W zakresie ustalenia pierwszego roku podatkowego w przypadku braku powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego (...)

W zakresie ustalenia pierwszego roku podatkowego w przypadku braku powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o wyborze roku podatkowego innego niż kalendarzowy w umowie spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2011 r. (data wpływu 13 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych między innymi w zakresie ustalenia pierwszego roku podatkowego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 13 grudnia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych między innymi w zakresie ustalenia pierwszego roku podatkowego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.


W dniu 30 marca 2011 roku została zawarta umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w formie aktu notarialnego. Zawarta umowa spółki precyzuje rozmaite aspekty jej funkcjonowania, w tym między innymi w § 29 zawiera zapis dotyczący roku obrotowego spółki o następującej treści: ?Rok obrotowy Spółki rozpoczyna się dnia 1 lipca, a kończy się dnia 30 czerwca roku następnego, z wyjątkiem pierwszego roku obrotowego Spółki, który rozpoczyna się 30 marca 2011 roku, a kończy się dnia 30 czerwca 2012 roku?.

Umowa spółki została zgłoszona w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółka nie dokonywała zgłoszenia, o którym mowa w art. 8 ust. 1 oraz ust. 5 ustawy o podatku od osób prawnych (przedmiotowe zgłoszenie nie zostało złożone przez Spółkę w sposób jednoznaczny i bezpośredni do właściwego naczelnika urzędu skarbowego).

Celem Spółki jest osiągnięcie zbieżności pomiędzy ustalonym w umowie rokiem obrotowym, a rokiem podatkowym, w związku z powyższym Spółka pomiędzy dniem 1 stycznia 2012 roku, a dniem 30 stycznia 2012 roku zamierza złożyć zawiadomienie, o którym mowa w art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - informując naczelnika o zmianie roku podatkowego z kalendarzowego na trwający kolejnych dwanaście miesięcy począwszy od dnia 1 lipca.

Spółka - mając na uwadze ustalony w umowie pierwszy rok obrotowy - zobowiązana będzie do zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień 30 czerwca 2012 roku.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Kiedy, w przedstawionym stanie faktycznym, rozpoczął się dla Spółki i kiedy ulegnie zakończeniu pierwszy rok podatkowy?
  2. Kiedy rozpocznie się dla Spółki i kiedy ulegnie zakończeniu drugi rok podatkowy oraz kolejne lata podatkowe w sytuacji złożenia zawiadomienia, o którym mowa w przedstawionym zdarzeniu przyszłym?


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze. Wniosek Spółki w zakresie pytania drugiego zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.


Spółka wskazuje, że zgodnie z art. 8 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo umowie spółki, albo innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Jak stanowi z kolei art. 8 ust. 2 cyt. ustawy, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.


Przepisy podatkowe dopuszczają zatem możliwość wyboru roku podatkowego inny niż kalendarzowy, pod warunkiem, że:


  • postanowiono w tym zakresie w statucie, umowie spółki albo innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe,
  • dokonano skutecznego zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o ustaleniu roku innego niż rok kalendarzowy.


Jak stanowi art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, poprzez rok obrotowy - rozumie się przez to rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych.

Mając na uwadze ww. przepis Wnioskodawca stwierdza, iż ustalony rok obrotowy odnosi się także do podatkowego okresu rozliczeniowego i powinien być traktowany tożsamo dla celów rachunkowych, jak i podatkowych - co potwierdza interpretacja Ministra Finansów wydana za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB5/423-528/11-2/AS z dnia 22 sierpnia 2011 r.). W świetle powyższego - pierwszy z warunków koniecznych do ustalania roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy można uznać za spełniony. W ocenie Spółki niedopełniony jednak został drugi z ww. warunków (co potwierdza ww. interpretacja indywidualna, czy też interpretacja Ministra Finansów wydana za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPB5/423-475/11-4/AS z dnia 12 sierpnia 2011 r.) i nie doszło do skutecznego zawiadomienia o zmianie roku podatkowego na inny niż rok kalendarzowy. W związku z brakiem przedmiotowego zawiadomienia Spółka prezentuje stanowisko, iż pierwszy rok podatkowy dla Spółki rozpoczął się 30 marca 2011 roku, a zakończy się dnia 31 grudnia 2011 roku.


Analizując z kolei zakres czasowy drugiego roku podatkowego i lat kolejnych odnieść się przede wszystkim należy do zapisów art. 8 ust. 4 oraz ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym:


  • zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1 art. 8, należy dokonać najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego,
  • jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.


Jako że pierwszy rok w związku z nieskutecznym doręczeniem zawiadomienia pokrywa się z rokiem kalendarzowym, drugi rok rozpoczyna się z dniem 1 stycznia 2012 roku. W okresie pomiędzy 1 stycznia 2012 r. a 30 stycznia 2012 r. Spółka planuje złożyć zawiadomienie o zmianie roku podatkowego z roku kalendarzowego na rok trwający kolejnych dwanaście miesięcy licząc od dnia 1 lipca. Ze względu na obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych z dniem 30 czerwca 2012 roku zastosowanie znajdzie ww. art. 8 ust. ust. 6 ustawy, co spowoduje, iż drugi rok podatkowy, który rozpocznie się z dnia 1stycznia 2012 roku ulegnie zakończeniu z dniem 30 czerwca 2012 roku, a trzeci rok podatkowy rozpocznie się z dniem 1 lipca 2012 i trwać będzie (przy niezmienionym stanie przyszłym) do dnia 30 czerwca 2013 roku. Analogiczne do trzeciego roku podatkowego - będą kolejne lata podatkowe.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Zasady określania roku podatkowego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych zostały szczegółowo uregulowane w treści art. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.).

Zgodnie z generalną zasadą, wyrażoną w art. 8 ust. 1 ww. ustawy, rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Ponadto osoby prawne i jednostki organizacyjne, które nie były dotychczas podatnikami w rozumieniu ustawy, dokonują zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności (art. 8 ust. 5).


Z powyższego wynika, że wybór roku podatkowego został pozostawiony do dyspozycji podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą, a zmiana roku podatkowego może być dokonana przy zachowaniu następujących zasad:


  • przyjęcie roku podatkowego innego niż kalendarzowy musi wynikać z postanowienia zamieszczonego w statucie, albo w umowie spółki, albo innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników oraz by było skuteczne musi zostać udokumentowane zawiadomieniem o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego,
  • zawiadomienie, o którym mowa powyżej musi zostać złożone w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności. Termin określony w art. 8 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest terminem prawa materialnego i nie podlega przywróceniu - art. 162 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 30 marca 2011 roku została zawarta umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w formie aktu notarialnego. Zawarta umowa spółki zawiera zapis dotyczący roku obrotowego spółki o następującej treści: ?Rok obrotowy Spółki rozpoczyna się dnia 1 lipca, a kończy się dnia 30 czerwca roku następnego, z wyjątkiem pierwszego roku obrotowego Spółki, który rozpoczyna się 30 marca 2011 roku, a kończy się dnia 30 czerwca 2012 roku?. Jak wynika z przedstawionych okoliczności, umowa spółki została zgłoszona w Krajowym Rejestrze Sądowym, lecz Spółka nie dokonywała zgłoszenia, o którym mowa w art. 8 ust. 1 oraz ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W konsekwencji stwierdzić należy, iż w skutek nie dokonania zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze roku podatkowego nie pokrywającego się z rokiem kalendarzowym w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności, a jednocześnie podjęcia takiej decyzji w umowie spółki, pierwszy rok podatkowy Wnioskodawcy powinien trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego, stosownie do treści art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W konsekwencji stanowisko Spółki odnośnie pytania pierwszego uznać należy za prawidłowe.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika