Czy dostawa budynków i budowli będzie korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług i jak (...)

Czy dostawa budynków i budowli będzie korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług i jak będzie opodatkowane zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu ?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr .112 poz. 770 ) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki , przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2007 r. (data wpływu 13 lipca 2007 r. ) uzupełnionym pismem z dnia 26 lipca 2007 r., oraz pismem z dnia 24 września 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy budynków i budowli wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu- jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE

W dniu 10 lipca 2007 r. (data wpływu 13 lipca 2007 r. ) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy budynków i budowli wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka ma zamiar dokonać dostawy nieruchomości, w której skład wchodzą: budynki, budowle oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu. W dniu 14 grudnia 1999 r., tj. w dniu nabycia nieruchomości wprowadzono do ewidencji środków trwałych następujące budynki i budowle: halę produkcyjną i pomocniczą, budynek administracyjno - socjalny, wiatę ? malarnię, drogi i place, ogrodzenie terenu, pozostałe budowle w tym sieć wodociągową i kanalizację. Ponadto w skład nabytej nieruchomości wchodziła kotłownia, którą wprowadzono po zakończeniu na niej inwestycji do ewidencji środków trwałych tj. w dniu 31 października 2001 r. Od ww. budynków i budowli Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z wyjątkiem kotłowni, w przypadku, której z prawa tego Spółka skorzystała. Kolejne inwestycje, które rozpoczęto po zakupie nieruchomości, polegające na modernizacji kanalizacji, sieci wodociągowej i ogrodzenia wprowadzono do ewidencji środków trwałych po ich zakończeniu. Inwestycja polegająca na podłączeniu kanalizacji do wybudowanej w międzyczasie sieci kanalizacji miejskiej została zakończona i wprowadzona do ewidencji środków trwałych w dniu 31 maja 2003 r. Modernizacja polegająca na wykonaniu przyłącza od nowej sieci wody miejskiej bezpośrednio do sieci budynku została zakończona i wprowadzona do ewidencji środków trwałych w dniu 23 listopada 2004 r. Modernizacja ogrodzenia została zakończona w dniu 29 kwietnia 2004 r. i podwyższyła wartość przyjętego ogrodzenia do środków trwałych w dniu 14 grudnia 1999 r. Od zakupów związanych z poniesionymi nakładami na powyższe inwestycje Spółka odliczyła podatek VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy dostawa budynków i budowli będzie korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług i jak będzie opodatkowane zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu ...


Zdaniem wnioskodawcy w myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz 535 ze zm. ) oraz § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U. 97, poz. 970 ze zm. ) dostawa przedmiotowych budynków i budowli wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług oraz (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z nim przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Podstawą opodatkowania ? w myśl art. 29 ust. 1 tejże ustawy ? jest obrót, obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków albo budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług).

Co do zasady stawka podatku ? na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy - wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku. I tak, stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, w przypadku budynków i budowli lub ich części, zgodnie z zapisem ust. 2 pkt 1 tegoż artykułu rozumie się budynki i budowle lub ich części jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 tejże ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W myśl art. 43 ust.

6 w/w ustawy o podatku od towarów i usług zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w art. 43 ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.


Wobec powyższego dostawa budynku, budowli lub ich części, podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jeżeli od końca roku, w którym zakończono jego budowę upłynęło 5 lat, nakłady poniesione na budynki lub budowle nie przekroczyły 30 % w okresie użytkowania krótszym niż 5 lat i podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy jego nabyciu.

Ponadto w myśl § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego w przypadku nabycia w 1999 r. hali produkcyjnej, budynku administracyjnego, wiaty ? malarni, dróg i placów, ogrodzenia terenu, pozostałych budowli w tym sieci wodociągowej i kanalizacji Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług a od zakończenia budowy tych obiektów minęło 5 lat, zatem są one towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy, korzystając przy dostawie ze zwolnienia przedmiotowego.

Bez znaczenia pozostaje fakt poniesienia dodatkowych nakładów na modernizację ogrodzenia, wykonania przyłącza od nowej sieci wody miejskiej bezpośrednio do sieci budynku oraz podłączenia kanalizacji do wybudowanej w międzyczasie sieci kanalizacji miejskiej przy których Spółka skorzystała z odliczenia podatku VAT, bowiem Spółka użytkowała te budowle w okresie dłuższym niż 5 lat.

Natomiast w przypadku zbycia kotłowni nie znajdzie zastosowania ww. przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, ponieważ Spółka przy zakupie przedmiotowego budynku skorzystała z prawa do odliczenia podatku. Dlatego transakcję zbycia kotłowni należy opodatkować według stawki podatku 22 %.

Natomiast w świetle cytowanych przepisów (art. 29 ustawy o VAT i § 8 powołanego rozporządzenia Ministra Finansów) przy zbyciu prawa wieczystego użytkowania gruntu należy odpowiednio zastosować zasady opodatkowania jak przy dostawie budynku czy budowli.

Reasumując przy dostawie hali produkcyjnej i pomocniczej, budynku administracyjno ? socjalnego, wiaty ? malarni, dróg i placów, pozostałych budowli w tym sieci wodociągowej kanalizacji, ogrodzenia wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu należy zastosować zwolnienie od podatku, natomiast dostawę kotłowni należy opodatkować stawką 22 % ( wraz z gruntem).

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika