Brak konieczności dokonania korekty podatku naliczonego uprzednio odliczonego, związanego z zaniechaną (...)

Brak konieczności dokonania korekty podatku naliczonego uprzednio odliczonego, związanego z zaniechaną inwestycją, na którą wydatki poniesione zostały w celu wykorzystania ich do czynności opodatkowanych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2009 r. (data wpływu 26 listopada 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zaniechaniem inwestycji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2009 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z zaniechaniem inwestycji.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie produkcji i sprzedaży paliw pochodnych. W 2007 roku Spółka rozpoczęła budowę instalacji ksylenów, która miała służyć do wydzielania frakcji ksylenowej z reformatu, w celu jego sprzedaży, jako surowca do procesów petrochemicznych, co jest jednym z przedmiotów działalności gospodarczej Spółki. W związku z budową ww. instalacji Spółka poniosła wydatki m.in. na projekty, dokumentację techniczną, usługi doradztwa, nadzór budowlany, na roboty budowlane i materiały budowlane. Spółka dokonywała na bieżąco odliczeń podatku naliczonego od ww. wydatków związanych z opisaną budową instalacji ksylenów. Ze względów ekonomicznych Spółka postanowiła czasowo wstrzymać proces inwestycyjny (inwestycja nie została zakończona) i rozważa zaniechanie dalszej rozbudowy tej inwestycji. Decyzja ta będzie potwierdzona uchwałą zarządu. Spółka nie będzie miała możliwości wykorzystania zakupionych projektów, dokumentacji technicznej, usług doradztwa, usług nadzoru budowlanego i robót budowlanych w bieżącej działalności gospodarczej, a zakupione materiały, które nie będą mogły być wykorzystane do działalności Spółki, w najgorszym wariancie, poddane będą fizycznej likwidacji.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w związku z rozważaną decyzją o zaniechaniu inwestycji, Spółce nadal będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących wszystkie wydatki poniesione na ww. inwestycję...


Zdaniem Spółki w powyższym zakresie przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Spółka od samego początku ponosiła przedmiotowe wydatki z zamiarem ich wykorzystania w prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. Charakter tych wydatków i cel ich poniesienia nie zmienia się w momencie podjęcia decyzji przez Spółkę o zaniechaniu rozpoczętej inwestycji.

Stanowisko Spółki jest zgodne z linią interpretacji prawnych prezentowanych w wyrokach ETS wydawanych na tle VI Dyrektywy. Z ich treści jasno wynika, iż odmawianie podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego, w sytuacji, gdy ponosi on wydatku ewidentnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą jest naruszeniem zasady neutralności podatku VAT (np. wyrok ETS z 8 czerwca 2000 r. C-400/98). Możliwość odliczenia podatku naliczonego dotyczącego zaniechanych inwestycji została dodatkowo potwierdzona w wyrokach z 15 stycznia 1998 r. w sprawie C-37/95 Belgia przeciwko Ghent Coal Terminal oraz w wyroku z 29 lutego 1996 r. w sprawie C-110/94 INZO przeciwko Belgii.

Z orzecznictwa ETS wynika, że w sytuacji, kiedy towary i usługi są nabywane z zamiarem wykorzystania ich do działalności opodatkowanej, ale z powodów pozostających poza kontrolą podatnika nie zostały wykorzystane w prowadzonej przez podatnika działalności, podatnik zachowuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Zasadność stanowiska Spółki potwierdzają również wyroki polskich sądów administracyjnych np. wyrok WSA w Warszawie z 9 września 2009 r. sygn. akt III Sa/Wa 800/09, wyrok WSA we Wrocławiu z 4 kwietnia 2007 r. sygn. akt I Sa/Wr 148/07, wyrok WSA w Warszawie z 30 kwietnia 2008 r. sygn. akt III Sa/Wa 173/08, wyrok WSA w Warszawie z 29 września 2008 r. sygn. akt III Sa/Wa 984/08.

Stanowisko Spółki jest zgodne z zasadą neutralności podatku od towarów i usług, której przepisy krajowe nie mogą ograniczać. Tak więc, w przedstawionym stanie faktycznym, od poniesionych przez Spółkę wydatków na tzw. zaniechane inwestycje nadal przysługuje Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących ww. wydatki.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 20 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, że związek zakupu z czynnością podlegającą opodatkowaniu jest jednym z podstawowych warunków, które musi spełnić podatnik, aby mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Powyższy przepis wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych ? czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi.

W tym miejscu należy zauważyć, że związek z czynnościami opodatkowanymi musi być znany z momencie nabycia danych towarów lub usług. Jest to związane z ustanowioną w ustawie o podatku od towarów i usług tzw. zasadą niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Istotna jest intencja nabycia ? jeśli dany zakup ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, wówczas ? po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych ? odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

W każdym więc przypadku należy dokonać oceny, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowoprawne było wykonywanie czynności opodatkowanych. Z ogólnie przyjętej definicji ?zamiaru? wynika, że jest to projekt, plan czy intencja zrealizowania czegoś. Istotą zamiaru są intencje jakie przyświecają dokonywanym czynnościom, jak i cel, który dana osoba ma osiągnąć dokonując tych czynności.

Podstawową przesłanką, dla realizacji uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest istnienie związku poniesionych wydatków z wykonywaniem czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy). Związek ten zachodzi także jeśli z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów i usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej działalności wynika, iż zakup został dokonany w celu wykorzystania w prowadzonej działalności. Zaniechanie inwestycji samoistnie nie stanowi podstawy do skorygowania wcześniej rozliczonego podatku naliczonego, ani w rozliczeniu miesiąca podjęcia decyzji o zaniechaniu inwestycji, ani w odniesieniu do miesięcy rozliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z tą inwestycją.


Ponadto podstawowe znacznie dla kształtu i funkcjonowania wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (podatku od towarów i usług) mają fundamentalne cechy tego podatku, tj.:

  • powszechność opodatkowania,
  • faktyczne opodatkowanie konsumpcji,
  • stosowanie podatku od wartości dodanej na wszystkich etapach obrotu towarami i usługami.


W świetle powyższego stwierdzić należy, iż każdy, kto dokonuje nabycia towarów i usług, które zmierzają do przyszłego wykorzystania ich dla czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez względu na to jakie faktycznie będą efekty tej działalności należy uznać w momencie ich nabycia za związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Mając to na uwadze należy uznać, iż nawet niepodjęcie w sposób niezawiniony planowanej inwestycji związanej (w planach) z czynnościami opodatkowanymi nie powoduje utraty prawa do odliczenia podatku naliczonego. Należy przy tym zauważyć, iż konieczne staje się udowodnienie przez Spółkę takiego związku.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, iż poniesione przez Spółkę wydatki związane z budową instalacji ksylenów miały służyć sprzedaży opodatkowanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Spółka dokonała odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych z tytułu przedmiotowej inwestycji, z uwagi na ich związek z czynnościami opodatkowanymi. Ze względów ekonomicznych Spółka rozważa jednak zaniechanie dalszej rozbudowy ww. inwestycji. Decyzja ta będzie potwierdzona uchwałą zarządu.

Mając zatem na uwadze przedstawiony we wniosku okoliczności oraz powołane przepisy, należy stwierdzić, iż skoro wydatki związane z przedmiotową inwestycją poniesione zostały w celu wykorzystania ich do czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka, nie będzie zobowiązana do korekty podatku naliczonego uprzednio odliczonego, związanego z zaniechaną inwestycją, dotyczącą budowy instalacji ksylenów.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika