1. Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego świadczenie usług stołówkowych w stołówce (wewnątrz (...)

1. Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego świadczenie usług stołówkowych w stołówce (wewnątrz jednostki) i świadczenie usług dla osób nie zamieszkałych w internacie podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
2. Czy wystawiając fakturę dla GOPS ? należy traktować usługę jako zwolnioną czy opodatkowaną?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2010 r. (data wpływu 29 listopada 2010 r.), uzupełnionym w dniu 22 lutego 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności przygotowania posiłków dla uczniów i pracowników szkoły - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 listopada 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności przygotowania posiłków dla uczniów i pracowników szkoły.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Przy Zespole Szkół prowadzony jest internat, który nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, ale stanowi integralną część Zespołu Szkół. Internat posiada inny regon ( pięć ostatnich cyfr jest liczbą porządkową jednostki lokalnej utworzonej przez powyższy podmiot), natomiast NIP jest nadany dla całego podmiotu. Internat prowadzi rodzaj działalności ?5590? - pozostałe miejsca krótkotrwałego zakwaterowania. W Internacie prowadzona jest stołówka przez ?własny personel?. Uczniowie korzystają z całodziennego wyżywienia wraz z zakwaterowaniem. Cześć młodzieży dojeżdżającej i pracowników korzysta tylko z obiadów. Uczniom z rodzin najuboższych posiłki finansuje GOPS. W sporadycznych przypadkach prowadzona jest sprzedaż posiłków dla osób z zewnątrz. Odpłatność za korzystanie z wyżywienia i zakwaterowania stanowią dochody własne Internatu (dział 854, rozdział 85410). Dochody własne przeznacza się na zakup artykułów żywnościowych, wyposażenie kuchni i stołówki, środki czystości, gaz, energię.

Wskazano również, iż szkoła jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Sprzedaż posiłków dla uczniów oraz pozostałych osób szkoła prowadzi jako usługi stołówkowe, podlegające opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego świadczenie usług stołówkowych w stołówce (wewnątrz jednostki) i świadczenie usług dla osób nie zamieszkałych w internacie podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług...
  2. Czy wystawiając fakturę dla GOPS ? należy traktować usługę jako zwolnioną czy opodatkowaną...


Zdaniem Wnioskodawcy, po przeanalizowaniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ? usługi prowadzenia stołówki szkolnej jako ściśle związane z działalnością Wnioskodawcy mieszczą się w grupowaniu PKWiU 80 ?usługi w zakresie edukacji?, a zatem korzystają ze zwolnienia. Natomiast przedmiotowe usługi świadczone dla osób z zewnątrz (PKWiU 55.51.10-00.00) ? podlegają opodatkowaniu 7% stawka podatku VAT. Wystawiając faktury dla ?G.O.P.S? ? należy zastosować zwolnienie zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia z 2009 r. Natomiast usługi wyżywienia ( z zakwaterowaniem), dla uczniów zespołu Szkół, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 55.23.15-00.00 jako ?usługi krótkotrwałego zakwaterowania, pozostałe gdzie indziej nie sklasyfikowane? i podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z ?dyspozycją 1? załącznika nr 4 do ustawy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług ? w myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy ? rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7(?).

W świetle art. 8 ust. 3 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Dla celów klasyfikacji usług na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się, na mocy § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.), przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Stawka podatku w myśl art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści cyt. ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnieniem od podatku.

I tak zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym, w pozycji 1 wymieniono ?usługi zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich? - PKWiU ex 55.23.15, zaś w pozycji 7 wskazano ?usługi w zakresie edukacji? - PKWiU ex 80.

Użycie przez ustawodawcę ?ex? przy grupowaniu PKWiU oznacza, że obniżona stawka dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce nazwa usługi.

Natomiast w myśl § 6 ust. 1 - obowiązującego do dnia 31 grudnia 2010 r. - rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799), stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy, obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.


W pozycji 21 tego załącznika wymieniono usługi związane z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usługi stołówkowe i usługi dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem:


  • sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
  • sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.


Ponadto w myśl § 12 ust. 1 pkt 13 ww. rozporządzenia Ministra Finansów, zwolnieniem od podatku są objęte usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy (tj. usług w zakresie rozprowadzania wody i usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych) oraz usług komunikacji miejskiej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Zespół Szkół prowadzi internat, na terenie którego prowadzona jest stołówka (przez pracowników Jednostki). Uczniowie Zespołu Szkół korzystają z całodziennego wyżywienia wraz z zakwaterowaniem, które to usługi Jednostka zaklasyfikowała do grupowania PKWiU 55.23.15-00.00. Z wyżywienia korzysta również cześć młodzieży dojeżdżającej i pracowników. Przedmiotowe usługi Jednostka zaklasyfikowała wg PKWiU do grupowania 80 ?Usługi w zakresie edukacji?. W sporadycznych przypadkach prowadzona jest również sprzedaż posiłków dla osób z zewnątrz, które to usługi Jednostka zaklasyfikowała do grupowania PKWiU 55.51.10-00.00. Wskazano również, iż uczniom z rodzin najuboższych posiłki finansuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.


Odnosząc powołane wyżej przepisy do przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy stwierdzić, że:


  • usługi wyżywienia świadczone uczniom i pracownikom Zespołu Szkół przez stołówkę, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 80 jako ?usługi w zakresie edukacji?, do 31 grudnia 2010 r. korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy),
  • zakwaterowanie i wyżywienie wychowanków internatu (uczniów Zespołu Szkół), ? zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 55.23.15 jako ?usługi krótkotrwałego zakwaterowania, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane? ? do 31 grudnia 2010 r. podlegały zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy (poz. 1 załącznik nr 4 do ustawy), obejmującym usługi zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich,
  • sprzedaż posiłków dla osób z zewnątrz, zaklasyfikowana do grupowania PKWiU 55.51.10-00.00 jako ?usługi stołówkowe?, do dnia 31 grudnia 2010 r. podlegała opodatkowaniu obniżoną 7% stawką podatku na podstawie § 6 ust. 1 powołanego rozporządzenia w związku z poz. 21 załącznika nr 1 do tegoż rozporządzenia
  • usługi wyżywienia uczniów Zespołu Szkół zarówno wychowanków internatu, jak również dojeżdżających, finansowane przez instytucje opieki społecznej, będące jednostkami budżetowymi ? w myśl § 12 ust. 1 pkt 13, obowiązującego do dnia 31 grudnia 2010 r., rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ? korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług,


Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 roku w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.

W tym miejscu należy zauważyć, iż z dniem 1 stycznia 2011 r. zmianie uległy stawki podatku od towarów i usług. Zgodnie z brzmieniem obowiązującego od wskazanej daty art. 146a pkt 1 ustawy, wprowadzonym na mocy art.

19 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578), zmienionym treścią art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U nr 257, poz. 1726), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23 %.

Wskazać dodatkowo należy, iż zgodnie z art. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476), uchyla się ? z dniem 1 stycznia 2011 r. ? art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i dodaje pkt 17-41. Tym samym załącznik nr 4 do ustawy, który zawierał wykaz usług zwolnionych od podatku poprzez ich odwołanie do odpowiedniego symbolu PKWiU, został zastąpiony przez ustawodawcę ujęciem opisowym, którego zakres określono wykorzystując przepisy prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE.

Ponadto od dnia 1 stycznia 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246 poz. 1649). Zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 1 tego aktu ? stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 8% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W pozycji 7 tego załącznika mieszczą się usługi związane z wyżywieniem (PKWiU ex 56), z wyłączeniem sprzedaży:


  1. napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%,
  2. napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
  3. kawy i herbaty (wraz z dodatkami),
  4. napojów bezalkoholowych gazowanych,
  5. wód mineralnych,
  6. innych towarów w stanie nieprzetworzonym opodatkowanych stawką, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy


Natomiast w § 13 ust. 1 pkt 13 obowiązującego rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2010 r. znalazła odzwierciedlenie tożsama treść powoływanego przepisu zawartego w § 12 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Tak więc w odniesieniu do usług świadczonych w 2011 r. należy zastosować regulacje obowiązujące od dnia 1 stycznia 2011 r.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika