Czy Wnioskodawca w związku z otrzymaniem udziałów w Spółce N osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu (...)

Czy Wnioskodawca w związku z otrzymaniem udziałów w Spółce N osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2012 r. (data wpływu 20 lutego 2012 r.) dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie wystąpienia przychodu w związku z transakcją wniesienia udziałów do spółki kapitałowej ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 20 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie wystąpienia przychodu w związku z transakcją wniesienia udziałów do spółki kapitałowej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wnioskodawca jest większościowym udziałowcem Sp. z o.o. dalej: Spółka B. Spółka B podlega w Polsce tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Udziały w Spółce B, których właścicielem jest Wnioskodawca zapewniają bezwzględną większość praw głosu w Spółce B.

Wnioskodawca zamierza wnieść wszystkie posiadane udziały w Spółce B jako wkład niepieniężny do innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością również podlegającej w Polsce tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, dalej Spółka N.

W wyniku opisanego wyżej aportu w postaci udziałów w Spółce B, Spółka N uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce B, a Wnioskodawca obejmie udziały w Spółce N.


W związku z powyższym, zadano następujące pytanie.


Czy Wnioskodawca w związku z otrzymaniem udziałów w Spółce N osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?


Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w związku z objęciem udziałów w Spółce N nie osiągnie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych ponieważ transakcja opisana we wniosku spełnia warunki tzw. wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Zgodnie z art. 12 ust. 4d ww. ustawy, otrzymanie udziałów w spółce kapitałowej (tzw. spółka nabywająca) w zamian za aport w postaci udziałów w innej spółce kapitałowej (tzw. spółka nabywana) nie powoduje powstania przychodu podatkowego po stronie udziałowców spółki nabywanej jeśli spełnione są następujące warunki:


  1. w wyniku aportu w postaci udziałów w spółce nabywanej, spółka nabywająca uzyskuje bezwzględną większość praw głosu w spółce nabywanej (albo w sytuacji, w której spółka nabywająca posiada już bezwzględną większość praw głosu w spółce nabywanej, zwiększa ilość udziałów w tej spółce),
  2. wszystkie podmioty uczestniczące w transakcji (spółka nabywana, wspólnicy spółki nabywanej, spółka nabywająca) podlegają tzw. Nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w jednym z państw należących do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


W ocenie Wnioskodawcy w zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku powyższe warunki zostały spełnione:


  1. w wyniku aportu, Spółka N (spółka nabywająca) uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce B (spółka nabywana),
  2. Spółka B, Wnioskodawca oraz Spółka N są polskimi rezydentami podatkowymi.


W konsekwencji Wnioskodawca jest zdania, że zdarzenie przyszłe opisane we wniosku będzie dla Wnioskodawcy neutralne podatkowo.

Opodatkowanie wystąpi dopiero jeśli Wnioskodawca zbędzie udziały w Spółce N objęte w wyniku zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:


  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce


    1. do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).



W przedmiotowym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca, Spółka N oraz Spółka B posiadają siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegają obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania zgodnie z art. 3 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka dokona wniesienia aportem posiadanych przez siebie udziałów Spółki B do Spółki N, w zamian za otrzymane udziały Spółki B, Spółka N wyda Wnioskodawcy udziały we własnym kapitale, a w wyniku przeprowadzonej transakcji Spółka N uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce B.

W świetle powyższego, należy stwierdzić, iż opisana transakcja spełnia warunki określone w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w konsekwencji po stronie Wnioskodawcy, nie dojdzie do powstania przychodu podatkowego.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika