Czy poniesione koszty remontu rozliczane poprzez kompensatę wystawionych przez strony faktury i rachunku (...)

Czy poniesione koszty remontu rozliczane poprzez kompensatę wystawionych przez strony faktury i rachunku stanowią koszt uzyskania przychodu opodatkowanego, tj. wynajmu ściany w budynku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólnoty przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu rozliczenia wynajmu części ściany budynku mieszkalnego w zamian za wykonanie prac remontowych - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 22 września 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu rozliczenia wynajmu części ściany budynku mieszkalnego w zamian za wykonanie prac remontowych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


Wspólnota ma zamiar wynająć część ściany budynku obejmującej piętro trzecie, czwarte, piąte, szóste bez dachu dla celów prezentacji materiałów reklamowych pod warunkiem wykonania remontu elewacji od podwórka w zakresie otynkowania wraz z malowaniem, remontem, odnowieniem i wykafelkowaniem balkonów oraz wymiany parapetów okiennych. Najemca po wykonaniu prac remontowych wystawi Wspólnocie fakturę za poniesione koszty remontowe. Powyższa faktura będzie stanowiła podstawę do wystawienia rachunku przez Wspólnotę za wynajem powierzchni reklamowej na ścianie budynku. Zapłata za wykonane usługi nastąpiłaby poprzez kompensatę wzajemnych rozliczeń. Okres najmu określony zostanie w umowie.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy poniesione koszty ww. remontu rozliczane poprzez kompensatę wystawionych przez strony faktury i rachunku stanowią koszt uzyskania przychodu opodatkowanego, tj. wynajmu ściany w budynku...


Wspólnota wskazuje, iż budynek wymaga dużych nakładów remontowych, a z uwagi na bardzo krótki okres funkcjonowania Wspólnoty, brak jest funduszy na ich wykonanie. Jednostka uważa, iż taka transakcja jest bardzo korzystna, a koszt remontu winien stanowić koszt uzyskania przychodu opodatkowanego ponieważ jest bezpośrednio z nim związany. Warunkiem wynajęcia ściany na cele reklamowe poprzez Wspólnotę jest wykonanie remontu elewacji od strony podwórza i rozliczenie się w drodze kompensaty.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika