zbycia wartości firmy wchodzącej w skład przedmiotu transakcji, tj. kosztem uzyskania przychodu będzie wartość początkowa wartości firmy w wysokości określonej w księgach spółki (podmiotu zbywającego aport) na moment otrzymania wkładu niepieniężnego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe jednakże z innych względów niż wskazane we wniosku przez Spółkę.


Na wstępie należy stwierdzić, że postępowanie w sprawie interpretacji indywidualnej jest postępowaniem odrębnym od postępowania podatkowego, czy też kontrolnego, w których organ podatkowy zobowiązany jest do przeprowadzenia postępowania dowodowego uwzględniającego treść dokumentów, ich rzeczywistą realizację jak również rzeczywiste cele podejmowanych decyzji biznesowych (o ile byłoby to konieczne dla prawidłowego ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego). W przypadku wydawania interpretacji indywidualnej organ podatkowy jest związany treścią przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, który stanowi podstawę do wydania interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, w ramach tego postępowania właściwy organ nie może zatem dokonywać ustaleń faktycznych gdyż wykraczałoby to poza zakres przedmiotowego postępowania.

Zgodnie z art. 15 ust. 1t ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) ? dalej: Ustawa, w przypadku odpłatnego zbycia przez spółkę niebędącą osobą prawną rzeczy i praw będących przedmiotem wkładu do takiej spółki za koszt uzyskania przychodu uważa się:


  1. wartość początkową przyjętą przez spółkę w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ustaloną zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4a, pomniejszoną o sumę odpisów amortyzacyjnych ? jeżeli rzeczy te lub prawa były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych spółki;
  2. wartość poniesionych wydatków na nabycie albo wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie ? jeżeli rzeczy te lub prawa nie były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych spółki.


Stosownie natomiast do brzmienia art. 4a pkt 14 Ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o: spółce niebędącej osobą prawną ? oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że art. 15 ust. 1t Ustawy, odnosi się do spółek niebędących osobami prawnymi, które nie są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.

Dodatkowo zauważyć należy, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1387) spółka komandytowo-akcyjna mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, powstała przed dniem 1 stycznia 2014 r., kontynuuje, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, dokonaną przed dniem, w którym stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, wycenę podatkową składników majątkowych, w szczególności w zakresie dotyczącym wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przyjętej metody amortyzacji oraz wysokości odpisów amortyzacyjnych uprzednio dokonanych od tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także ? stosując przepisy ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą ? uwzględnia zdarzenia zaistniałe przed dniem, w którym stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, które mają wpływ na wysokość jej zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz zacytowanych przepisów należy stwierdzić, że art. 15 ust. 1t Ustawy, nie ma zastosowania do dokonanej przez Spółkę w 2014 r. sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, ponieważ Spółka na moment transakcji była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Ponadto na podstawie przepisu przejściowego ww. ustawy zmieniającej począwszy od dnia 1 stycznia 2014 r. zastosowanie wobec Spółki znajdują przepisy znowelizowanej Ustawy, które odnoszą się również do zdarzeń zaistniałych przed nabyciem przez nią podmiotowości podatkowej mających wpływ na wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) Ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części - wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Stosownie do treści art. 16b ust. 2 pkt 2 Ustawy, amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze:


  1. kupna,
  2. przyjęcia do odpłatnego korzystania, a odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z przepisami rozdziału 4a, dokonuje korzystający,
  3. wniesienia do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji.


Zgodnie natomiast z art. 16c pkt 4 Ustawy, amortyzacji nie podlega wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 16b ust. 2 pkt 2 ? zwana wartością niematerialną i prawną.

Zgodnie z regulacją art. 16g ust. 2 Ustawy, wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki albo spółki niebędącej osobą prawną przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki albo spółki niebędącej osobą prawną.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka otrzymała aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W zamian za otrzymany aport Spółka wyemitowała akcje, których wartość nominalna była wyższa od łącznej wartości wszystkich otrzymanych aportem składników majątkowych. Zatem, w Spółce powstała dodatnia wartość firmy, która nie była amortyzowana. Wnioskodawca dokonał sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa nabytej w drodze aportu.

W związku z powyższym, wartość firmy powstała w wyniku wniesienia do Spółki aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która następnie w ramach zbycia przedmiotu aportu, również zostanie sprzedana, stanowić będzie ? zgodnie z art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) Ustawy ? koszt uzyskania przychodów w wysokości wynikającej z ewidencji Spółki określonej na moment otrzymania wkładu niepieniężnego.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika