Czy działania polegające na sprzedaży nabytego wcześniej do celów mieszkaniowych rodziny majątku (...)

Czy działania polegające na sprzedaży nabytego wcześniej do celów mieszkaniowych rodziny majątku osobistego, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów ? uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 14 września 2011 r., sygn. akt I SA/Bd 309/11 ? stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowych ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 listopada 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieruchomości gruntowych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W latach 1988 ? 2008 r. zamieszkiwał Pan z żoną i dziećmi w Niemczech. Od początku lat 90-tych zaczął Pan planować powrót do Polski, jednak sytuacja finansowa nie pozwalała Panu na realizację tych planów. Podczas pobytu w Niemczech zdecydował Pan wszystkie oszczędności lokować w Polsce. Wobec tego, każdemu z trojga dzieci, postanowił kupić mieszkanie lub dużą działkę, a dla siebie i żony - wybudować dom. Zakupił Pan zatem wraz z żoną 3 działki dla dzieci, w 2001 r. - działkę o pow. 8400 m2 w P., w 2002 r. - działkę o pow. 30000 m2 w G., w 2005 r. - działkę o pow. ok. 10000 m2 w B., w 2006 r. ? działkę o pow. 32500 m2 w G. Po powrocie do Polski postanowił Pan zamieszkać w G., zatem zmuszony był sprzedać działkę o pow. 10.000 m2 (położoną pod B.), na której prowadził przed wyjazdem do Niemiec ogrodnictwo. Wcześniej, w 2000 r., dokonał Pan podziału tego gruntu, na mniejsze parcele. Środki uzyskane ze sprzedaży domu i trzech działek zostały przeznaczone na budowę domu w G. Z uwagi na fakt, iż żaden z członków rodziny nie zamierza opuszczać G., postanowił Pan wybudować domy dla całej rodziny na działce w G. Zamierza Pan w tym celu dokonać podziału przedmiotowego gruntu (pow. 3 ha). W zaistniałej sytuacji postanowił Pan sprzedać wszystkie zakupione wcześniej działki, gdyż nie są już w rodzinie potrzebne. Działka w P. została już podzielona jeszcze przed planowanym jej zbyciem. Jedną z powstałych po podziale parceli sprzedał Pan już kilka lat temu, a pieniądze przeznaczył na budowę domu. Natomiast działka przy ul. M. posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ustanowiony w 1998 r. Tu również wydzielił Pan jedną działkę i ją sprzedał. Środki zostały przeznaczone na wykończenie domu i otoczenia a częściowo stanowią zabezpieczenie finansowe. Pozostałe działki planuje Pan również podzielić, by łatwiej je sprzedać. Nie planuje Pan zakupu kolejnych gruntów. Zamierza Pan sukcesywnie sprzedawać część działek, gdyż po powrocie do kraju znajduje się Pan w trudnej sytuacji finansowej. Utrzymuje się Pan z renty, a żona dodatkowo opłaca składkę KRUS. Z posiadanej ziemi nie ma Pan żadnych dochodów ani dopłat bezpośrednich. Obecnie utrzymuje Pan też syna, który przed kilkoma miesiącami również wrócił z Niemiec.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy działania polegające na sprzedaży nabytego wcześniej do celów mieszkaniowych rodziny majątku osobistego, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...


Pana zdaniem przy sprzedaży działek nie obowiązuje podatek od towarów i usług. Oświadczył Pan, że ani żona, ani dziecko nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Wszystkie powyższe kroki czynił Pan z żoną jako osoby prywatne, dysponujące własnym majątkiem osobistym. Wyjaśnił Pan, że grunt pod B., na którym prowadził ogrodnictwo przed emigracją do Niemiec, został sprzedany, ponieważ po powrocie do kraju postanowił Pan zamieszkać w innym miejscu. Cztery działki, które zakupił Pan pod G. przeznaczone były dla trojga dzieci, siebie i żony. Zdecydował się Pan na zakup tak dużych działek, gdyż w czasie kiedy je Pan nabywał, były stosunkowo tanie.


Stoi Pan na stanowisku, że zgodnie z przepisami, aby dana transakcja podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, muszą być spełnione łącznie dwie przesłanki:


  • przedmiotowa ? czynność powinna podlegać VAT,
  • podmiotowa ? czynność powinna być wykonana przez osobę podlegającą VAT, czyli podatnika VAT.


Uważa Pan, że nie jest ?płatnikiem? VAT, a czynności opisane powyżej nie były wykonywane w ramach działalności gospodarczej i nie były wykonywane w celu uzyskania stałych dochodów. Wszystkie powyższe czynności wykonywane były, w czasie kiedy mieszkał Pan za granicą i w ten sposób dążył do zapewnienia dobrych warunków mieszkaniowych dla Pana i żony oraz dzieci po powrocie z emigracji.

Według zebranych przez Pana informacji większość sądów i organów podatkowych jest zdania, że sprzedaż majątku osobistego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stwierdził Pan, iż częstotliwość wykonywania czynności (lub zamiar częstotliwego ich wykonywania) nie może być podstawowym warunkiem oceny, czy transakcja odbywa się w ramach działalności gospodarczej tym bardziej, że czynności polegające na dysponowaniu majątkiem prywatnym również mogą być wykonywane częstotliwie. Istotne jest również, czy dana czynność została wykonana w ramach działania, jako przedsiębiorca, co powinno być ustalone według możliwie obiektywnych kryteriów. Ważną wskazówką mogą być, również okoliczności nabycia danego składnika majątkowego; o ile został on nabyty, jako majątek prywatny (np. przed rozpoczęciem prowadzenia działalności) do momentu zaliczenia do składników służących działalności gospodarczej pozostanie majątkiem prywatnym, także w przypadku zbycia. Według orzecznictwa NSA majątek prywatny nabywany jest na potrzeby własne, a nie z przeznaczeniem do działalności handlowej. Zatem jego sprzedaż, czy to w całości, czy w częściach jednemu lub wielu nabywcom z zyskiem lub bez nie może być uznana za działalność handlową skutkującą koniecznością uznania sprzedającego grunt za podatnika VAT. Innymi słowy wyprzedaż majątku prywatnego, choćby w szeregu transakcji nie może być uznana za działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Dodatkowo, na potwierdzenie powyższego przytoczył Pan stanowisko WSA w Warszawie, sygn. akt III SA/WA 1217/07. Powołał się Pan również na interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 25 maja 2010 r., sygn. akt ILPP1/443-166/07/10-S/HW.

W interpretacji indywidualnej z dnia 31 stycznia 2011 r. znak ITPP1/443-1073/10/AP oceniono Pana stanowisko za nieprawidłowe.

Nie zgadzając się z treścią wydanej interpretacji, po uprzednim wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, złożył Pan skargę.

Wyrokiem wydanym przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy z dnia 14 września 2011 r., sygn. akt I SA/Bd 309/11, zaskarżona interpretacja została uchylona.

W dniu 16 grudnia 2011 r. wpłynął do tut. organu prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 14 września 2011 r., sygn. akt I SA/Bd 309/11. Sąd w wyroku tym powołuje przepisy art. 2 pkt 1 lit a), art. 9 ust. 1 i 2 oraz art. 12 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, a także przepisy prawa krajowego art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto Sąd podzielając tezy zawarte w wyrokach NSA oraz Trybunału Sprawiedliwości UE stwierdził, że decydujące znaczenie dla rozstrzygnięcia, czy sprzedaż działek podlega, czy też nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powinien mieć zamiar nabycia gruntów (które są później sprzedawane przez nabywcę). W ocenie Sądu nie nabył Pan nieruchomości z zamiarem jej odsprzedaży. Sąd zauważył bowiem, że nabycie trzech działek w P., B. oraz w G., nastąpiło w celu posadowienia na tych działkach budynków mieszkalnych dla dzieci. Natomiast zamiar sprzedaży powyższych nieruchomości pojawił się z chwilą rezygnacji z planu budowy domów na każdej z działek i podjęcia decyzji co do budowy domu dla całej rodziny w G. Zdaniem Sądu w wydanej interpretacji pominięto fakt, że powyższe nieruchomości zostały nabyte do majątku prywatnego. Ponadto zdaniem Sądu dla oceny, czy sprzedawca gruntów działał w charakterze podatnika, istotnym jest również przeznaczenie środków pozyskanych z tej sprzedaży, gdyż jeżeli nastąpiło to na cele prywatne, to należy uznać, że sprzedający nie działał w tym przypadku jako podatnik VAT. W rozpatrywanej sprawie środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży dwóch działek w P. oraz w G. zostały przeznaczone na budowę domu i zabezpieczenie egzystencji. Środki uzyskane ze sprzedaży części następnych działek zostaną wykorzystane na zaspokojenie bieżących potrzeb bytowych. W świetle powyższego, nie można ze sprzedaży dwóch działek i planowania sprzedaży następnych automatycznie wywodzić obowiązku zapłaty podatku bez ustalenia, że podmiot działał w zakresie tych czynności w charakterze podatnika VAT. Podatnikiem w obrocie nieruchomości jest handlowiec, tj. ten, który obraca gruntami lub który wykorzystywał nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej. Taka sytuacja, w ocenie Sądu, w rozpatrywanej sprawie nie wystąpiła.


W świetle obowiązującego stanu prawnego ? biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 14 września 2011 r., sygn. akt I SA/Bd 309/11 - stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika