Czy w związku z objęciem przez Wnioskodawcę akcji nowej emisji wyemitowanych przez Spółkę Akcyjną (...)

Czy w związku z objęciem przez Wnioskodawcę akcji nowej emisji wyemitowanych przez Spółkę Akcyjną w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego, na pokrycie których Wnioskodawca wniósł wkład niepieniężny w postaci udziałów w Spółce z o.o., stanowiący 100% kapitału zakładowego Spółki z o.o. i dający 100% praw głosu w tej Spółce z o.o., po stronie Wnioskodawcy wystąpi przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2012 r. (data wpływu 13 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji tzw. wymiany udziałów - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 13 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji tzw. wymiany udziałów.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca, na podstawie zawartej w 2011 r. umowy w sprawie objęcia akcji i przeniesienia własności aportu, objął akcje wyemitowane w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego przez Spółkę akcyjną należącą do grupy kapitałowej Wnioskodawcy (dalej: Spółka Akcyjna), wnosząc na pokrycie obejmowanych akcji wkład niepieniężny w postaci posiadanych udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka z o.o.) stanowiących 100% kapitału zakładowego tej spółki. W następstwie objęcia akcji i wniesienia wkładu, Wnioskodawca otrzymał akcje nowej emisji wyemitowane przez Spółkę Akcyjną, w zamian za które to akcje, Spółka Akcyjna otrzymała od Wnioskodawcy pakiet 100% udziałów w Spółce z o.o. dający jej bezwzględną większość praw głosu w Spółce z o.o. (100%). Wszystkie uczestniczące w transakcji spółki, tj. Wnioskodawca, Spółka Akcyjna oraz Spółka z o.o. są spółkami kapitałowymi prawa polskiego, posiadającymi siedzibę na terytorium Polski i podlegającymi w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w związku z objęciem przez Wnioskodawcę akcji nowej emisji wyemitowanych przez Spółkę Akcyjną w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego, na pokrycie których Wnioskodawca wniósł wkład niepieniężny w postaci udziałów w Spółce z o.o., stanowiący 100% kapitału zakładowego Spółki z o.o. i dający 100% praw głosu w tej Spółce z o.o., po stronie Wnioskodawcy wystąpi przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z przeprowadzeniem opisanej w stanie faktycznym transakcji objęcia akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Akcyjnej w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów w Spółce z o.o., stanowiących 100% kapitału zakładowego Spółki z o.o. i dających Spółce Akcyjnej nabywającej wkład 100% praw głosu w tej Spółce z o.o., po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z uwagi na wyłączenie przewidziane w art. 12 ust. 4d ww. ustawy, dotyczące transakcji wymiany udziałów.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegającym opodatkowaniu przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.


Tym niemniej, w myśl art. 12 ust. 4d tej ustawy, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:


  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce


  • do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).


Odnosząc powyższe do stanu faktycznego opisanego powyżej, Wnioskodawca wskazuje, że skoro:


    ­
  • Spółka Akcyjna nabyła od udziałowca Spółki z o.o., tj. Wnioskodawcy, udziały tej Spółki z o.o.; oraz
    ­
  • Spółka Akcyjna przekazała Wnioskodawcy w zamiana za nabyte udziały Spółki z o.o. własne akcje nowej emisji;
    ­
  • a wyniku tego nabycia Spółka Akcyjna (nabywająca) uzyskała bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały są nabywane, tj. 100% praw głosu w Spółce z o.o.;
    ­
  • w sytuacji gdy wszystkie podmioty biorące udział w tej transakcji, tj. Wnioskodawca, Spółka Akcyjna oraz Spółka z o.o. podlegają w Polsce, będącej państwem członkowskim Unii Europejskiej, opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia;


to uznać należy, że w przedmiotowej sprawie spełnione są wszystkie warunki umożliwiające wyłączenie z przychodów Wnioskodawcy wartości akcji przekazanych Wnioskodawcy przez Spółkę Akcyjną w zamian za wniesiony do Spółki Akcyjnej wkład niepieniężny w postaci udziałów w Spółce z o.o., stosownie do brzmienia art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, po jego stronie nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z uwagi na wyłączenie przewidziane w art. 12 ust. 4d tej ustawy, dotyczące transakcji wymiany udziałów.


Końcowo Wnioskodawca wskazuje, że stanowisko odnośnie neutralności podatkowej wymiany udziałów wyrażone zostało m.in. w interpretacjach indywidualnych wydanych w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie: z dnia 2 grudnia 2012 r. znak IPPB3/423-647/10-4/AG oraz z dnia 11 marca 2011 r. znak IPPB3/423-872/10-2/AG.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika