Prawo do odliczenia podatku niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Prawo do odliczenia podatku niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2008 r. (data wpływu 22 grudnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 stycznia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu niezwiązanego z czynnościami opodatkowanymi - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 22 grudnia 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Stowarzyszenie w dniu 4 kwietnia 2008 r. podpisało umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, aneksowaną w dniu 3 listopada 2008 r., o dofinansowanie projektu ?Szkolenie dla hodowców ryb łososiowatych 2008?, w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego ?Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006?. W ramach projektu zrealizowano w dniach 9-10 października 2008 r. szkolenie dla hodowców ryb łososiowatych i poniesiono wydatki na wynajęcie sali wykładowej, wynagrodzenia wykładowców, wykonanie materiałów szkoleniowych, usługę organizacji szkolenia i opracowania projektu, a także zakwaterowanie i wyżywienie uczestników szkolenia. Wszystkie świadczenia na rzecz uczestników przedmiotowego projektu zostały wykonane nieodpłatnie. W związku z powyższym Stowarzyszenie jest ?ostatecznym konsumentem? zakupionych usług i towarów, bez możliwości ich dalszej odsprzedaży, a zapłacony podatek jest nie do odzyskania. Wydatki na realizację przedmiotowego projektu nie są związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Stowarzyszeniu nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów związanych z realizacją projektu, dlatego też podatek VAT stanowi w całości koszt realizowanego przedsięwzięcia. Stowarzyszenie nie składało wniosku o zwrot podatku VAT na podstawie § 25 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Stowarzyszenie uzyskało wpis do KRS w dniu 8 października 2007 r. i do dnia 29 września 2008 r. było podmiotem zwolnionym od podatku od towarów i usług, a czynnym podatnikiem VAT stało się od dnia 1 października 2008 r. Przed tą datą Stowarzyszenie poniosło wydatki związane z realizacją projektu ?Szkolenie dla hodowców ryb łososiowatych 2008? na opłacenie zaliczek: związanych z wyżywieniem i zakwaterowaniem uczestników szkolenia oraz wynajęciem sali konferencyjnej (faktura z dnia 24 września 2008 r.), usługą organizacji szkolenia i opracowania projektu (faktura z dnia 1 września 2008 r.) oraz przygotowaniem materiałów szkoleniowych (faktura z dnia 1 września 2008 r.).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Stowarzyszenie ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od wszystkich zakupów związanych z realizacją projektu ?Szkolenie dla hodowców ryb łososiowatych 2008? poniesionych po dniu kiedy stało się czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, tj. od dnia 1 października 2008 r. na wynajęcie sali wykładowej, wykonanie materiałów szkoleniowych, usługę organizacji szkolenia i opracowania projektu, a także zakwaterowanie i wyżywienie uczestników szkolenia...


Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług Stowarzyszenie nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów związanych z realizacją projektu ?Szkolenie dla hodowców ryb łososiowatych 2008?, gdyż zakupy związane z realizowanym projektem nie były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jak wynika z powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usług, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Tym samym stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 86 ust. 1 ustawy, bowiem obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach, a jedną z podstawowych przesłanek pozytywnych jest bezpośredni i bezsporny związek z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Ponadto nie będzie możliwe obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego w stosunku do nabytych przez Stowarzyszenie usług noclegowych i gastronomicznych o czym stanowi przepis art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej ? powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, ul. al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsku po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika