Czy przysługuje prawo do odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących i w jakim miejscu?

Czy przysługuje prawo do odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących i w jakim miejscu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2007 r. (data wpływu 17 sierpnia 2007 r.), uzupełnionym w dniu 29 października 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2007 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 2 lipca 2007 r. rozpoczął Pan prowadzenie działalności gospodarczej, której przedmiotem są wg PKD:

  1. 52.74.Z ? naprawa artykułów użytku osobistego i domowego, gdzie indziej niesklasyfikowana;
  2. 52.42 ? sprzedaż detaliczna odzieży;
  3. 52.45.Z ? sprzedaż detaliczna wyrobów włókienniczych;
  4. 52.45.Z ? sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego, artykułów radiowo ? telewizyjnych i instrumentów muzycznych;
  5. 17.30.2 ? wykańczanie materiałów włókienniczych;


Jest Pan podatnikiem VAT czynnym, w dniu 22 czerwca 2007 r. złożył Pan zgłoszenie rejestracyjne VAT ? R, a w dniu 26 czerwca 2007 r. wydane zostało potwierdzenie VAT ? 5. Dnia 2 lipca 2007 r. złożył Pan w Urzędzie Skarbowym w Pruszczu Gdańskim zawiadomienie, iż z dniem 3 lipca 2007 r. rozpoczyna ewidencjonowanie obrotu za pomocą kas rejestrujących; liczba kas ufiskalnionych dnia 3 lipca 2007 r. będzie wynosić 10 szt.; jedna kasa będzie zainstalowana w punkcie sprzedaży ? zakładzie krawieckim; pozostałych 9 kas będzie urządzeniami rezerwowymi, zainstalowanymi w siedzibie firmy, przeznaczonymi w dłuższej przyszłości na rozwój przedsiębiorstwa.

Pierwszy obrót z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) osiągnął Pan w dniu 4 lipca 2007 r. W dniu 3 lipca 2007 r. dokonano fiskalizacji 10 kas rejestrujących, natomiast zawiadomienie o miejscu instalacji kasy rejestrującej zostało złożone w Urzędzie Skarbowym w Pruszczu Gdańskim w dniu 5 lipca 2007 r. Jedna z 10 kas została zainstalowana w miejscu wykonywania działalności, lokalu usługowo ? handlowym, tj. zakładzie krawieckim, o którym mowa w zgłoszeniu złożonym w dniu 2 lipca 2007 r. w Urzędzie Skarbowym w Pruszczu Gdańskim, i w dniu 4 lipca 2007 r. rozpoczęto ewidencjonowanie sprzedaży za jej pomocą, w tym dniu uzyskał Pan pierwszy obrót. Pozostałych 9 kas zainstalowano jako urządzenia rezerwowe w siedzibie firmy. W dniu 5 lipca 2007 r. zgłosił Pan w Urzędzie Skarbowym w Pruszczu Gdańskim informację o przeniesieniu z dniem 4 lipca 2007 r. trzech kas rezerwowych do nowych lokali usługowo ? handlowych.

Następnie dnia 24 lipca 2007 r. złożył Pan do właściwego urzędu skarbowego informację o przeniesieniu z dniem 20 lipca 2007 r. kolejnej kasy rezerwowej do nowego zakładu krawieckiego ? punkt sprzedaży. Wszystkie urządzenia zakupiono za gotówkę w dniu 3 lipca 2007 r. W dniu 3 sierpnia 2007 r. zgłosił Pan w Urzędzie Skarbowym w Pruszczu Gdańskim informację o przeniesieniu z dniem 1 sierpnia 2007 r. kolejnej kasy rezerwowej do nowego zakładu krawieckiego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy ma Pan prawo do dokonania odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup każdej z 10 kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2500 zł....
  2. W rozliczeniu za który miesiąc można dokonać ww. odliczenia...


Pana zdaniem spełnione zostały warunki do dokonania odliczenia od podatku należnego kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących, odliczenia można dokonać w rozliczeniu za miesiąc lipiec 2007 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. W ust. 4 cyt. artykułu ustawodawca określił, że podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50 % jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2.500 zł. Zgodnie z delegacją ustawową zawartą w art. 111 ust. 7 ustawy o VAT, Minister Finansów wydał w dniu 25 czerwca 2007 r. rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 116, poz. 804), które określa szczegółowe warunki i tryb odliczenia od kwoty podatku należnego (zwrotu) kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących. W myśl § 7 ust.1 odliczenie, o którym mowa w art. 111 ust. 4 ustawy, zwane dalej 'odliczeniem', może być dokonane w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiąc, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie, lub za miesiące następujące po tym miesiącu. W przypadku podatników rozliczających się za okresy kwartalne zgodnie z art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, odliczenie może być dokonane w rozliczeniu za kwartał, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie, lub w rozliczeniu za następne kwartały. Podstawą do odliczenia jest posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą. Zgodnie z kolejnym § 8 ust. 1 dokonanie odliczenia następuje pod warunkiem złożenia przez podatnika do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego zgłoszenia (?) o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania (?).

Odliczenia mogą dokonać podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie nie później niż w obowiązujących ich terminach, przy użyciu kas rejestrujących spełniających wymagania określone w przepisach dotyczących kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników, stosownie do § 8 ust. 2 cytowanego rozporządzenia.

Mając na względzie przedstawiony stan faktyczny oraz treść przytoczonych przepisów stwierdzić należy, że spełnił Pan warunki do dokonania odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących. Odliczenia można dokonać za miesiąc, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie za pomocą kas rejestrujących.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika