Czy podatek VAT (który do dnia 30 listopada 2008 r. zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku (...)

Czy podatek VAT (który do dnia 30 listopada 2008 r. zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie podlegał odliczeniu) naliczony od wydatków ponoszonych na usługi gastronomiczne, zakup żywności, napojów oraz gadżetów zaliczanych do kosztów reprezentacji na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest kosztem uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a wskazanej ustawy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 grudnia 2008 r. (data wpływu 29 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku od towarów i usług z tytułu zakupionej żywności, napojów oraz gadżetów zaliczanych do kosztów reprezentacji na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 tej ustawy ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 29 grudnia 2008 r. do tut. organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku od towarów i usług z tytułu zakupionej żywności, napojów oraz gadżetów zaliczanych do kosztów reprezentacji na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 tej ustawy.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ponosi wydatki na usługi gastronomiczne, zakup żywności i napojów oraz zakup gadżetów. Wydatki te, dokumentowane fakturami VAT, ponoszone są w związku z odbywanymi spotkaniami przedstawicieli Spółki z kontrahentami lub potencjalnymi klientami Spółki.

Spółka powyższe wydatki kwalifikuje jako koszty reprezentacji, które zgodnie z dyspozycją art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.

Natomiast podatek VAT naliczony od tych wydatków do dnia 30 listopada 2008 r., który podlegał odliczeniu na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka również wyłączała z kosztów uzyskania przychodów.


W związku z powyższym, zadano następujące pytanie.


Czy podatek VAT (który do dnia 30 listopada 2008 r. zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie podlegał odliczeniu) naliczony od wydatków ponoszonych na usługi gastronomiczne, zakup żywności, napojów oraz gadżetów zaliczanych do kosztów reprezentacji na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest kosztem uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a wskazanej ustawy...


Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 28 z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za koszty uzyskania przychodów nie uważa się kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Brak możliwości zaliczenia wydatków kwalifikowanych jako koszty reprezentacji do kosztów uzyskania przychodu skutkowało do dnia 30 listopada 2008 r., zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), brakiem możliwości odliczenia naliczonego podatku VAT.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co do zasady uniemożliwiają zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku od towarów i usług. Jednakże stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a, zdanie drugie: ?jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej?.

W konsekwencji podatek VAT naliczony z tytułu nabytych przez Spółkę towarów przeznaczonych na cele reprezentacji będzie mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, pomimo iż wartość netto zakupionych towarów nie będzie mogła zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego, w ocenie Spółki, podatek naliczony, nie podlegający odliczeniu do dnia 30 listopada 2008 r. zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, jest kosztem uzyskania przychodu, jeżeli nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 17 marca 2008 r. Nr ITPB3/423-60/08/MT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego stanu faktycznego.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz, że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika