Czy Spółka ma prawo do odliczenia od dochodu darowizny przekazanej jedynemu udziałowcowi - Fundacji (...)

Czy Spółka ma prawo do odliczenia od dochodu darowizny przekazanej jedynemu udziałowcowi - Fundacji na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2009 r. (data wpływu 16 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości odliczenia darowizny od dochodu - jest prawidłowe, o ile darowizna została przekazana na podstawie ważnej czynności prawnej.


UZASADNIENIE


W dniu 16 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości odliczenia darowizny od dochodu.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka została utworzona przez Fundację ?R.?. Fundacja posiada 100% jej udziałów.

W 2008 r. Spółka przekazała darowiznę w wysokości 34 000 zł na rzecz tej Fundacji na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego o wolontariacie. Fundacja ?R.? jest podmiotem prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym cele określone w ww. przepisie. Wysokość darowizny została udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.

W zeznaniu za rok 2008 (CIT-8) Spółka ujęła część przekazanej darowizny (16 090 zł) stanowiącej 10% dochodu jako dochody wolne i odliczenia (odliczenia darowizn zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), dokonując pomniejszenia dochodu do opodatkowania.

W tym samym roku Spółka wypłaciła dywidendę z zysku za rok 2007, opodatkowując ją zgodnie z przepisami prawa podatkowego. Dywidenda została wypłacona w całości na rzecz jedynego udziałowca, tj. Fundacji ?R.?.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy przekazanie darowizny przez Spółkę w dowolnej wysokości na rzecz Fundacji będącej jednocześnie właścicielem 100% jej udziałów jest zgodne z prawem i nie rodzi podejrzenia próby ominięcia prawa podatkowego w kontekście jednoczesnej wypłaty dywidendy...
  2. Czy Spółka zachowuje prawo do odliczenia przekazanej darowizny zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...


Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania drugiego. Wniosek Spółki w zakresie pytania pierwszego będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy ? w zakresie pytania drugiego ? przekazując darowiznę na rzecz Fundacji zachowuje prawo do odliczenia 10% dochodu zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


W świetle stanu prawnego obowiązującego w 2008 r. stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe, o ile darowizna została przekazana na podstawie ważnej czynności prawnej.


Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo w art. 7a ust. 1, po odliczeniu:


  • darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 ze zm.), organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom, określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1 (art. 18 ust. 1 pkt 1);
  • w bankach - 20% kwoty kredytów (pożyczek) umorzonych w związku z realizacją programu restrukturyzacji na podstawie odrębnych ustaw, zakwalifikowanych do straconych kredytów (pożyczek) i zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów (art. 18 ust. 1 pkt 6);
  • darowizn na cele kultu religijnego - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1 (art. 18 ust. 1 pkt 7).


Łączna kwota odliczeń z tytułów określonych w art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7 nie może przekroczyć 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1, z tym że odliczeniom nie podlegają darowizny na rzecz:


  1. osób fizycznych,
  2. osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami (art. 18 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).


Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.


Jak wynika z powołanych przepisów, ustalając podstawę opodatkowania, podatnik ma prawo odliczyć od dochodu m.in. darowizny przekazane:


  • na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, tj. na cele należące do sfery zadań publicznych, o której mowa w tej ustawie,
  • organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ww. ustawy, tj.:

    1. organizacjom pozarządowym, czyli niebędącym jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałającym w celu osiągnięcia zysku, osobom prawnym lub jednostkom nieposiadającym osobowości prawnej utworzonym na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacjom i stowarzyszeniom, z zastrzeżeniem ust. 4,
    2. osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym działającym na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
    3. stowarzyszeniom jednostek samorządu terytorialnego.


Ustawodawca określił limit dopuszczalnych odliczeń. Przewidział również wyłączenia prawa do odliczenia darowizn w przypadku, gdy są przekazywane na rzecz podmiotów wskazanych w art. 18 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na mocy art. 18 ust. 1c omawianej ustawy podatkowej, odliczenie darowizn, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 7 oraz wynikające z odrębnych ustaw, stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Podatnicy korzystający z odliczenia darowizn, o którym mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7 oraz wynikającego z odrębnych ustaw, są ponadto obowiązani wykazać w zeznaniu o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym, kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę, adres i numer identyfikacji podatkowej lub numer uzyskany w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w którym obdarowany ma siedzibę, służący dla celów podatkowych identyfikacji (art. 18 ust. 1g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).


W przedstawionym stanie faktycznym, Wnioskodawca:


  • przekazał darowiznę pieniężną w wysokości 34 000 zł na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
  • przekazał tę darowiznę na rzecz Fundacji prowadzącej działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującej cele określone w art. 4 ww. ustawy,
  • wysokość darowizny została udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.


Wobec powyższego, spełnione zostały, wynikające z art. 18 ust. 1-1a i ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przesłanki do odliczenia tej darowizny od dochodu ustalonego zgodnie z art. 7 ust. 3 tej ustawy - do wysokości nieprzekraczającej 10% tego dochodu.

Należy przy tym podkreślić, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie wyłącza możliwości odliczania od dochodu na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 darowizn przekazywanych przez podatników na rzecz podmiotów powiązanych na podstawie ważnej umowy.

Podsumowując, w przedstawionym stanie faktycznym, Spółka miała prawo do odliczenia darowizny przekazanej jedynemu udziałowcowi - Fundacji ?R.? na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie od dochodu ustalonego zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ? do wysokości nieprzekraczającej 10% tego dochodu, z zastrzeżeniem art. 18 ust. 1a tej ustawy, o ile darowizna została przekazana na podstawie ważnej czynności prawnej.

Należy jednocześnie wyjaśnić, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), przedmiotem interpretacji indywidualnej są przepisy prawa podatkowego. Wobec tego, tutejszy organ nie oceniał kwestii ważności czynności prawnej stanowiącej podstawę dla przekazania przedmiotowej darowizny. Zagadnienie to jest bowiem regulowane przepisami prawa cywilnego i prawa spółek handlowych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika