Czy przychód ze sprzedaży wyrobów wytworzonych w ramach specjalnej strefy ekonomicznej zgodnie ze (...)

Czy przychód ze sprzedaży wyrobów wytworzonych w ramach specjalnej strefy ekonomicznej zgodnie ze stosownymi zezwoleniami, a dystrybuowanych bezpośrednio z wynajętych (wydzierżawionych) pomieszczeń magazynowych usytuowanych poza SSE korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2012 r. (data wpływu 4 października 2012 r.) ? uzupełnionym w dniu 17 grudnia 2012 r. ? o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem dochodów uzyskanych ze sprzedaży wyrobów wyprodukowanych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej sprzedawanych z wynajętych magazynów położonych poza strefą ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 4 października 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego ? uzupełniony w dniu 17 grudnia 2012 r. ? w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem dochodów uzyskanych ze sprzedaży wyrobów wyprodukowanych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej sprzedawanych z wynajętych magazynów położonych poza strefą.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest wspólnikiem X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Z (dalej: Spółka). Spółka prowadzi działalność w Z Specjalnej Strefie Ekonomicznej na podstawie zezwolenia nr Y z dnia 2 września 2010 roku, o którym mowa w art. 16 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych. Zezwolenie dotyczy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie następujących wyrobów i usług wytworzonych na terenie strefy: drewno przetarte, strugane, wyroby z korka, słomy i materiałów stosowanych do wyplatania, fornir i płyty na bazie drewna, opakowania drewniane, masa włóknista, papier, tektura. Spółka specjalizuje się w produkcji różnego rodzaju kartonów dekoracyjnych, wykorzystywanych w przemyśle ramiarskim oraz usługami w zakresie kaszerowania i wycinania gotowych kartonów passepartout. W przyszłości Podatnik zamierza wynająć (wydzierżawić) nieruchomość położoną poza granicami terytorialnymi Z Strefy Ekonomicznej, na której znajdują się pomieszczenia magazynowe. W magazynach Spółka planuje przechowywać wyroby wyprodukowanie na terenie SSE. Z magazynów tych, bezpośrednio do klienta, realizowana będzie sprzedaż wyrobów gotowych wytworzonych na terenie SSE. Magazyny nie będą wyodrębnionymi samodzielnym/jednostkami organizacyjnymi. Stanowić będą one jedno z ogniw prowadzonej działalności, zajmując się sprzedażą wyrobów wytworzonych na terenie SSE. W magazynach nie będzie odbywać się żadna inna działalność poza przechowywaniem wyrobów i wydawaniem ich bezpośrednio do klienta. Z magazynów nie będą sprzedawane towary, które nie zostały wytworzone na terenie SSE. Magazyny nie będą osiągać przychodu. Przychody ze sprzedaży dokonywanej z magazynów zlokalizowanych poza terenem strefy stanowią przychód samej Spółki.


W związku z powyższym, zadano następujące pytanie


Czy przychód ze sprzedaży wyrobów wytworzonych w ramach specjalnej strefy ekonomicznej zgodnie ze stosownymi zezwoleniami, a dystrybuowanych bezpośrednio z wynajętych (wydzierżawionych) pomieszczeń magazynowych usytuowanych poza SSE korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaży wyrobów wytworzonych w ramach specjalnej strefy ekonomicznej zgodnie ze stosownymi zezwoleniami, a dystrybuowanych bezpośrednio z wynajętych (wydzierżawionych) pomieszczeń magazynowych usytuowanych poza SSE korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Okoliczność, że sprzedaż wyrobów wytworzonych w SSE dokonywana jest za pośrednictwem magazynów położonych poza terenem SSE nie ma wpływu na kwalifikację wyrobów, które nadal pozostają wyrobami strefowymi, zaś dochód uzyskany z ich sprzedaży nadal korzysta ze zwolnienia.

Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych oraz 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy, są zwolnione od podatku dochodowego. Niestety przywołane akty prawne, jak również inne akty podustawowe, regulujące działalność w SSE nie zawierają legalnej definicji pojęcia ?prowadzenia działalności na terenie strefy?. W konsekwencji pomocny w interpretacji tego pojęcia będzie dotychczasowy dorobek doktryny i orzecznictwa.

W literaturze podkreśla się, że: ?(...) wykonywanie poza terenem strefy czynności nie stanowiących odrębnej działalności gospodarczej, bezpośrednio związanych z działalnością podstawową prowadzoną na terenie strefy i określoną w zezwoleniu, może być uznane za objęte zwolnieniem podatkowym w strefie? (Prawne i podatkowe aspekty prowadzenia działalności w Specjalnych Strefach Ekonomicznych pod redakcją A. Tarasiewicz, ABC Wolter Kluwer Business, 2010 s. i 190).

W opinii Wnioskodawcy, korzystanie przez Spółkę z magazynu poza terenem strefy stanowi formę organizacji sprzedaży wyrobów produkowanych w ramach działalności objętej zezwoleniem. Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, podejmowanie wyżej opisanych działań w ramach sprzedaży nie stanowi częściowego ?przeniesienia? działalności gospodarczej objętej zezwoleniem poza teren strefy. Magazynowanie przez Wnioskodawcę wyrobów, których produkcja jest objęta zezwoleniem strefowym i dokonywana jest wyłącznie w ramach strefy, zaś jedynie gotowe wyroby przechowywane są poza strefą nadal jest działalnością strefową. Podkreślić należy, że w przedmiotowych magazynach nie będą znajdować się inne nie-strefowe wyroby i nie będzie podejmowana jakakolwiek inna działalność. Składowanie towarów w zlokalizowanych poza obszarem SSE magazynach, z których Spółka wydawać będzie wyroby wytworzone na terenie SSE stanowi działalność pomocniczą (subsydiarną) w stosunku do działalności prowadzonej na terenie SSE. Tym samym stanowi działalność strefową. Ponadto działalność poza Strefą nie stanowi kolejnego etapu procesu produkcyjno - dystrybucyjnego mającego istotny wpływ na wartość transakcji; jest jedynie usprawnieniem procesu logistycznego Wnioskodawcy.

Powyższą kwalifikację planowanych działań potwierdzają organy podatkowe w sprawach podobnych przedmiotowo do stanu faktycznego zaprezentowanego powyżej. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 15 października 2010 r.. Znak ILPB3/423-617/10-3/MM stwierdził, że: ?korzystanie przez Spółkę z obcego magazynu poza terenem strefy w ramach usługi magazynowania surowców do produkcji objętej zezwoleniem, nie stanowi częściowego ?przeniesienia? działalności gospodarczej objętej zezwoleniem poza teren strefy". Podobnie organ ten wypowiedział się w interpretacji indywidualnej z 23 kwietnia 2010 r.. Znak ILPB3/423-118/10-2/MM: ?fakt sprzedaży wyrobów wyprodukowanych przez Spółkę na terenie strefy ekonomicznej zgodnie z zezwoleniem poprzez magazyny poza terenem strefy, nie pozbawia tych towarów przymiotu ?produktu strefowego?. Korzystanie z obcego magazynu w ramach usługi najmu, nie stanowi częściowego ?przeniesienia? działalności gospodarczej objętej zezwoleniem poza teren strefy. Zatem, o ile sprzedawane wyroby są wyprodukowane w ramach działalności prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej zgodnie z zezwoleniem, dochód uzyskany z ich sprzedaży będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych. Reasumując powyższe, sprzedaż wyrobów strefowych przez magazyny usytuowane poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych?.

Mając powyższe na względzie wskazać należy, że wyłącznie miejsce powstania wyrobów decyduje o tym, czy podatnik sprzedaje wyroby strefowe, a w konsekwencji czy dochody uzyskane z tego tytułu podlegają pod zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych. Sposób w jaki są sprzedawane i miejsce, z którego się to odbywa nie powinien mieć wpływu na kwalifikację dochodu uzyskanego ze zbycia towarów. Spółka, której wspólnikiem jest Wnioskodawca wytwarza wyroby w zakładach usytuowanych wyłącznie na terenie strefy. Magazynowanie jest czynnością jedynie pomocniczą w stosunku do działalności prowadzonej na terenie strefy, jest niesamodzielna gospodarczo i nie istniałaby bez działalności strefowej. To, że sprzedaż odbywa się bezpośrednio z magazynu Spółki podyktowane jest względami logistyczno-ekonomicznymi i pozostaje bez wpływu na kwalifikację uzyskanego z tego tytułu dochodu. Sprzedaż wyrobów jest nieodłącznym elementem procesu gospodarczego, bez którego nie zostanie osiągnięty podstawowy cel działalności gospodarczej, czyli osiągnięcie przychodu. Sprzedaż - w stosunku do działalności głównej (produkcji) prowadzonej na terenie strefy - ma charakter subsydiarny, pomocniczy, ale jest niezbędna, bowiem dzięki niej Wnioskodawca osiąga przychody. Zatem działalność Spółki w zakresie sprzedaży nie może być uznana za odrębną ?pozastrefową? działalność, która nie mieści się w przedmiocie zwolnienia od podatku.

To, czy sprzedaż przez Spółkę wyrobu wyprodukowanego w strefie (na terenie strefy) następuje bezpośrednio z fabryki zlokalizowanej na terenie SSE, czy też bezpośrednio z magazynów zlokalizowanych poza terenem SSE, nie może decydować czy dany przychód podlega zwolnieniu czy też nie. Przychody uzyskane w opisanej sytuacji są zatem przychodami z produkcji wykonywanej na terenie strefy w ramach zezwolenia i powinny podlegać zwolnieniu od podatku.

W związku z powyższym, przychody ze sprzedaży wyrobów wytworzonych na terenie SSE, a sprzedawanych przez magazyny zlokalizowane poza terenem SSE korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, w związku z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Specjalne Strefy Ekonomiczne są częścią terytorium kraju wyodrębnioną administracyjnie, na której możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach, a w szczególności korzystanie ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych lub podatku dochodowego od osób fizycznych, o czym wyraźnie stanowi art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274 ze zm.).

Na mocy art. 12 ust. 1 tej ustawy, dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1, przez osoby prawne lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione od podatku dochodowego, odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podstawą do korzystania z pomocy publicznej (zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym) jest zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie danej strefy uprawniające do korzystania z tej pomocy (art. 16 ust. 1 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych).

Natomiast w myśl art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274, z 2008 r. Nr 118, poz. 746 oraz z 2009 r. Nr 18, poz. 97), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 34, przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy (art. 17 ust. 4 ww. ustawy).

Podkreślenia wymaga fakt, iż prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej i wynikające stąd zwolnienie dochodów pochodzących z tej działalności jest wyjątkiem od zasady równości i sprawiedliwości opodatkowania, w związku z tym przepisy dotyczące zwolnień muszą być interpretowane ściśle, zgodnie z ich wykładnią językową.

Biorąc powyższe pod uwagę, dokonując oceny zakresu zwolnień podatkowych, należy uwzględnić, iż wolny od podatku dochodowego od osób prawnych jest wyłącznie dochód uzyskany z działalności gospodarczej, w zakresie określonym w zezwoleniu, prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Jeżeli dany rodzaj (przedmiot) działalności gospodarczej nie jest wymieniony w zezwoleniu, to dochód z takiej działalności nie podlega zwolnieniu. Podobnie w przypadku gdy dany rodzaj działalności jest prowadzony poza terenem strefy, wówczas również działalność taka nie będzie podlegała zwolnieniu.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego Spółka prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i uzyskuje przychody wyłącznie ze sprzedaży wyrobów własnych wyprodukowanych na terenie strefy zgodnie z zezwoleniem. W przyszłości Wnioskodawca zamierza wynająć nieruchomość położoną poza granicami terytorialnymi Strefy Ekonomicznej, na której znajdują się pomieszczenia magazynowe. W magazynach Spółka, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem, planuje przechowywać wyroby wyprodukowanie na terenie SSE. Z magazynów tych, bezpośrednio do klienta, realizowana będzie sprzedaż wyrobów gotowych wytworzonych na terenie SSE.

Odnosząc się do kwestii zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych sprzedaży wyrobów strefowych przez magazyny usytuowane poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej należy stwierdzić, iż fakt sprzedaży wyrobów wyprodukowanych przez Spółkę na terenie strefy ekonomicznej zgodnie z zezwoleniem poprzez magazyny poza terenem strefy, nie pozbawia tych towarów przymiotu ?produktu strefowego?. Korzystanie z magazynów zewnętrznych należących do podmiotów trzecich, nie stanowi częściowego ?przeniesienia? działalności gospodarczej objętej zezwoleniem poza teren strefy. Zatem, o ile sprzedawane wyroby będą wyprodukowane w ramach działalności prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej zgodnie z zezwoleniem, dochód uzyskany z ich sprzedaży będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych.

W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, iż dochód ze sprzedaży wyrobów strefowych przez magazyny usytuowane poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W odniesieniu do powołanych we wniosku indywidualnych interpretacji prawa podatkowego, tut. organ informuje, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika