W przypadku zawarcia przez Spółkę umowy pożyczki, z treści której wynika, że uzyskane środki (...)

W przypadku zawarcia przez Spółkę umowy pożyczki, z treści której wynika, że uzyskane środki pieniężne mają być przez nią przeznaczone na nabycie własnych udziałów w celu ich umorzenia, zapłacony przez Spółkę podatek od czynności cywilnoprawnych nie jest kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2007 r. (data wpływu 5 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 5 października 2007 r. (data wpływu) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny.


Spółka z o.o. otrzymała od swego udziałowca nieoprocentowaną pożyczkę, którą zgodnie z treścią zawartej między tymi podmiotami umowy przeznaczyła na nabycie własnych udziałów w celu ich umorzenia. Spółka nie była w stanie pokryć wydatków związanych z tą operacją z własnych środków kapitałowych, ponieważ groziłoby to jej utratą płynności finansowej. Spółka zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych od zawartej umowy pożyczki.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Czy zapłacony przez Spółkę podatek od czynności cywilnoprawnych stanowi dla niej koszt uzyskania przychodów...


Zdaniem wnioskodawcy, zapłacony przez Spółkę podatek od czynności cywilnoprawnych jest kosztem uzyskania przychodów z uwagi na cel, w jakim zawarta została umowa pożyczki, podlegająca opodatkowaniu tym podatkiem. Nabycie udziałów z wykorzystaniem środków pochodzących z udzielonej pożyczki pozwoliło bowiem na utrzymanie płynności finansowej przez Spółkę, a także na przeznaczenie jej własnych środków na bieżącą działalność. Oznacza to, że wydatki poniesione w związku z zawarciem przedmiotowej umowy w sposób pośredni przyczyniają się do uzyskiwania przychodów przez Spółkę.


Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.


Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Wiąże się to z koniecznością każdorazowej indywidualnej oceny prawnej poniesionego przez podatnika wydatku. Wyjątkiem będzie jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku pomiędzy poniesionym kosztem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu. Kosztem uzyskania przychodów będą zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągnięcia.

Zapłacony przez Spółkę podatek od czynności cywilnoprawnych należy do kosztów uzyskania pożyczki. Dla ustalenia jego kwalifikacji prawnej istotne znaczenie ma cel jego poniesienia. W omawianym przypadku jest on nierozerwalnie związany z celem, którego realizacja wymagała dodatkowych środków finansowych uzyskanych w drodze umowy pożyczki.

W przedstawionym stanie faktycznym, pożyczka została zaciągnięta na nabycie udziałów w celu ich umorzenia. Operacja ta dotyczy kapitału zakładowego Spółki. Wydatki z nią związane nie mają na celu osiągnięcia przychodu przez tą Spółkę. Nie istnieje zatem związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionym kosztem (zapłaconym podatkiem od czynności cywilno-prawnych) a przychodami.

Takie powiązanie istniałoby przykładowo w sytuacji, gdyby pożyczka została przeznaczona na bieżącą działalność gospodarczą Spółki i w ten sposób zwiększyła źródła jej finansowania. Wówczas wydatki związane z jej uzyskaniem mogłyby zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Ich poniesienie miałoby bowiem pośrednio na celu uzyskanie przychodów przez Spółkę. W przedstawionym stanie faktycznym brak jednak tego rodzaju powiązania.

W związku powyższym, zapłacony przez Spółkę podatek od czynności cywilnoprawnych nie jest kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika