Czy dostawa samochodu osobowego przez Spółkę, której przy nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia (...)

Czy dostawa samochodu osobowego przez Spółkę, której przy nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy o VAT i który był używany w ramach umowy leasingu jest zwolniona na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2007r (data wpływu 21 sierpnia 2007 r.) uzupełnionego dnia 03 września 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku dostawy samochodu osobowego - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 21 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku dostawy samochodu osobowego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego na czas określony ? 4 lata, którego przedmiotem był samochód ciężarowy marki Toyota Land Cruiser. Umowa ta została zarejestrowana w urzędzie skarbowym w celu odliczenia w całości podatku VAT od rat leasingowych. Korzystający w dniu 19 czerwca 2007 r. dokonał wykupu przedmiotowego samochodu. W momencie sprzedaży pojazd ten nie spełniał warunków pozwalających zaklasyfikować go jako samochód ciężarowy. Przy jego nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy dostawa samochodu osobowego przez Spółkę, której przy nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy o VAT i który był używany w ramach umowy leasingu jest zwolniona na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług...


Zdaniem wnioskodawcy dostawa samochodu osobowego przy, nabyciu którego odliczono podatek naliczony zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT jest zwolniona na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Według Spółki w oparciu o wyrok WSA w Warszawie z dnia 16.04.2007 r. należy zastosować najszerszą wykładnię pojęcia ?używanie? pojazdu samochodowego a więc również w stosunku leasingu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z art. 2 pkt 6 w/w ustawy wynika, że towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zmianami) zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy. Z kolei przez towary używane zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 2 wyżej cytowanej ustawy rozumie się towary (z wyjątkiem gruntów) których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Z powyższego uregulowania wynika zatem aby uznać towar za używany wystarczy, że towar używany jest przez pół roku, bez znaczenia czy używający jest jego właścicielem w całym okresie użytkowania.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółce przy nabyciu przedmiotowego samochodu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, a okres użytkowania pojazdu wyniósł ponad pół roku, ponieważ do okresu użytkowania należy wliczyć 4 - letni okres używania w ramach umowy leasingu operacyjnego.

A zatem z uwagi na fakt, że Spółka spełnia łącznie powyższe warunki przedmiotowa dostawa samochodu będzie zwolniona na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 wyżej cytowanego rozporządzenia.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika