1. Czy Spółka ma prawo do obniżenia przychodu z likwidacji o cenę rynkową lub cenę nabycia w dniu (...)

1. Czy Spółka ma prawo do obniżenia przychodu z likwidacji o cenę rynkową lub cenę nabycia w dniu powstania przychodu, tj. w roku 2008?
2. Czy Spółka ma prawo do obniżenia przychodu z likwidacji o cenę nabycia (a więc cenę w wartości, jaka została zapłacona za wniesiony do spółki X aport)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2008 r. (data wpływu 4 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania uzyskanego przychodu w związku z likwidacją spółki zagranicznej ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 4 grudnia 2008 r. złożono ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 9 marca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania uzyskanego przychodu w związku z likwidacją spółki zagranicznej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka w roku 2001 nabyła udziały w czterech zagranicznych spółkach. Następnie w roku 2002 udziały te wniosła aportem do spółki austriackiej (spółka X). Wartość aportu została wyceniona po niższej cenie (cena rynkowa) od ceny nabytych wcześniej i wniesionych do spółki X udziałów, a powstałej różnicy (strata) nie ujęto jako kosztu uzyskania przychodu, ani też nie obniżyła w inny sposób podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych od tej straty.

W roku 2008 w wyniku procesu likwidacji spółki X, wnioskodawca otrzymał na rachunek bankowy pieniądze z likwidacji. Spółka X zostanie wykreślona z rejestru przedsiębiorstw w roku 2009.

W rozumieniu ustawodawstwa państwa rezydencji spółki X osiągnięty dochód z tytułu jej likwidacji nie jest dochodem z dywidend lub innym dochodem z udziałów (akcji), o którym mowa w art. 10 ust. 3 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku.


W związku z tym Wnioskodawca zadał następujące pytania:


  1. Czy ma prawo do obniżenia przychodu z likwidacji o cenę rynkową lub cenę nabycia w dniu powstania przychodu, tj. w roku 2008...
  2. Czy ma prawo do obniżenia przychodu z likwidacji o cenę nabycia (a więc cenę w wartości, jaka została zapłacona za wniesiony do spółki X aport)...


Zdaniem Wnioskodawcy, prawo do obniżenia przychodu z likwidacji o cenę rynkową lub cenę nabycia powstaje w dniu powstania przychodu.

Swoje stanowisko uzasadnia sposobem zastosowanej konstrukcji prawnej przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ustawodawca stwierdza, iż do przychodu nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej ? w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami ? w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Konstrukcja przepisu wskazuje na umniejszenie przychodu o część stanowiącą koszt nabycia lub objęcia udziałów w likwidowanej spółce. Taka konstrukcja jest odmienna od oparcia podstawy opodatkowania o zasadę wyliczenia dochodu, a więc różnicę między przychodami a kosztami uzyskania tych przychodów. W przypadku konstrukcji opartej o przychód i koszty jego uzyskania mogą występować dwa odrębne momenty (przychód może wystąpić w innym okresie rozliczeniowym, a prawo do ujęcia kosztów jego uzyskania ? w innym momencie).

W niniejszym przypadku mamy do czynienia z odmienną konstrukcją i występowaniem jednego momentu dla ujęcia przychodu i jego umniejszenia o odpowiednią wartość. Stąd też Spółka stoi na stanowisku, iż w przypadku gdy przychód z likwidacji wystąpi w roku 2008, wówczas też należy go obniżyć o cenę rynkową lub cenę nabycia, bez względu na fakt, iż formalne wykreślenie spółki X nastąpi w roku 2009.

Odnośnie natomiast pytania drugiego, Wnioskodawca uważa, iż przychód z likwidacji należy pomniejszyć o cenę nabycia, a więc faktycznie poniesiony przez Spółkę koszt wniesionego aportu.

Swoje stanowisko opiera o sens ekonomiczny operacji i analizę przepisów art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. ustawodawca stwierdzając, że przychód z likwidacji umniejsza się o koszt nabycia lub objęcia tych udziałów z pewnością nie miał zamiaru ?karać? przedsiębiorców brakiem odliczenia straty na wniesionych aportem udziałach, a tym samym dał przedsiębiorcom prawo do umniejszenia przychodu o cały ekonomicznie poniesiony przez nich koszt objęcia udziałów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.) ? dalej: ustawa ? dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Stosownie natomiast do art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy, do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej ? w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami ? w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Z kolei w myśl art. 20 ust. 1 ustawy, jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1 (podatnicy mający na terytorium RP siedzibę lub zarząd), osiągają również dochody (przychody) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3, w rozliczeniu za rok podatkowy dochody (przychody) te łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Mając na uwadze okoliczność, iż otrzymanych przez Spółkę środków pieniężnych z tytułu likwidacji spółki X nie zalicza się do kategorii dochodów z dywidend oraz innych udziałów w zyskach, stanowią one zatem zysk przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 7 ust. 1 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Wiedniu w dniu 13 stycznia 2004 roku (Dz. U. z 2005 r. Nr 224, poz. 1921, ze zm), podlegający opodatkowaniu w Polsce.

W kontekście powyższego, opodatkowaniu w Polsce podlega nadwyżka wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją zagranicznej osoby prawnej ponad koszt nabycia wniesionego wkładu. Kosztem tym są wszelkie wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów nie byłoby możliwe, a więc m.in. zapłacona cena za udziały, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego, itp.

Reasumując, z chwilą otrzymania środków pieniężnych z tytułu likwidacji spółki X Wnioskodawca rozpoznaje przychód podatkowy w wysokości określonej powyżej bez względu na fakt, kiedy nastąpi formalne wykreślenie spółki X z właściwych rejestrów.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje

ILPB3/423-416/10-2/EK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika