Czy kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia Akcji będzie cena zakupu akcji zapłacona poprzez wydanie (...)

Czy kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia Akcji będzie cena zakupu akcji zapłacona poprzez wydanie Zbywcy wierzytelności Wnioskodawcy wobec podmiotu trzeciego o wartości odpowiadającej cenie zakupu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2014 r. (data wpływu 17 października 2014 r.) dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem w drodze datio in solutum Akcji w przypadku ich zbycia ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 17 października 2014 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem w drodze datio in solutum Akcji w przypadku ich zbycia.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest spółką kapitałową (spółką z ograniczoną odpowiedzialnością) mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Wnioskodawca). Wnioskodawca zamierza nabyć akcje polskiej spółki kapitałowej (dalej: Akcje). Zapłata ceny sprzedaży nastąpi poprzez wydanie Zbywcy wierzytelności Wnioskodawcy wobec podmiotu trzeciego (wierzytelność do wydania przedmiotu pożyczki), tj. Wnioskodawca w celu zwolnienia się ze zobowiązania do zapłaty ceny sprzedaży Akcji, dokona świadczenia zastępczego (datio in solutum). Wartość wierzytelności będzie odpowiadała cenie zakupu Akcji. W przyszłości możliwe jest również zbycie Akcji.


W związku z tym sformułowano następujące pytanie.


Czy kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia Akcji będzie cena zakupu akcji zapłacona poprzez wydanie Zbywcy wierzytelności Wnioskodawcy wobec podmiotu trzeciego o wartości odpowiadającej cenie zakupu?


We własnym stanowisku w sprawie Wnioskodawca wskazał, że kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia Akcji będzie cena zakupu Akcji zapłacona poprzez wydanie na rzecz Zbywcy Akcji, wierzytelności Wnioskodawcy wobec podmiotu trzeciego o wartości odpowiadającej cenie zakupu Akcji.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851 z późn. zm.) ? dalej: Ustawa CIT ? kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, poza wydatkami wymienionymi wprost w art. 16 ust 1 Ustawy CIT, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT nie stanowią kosztu uzyskania przychodu wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

W związku z tym, wydatki poniesione na zakup udziałów lub akcji stanowią koszt uzyskania przychodów, który jest potrącalny (uwzględniany przy ustalaniu dochodu) w momencie odpłatnego zbycia udziałów lub akcji.

Powołane wyżej regulacje odnoszą się do pojęcia wydatków na nabycie udziałów lub akcji. W praktyce cena zakupu udziałów i akcji może być uregulowana poprzez przekazanie zbywcy środków pieniężnych ale również w inny sposób, np. poprzez potracenie z wierzytelnościami Nabywcy wobec zbywcy, czy też poprzez wykonania świadczenia zastępczego.

W wyniku zakupu udziałów lub akcji po stronie nabywcy powstaje zobowiązanie do zapłaty ceny zakupu. Zgodnie z art. 354 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 121; dalej: Kodeks Cywilny) dłużnik powinien wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje - także w sposób odpowiadający tym zwyczajom. Ustawodawca przy założeniu swobody umów nie stawia przeszkód, aby dłużnik zwolnił się ze zobowiązania przez spełnienie innego świadczenia za zgodą wierzyciela.

Zgodnie z art. 453 Kodeksu Cywilnego jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa. Świadczenie w miejsce wypełnienia (datio in solutum) jest umową, na mocy której obie strony (dłużnik i wierzyciel) wyrażają zgodę na spełnienie innego świadczenia niż świadczenie pierwotnie ustalone.

W związku z wykonaniem umowy datio in solutum Wnioskodawca zamiast środków pieniężnych w wysokości odpowiadającej cenie zakupu Akcji wyda Zbywcy wierzytelności własne wobec podmiotu trzeciego o wartości odpowiadającej cenie zakupu. W sensie ekonomicznym, Wnioskodawca faktycznie ?zapłaci? zatem za Akcje wierzytelnością wobec podmiotu trzeciego ponosząc w ten sposób wydatek na nabycie Akcji. Również w literaturze szeroko prezentowany jest pogląd, że instytucja datio in solutum ma charakter odpłatnej umowy rozporządzającej (J. Dąbrowa, [w:] System pr. cyw., t. 3, cz. 1, s. 852; W. Popiołek, [w:] K. Pietrzykowski, KC. Komentarz, t. 2, 2005, s. 9).

Stąd, należy uznać, że skutek owych czynności będzie analogiczny jak w sytuacji, w której doszłoby do zapłaty środkami pieniężnymi za Akcje. Należy zauważyć, że przepisy Ustawy CIT nie regulują wprost skutków podatkowych instytucji datio in solutum. Niemniej z uwagi na to, że ekonomiczny skutek datio in solutum oraz umowy kupna-sprzedaży jest podobny, w ocenie Wnioskodawcy, należy przyjąć, że zastosowanie znajdzie wskazany wyżej art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT.

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 9 grudnia 2013 r. nr ILPB3/423-419/13-3/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 10 stycznia 2011 r. sygn. IBPBI/2/423-1408/10/AK oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 7 stycznia 2008 r. znak ITPB3/423-91/07/MT.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodu w związku ze zbyciem Akcji będzie cena zakupu Akcji zapłacona poprzez wydanie Zbywcy wierzytelności Wnioskodawcy wobec podmiotu trzeciego o wartości odpowiadającej cenie zakupu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Końcowo zauważyć należy, że przedmiotowa interpretacja odnosi się ściśle do pytania sformułowanego we wniosku, które dotyczy kwestii możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę w związku z nabyciem Akcji w przypadku ich zbycia. Nie odnosi się natomiast i nie przesądza kwestii związanych z opodatkowaniem transakcji na podstawie art. 14a Ustawy CIT, który nie znajduje zastosowania do kwestii będących przedmiotem rozstrzygnięcia w niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika