Czy poniesione wydatki z tytułu korzystania z usług firmy doradczej stanowią koszt uzyskania przychodu (...)

Czy poniesione wydatki z tytułu korzystania z usług firmy doradczej stanowią koszt uzyskania przychodu Spółki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2008 r. (data wpływu 31 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych ? uzupełnionym pismem z dnia 25 lutego 2009 r. (data wpływu 26 lutego 2009 r.) ? w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na opracowanie wniosku o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa na lata 2007-2013 ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 31 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie ? uzupełniony pismem z dnia 25 lutego 2009 r. (data wpływu 26 lutego 2009 r.) ? dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na opracowanie wniosku o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa na lata 2007-2013.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Podatnik zawarł umowę, której przedmiotem jest opracowanie wniosku o pomoc finansową (wsparcie) w formie bezzwrotnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa na lata 2007-2013 z przeznaczeniem na budowę małej elektrowni wodnej.


W związku z powyższym, zadano następujące pytanie.


Czy poniesione wydatki z tytułu korzystania z usług firmy doradczej stanowią koszt uzyskania przychodu Spółki...


Zdaniem Spółki, wydatki które ponosi z tytułu zapłaty za usługę firmy doradzającej przy opracowaniu wniosku o pomoc finansową (wsparcie) w formie bezzwrotnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa na lata 2007-2013 z przeznaczeniem na budowę małej elektrowni wodnej są wydatkami ponoszonymi wprost w celu uzyskania źródła przychodu i dlatego powinny podlegać odliczeniu jako koszt uzyskania przychodów. Tego typu wydatki nie zostały też wymienione przez ustawodawcę w liście wyłączeń, tym samym koszty te powinny podlegać odliczeniu w dacie poniesienia, tj. w dniu, na który ujęto taki koszt w księgach rachunkowych na podstawie faktury wystawionej przez firmę doradczą.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródeł przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Definicja zawarta w powyższym przepisie obejmuje zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w bezpośredni sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągnięcia.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka poniosła wydatki na opracowanie wniosku o pomoc finansową z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa na lata 2007-2013.

Koszty sporządzenia wniosku aplikacyjnego są kosztami ogólnymi wynikającymi z działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę, tym samym będą stanowić pośrednie koszty uzyskania przychodu, w konsekwencji nie wiąże się ich z konkretnym przychodem.

Uznanie kosztów przygotowania i złożenia wniosku o dotację z Unii Europejskiej za koszty pośrednie oznaczać będzie, iż podlegać będą one potrąceniu w dacie poniesienia, a więc w dniu, na który ujęto taki koszt w księgach rachunkowych na podstawie odpowiedniego dowodu księgowego (art. 15 ust. 4d i 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Reasumując należy stwierdzić, iż Spółka będzie mogła zaliczyć wydatki poniesione w związku z korzystaniem z usług firmy doradczej w zakresie sporządzenia wniosku o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa na lata 2007-2013 do kosztów uzyskania przychodów.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej, powoduje iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 ustawy ? Ordynacja podatkowa).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika