Czy w przypadku prowadzenia sprzedaży jest Pani zwolniona z obowiązku posiadania kasy fiskalnej na (...)

Czy w przypadku prowadzenia sprzedaży jest Pani zwolniona z obowiązku posiadania kasy fiskalnej na podstawie poz. 37 załącznika do rozporządzenia?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2011 r. (data wpływu 28 września 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 28 września 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

W złożonym wniosku i uzupełnieniu do niego przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży na portalu aukcyjnym oraz w prywatnym sklepie internetowym. Przedmioty, które Pani sprzedaje to dodatki do gier on-line, które umożliwiają odbiór wirtualnych dóbr materialnych. Wskazała Pani, iż świadczone przez Panią usługi zostały sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny według PKWiU jako 47.00 ? ?Sprzedaż detaliczna z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi?. Zapłatę otrzymuje Pani w formie przelewu bankowego lub za pośrednictwem płatności poprzez systemy ?Płacę z Allegro?, ?Płatności.pl?, ?PayPal?. Nie przyjmuje Pani gotówki fizycznie. W momencie dokonania sprzedaży, uzyskuje Pani dokumenty:




  • imienne potwierdzenie sprzedaży dla kupującego i sprzedającego (zawiera on kompletne dane osobowe osoby kupującej);
  • potwierdzenie otrzymania zapłaty (przelew bankowy bądź stosowny dokument z wybranego systemu płatności ? w zależności, jaką metodę płatności wybrał kupujący);
  • potwierdzenie otrzymania zamawianego towaru od klienta (przedmioty są wysyłane za pomocą elektronicznej poczty e-mail).


W złożonym wniosku ponadto Pani wskazała, iż z prowadzonej przez Panią ewidencji i dowodów dokumentujących transakcje jednoznacznie wynika, jakiej dostawy i dla kogo dana zapłata dotyczyła.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku prowadzenia tego typu sprzedaży jest Pani zwolniona z obowiązku posiadania kasy fiskalnej na podstawie poz. 37 załącznika do rozporządzenia?

Zdaniem Wnioskodawcy, można korzystać ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej na podstawie poz. 37 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących.


Sprzedane towary wysyła Panią pocztą elektroniczną na adres e-mail klienta. Przy każdej sprzedaży w Pani systemie są zapisywane kompletne dane osobowe klientów. Z prowadzonej przez Panią ewidencji i dowodów dokumentujących transakcje jednoznacznie wynika, jakiej dostawy i dla kogo dana zapłata dotyczyła.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054).

W myśl przepisu art. 111 ust. 1 tej ustawy, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Powyższy przepis określa generalną zasadę, z której wynika, iż obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem jednym z podstawowych kryteriów decydujących o obowiązku stosowania do ewidencjonowania kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Kwestie dotyczące między innymi zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, ustawodawca reguluje na mocy wydawanych rozporządzeń w zakresie kas rejestrujących.

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują w tym zakresie przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 138, poz. 930).

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 tego rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2012 r. ? sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

W poz. 37 ww. załącznika wymieniono świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła2).

Z objaśnień zawartych w punkcie 2) wynika, iż zwolnienie to nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych czynności przed dniem 1 stycznia 2011 r.

Korzystanie z powyższego zwolnienia wymaga spełnienia określonych warunków wynikających wprost z zapisu tej regulacji. Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy można zatem stosować jeżeli:


  • zapłata za świadczoną usługę w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika,
  • z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcje jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła,
  • podatnik nie rozpoczął ewidencjonowania tych usług za pomocą kasy rejestrującej przed dniem 1 stycznia 2011 r.


Niewystąpienie jednego z nich oznacza brak możliwości zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Stosownie do zapisu § 3 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2012 r. podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania, z zastrzeżeniem ust. 6;

Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu roku podatkowego przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40.000 zł z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy (§ 3 ust. 6).

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że dokonuje Pani sprzedaży na portalu aukcyjnym oraz w prywatnym sklepie internetowym. Zapłatę otrzymuje Pani w formie przelewu bankowego lub za pośrednictwem płatności poprzez systemy ?Płacę z Allegro?, ?Płatności.pl?, ?PayPal?. Nie przyjmuje Pani gotówki fizycznie. Z prowadzonej przez Panią ewidencji i dowodów dokumentujących transakcje jednoznacznie wynika jakiej dostawy i dla kogo dana zapłata dotyczyła. W momencie dokonania sprzedaży, uzyskuje Pani dokumenty:

  • imienne potwierdzenie sprzedaży dla kupującego i sprzedającego (zawiera on kompletne dane osobowe osoby kupującej);
  • potwierdzenie otrzymania zapłaty (przelew bankowy bądź stosowny dokument z wybranego systemu płatności ? w zależności, jaką metodę płatności wybrał kupujący);
  • potwierdzenie otrzymania zamawianego towaru od klienta (przedmioty są wysyłane za pomocą elektronicznej poczty e-mail).


  • Mając na uwadze przedstawiony opis stanu faktycznego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, iż usługi, za które zapłata dokonywana jest wyłącznie na rachunek bankowy stwierdzić należy, iż stosownie do zapisu § 2 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z poz. 37 załącznika do powołanego rozporządzenia, będzie mogła Pani korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej pod warunkiem spełniania wszystkich warunków określonych w tym przepisie.

    Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

    Masz inne pytanie do prawnika?

    Potrzebujesz pomocy prawnej?

    Zapytaj prawnika