Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2014 r. (data wpływu 17 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 17 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca w listopadzie 2012 r. złożył wniosek do Marszałka Województwa o dofinansowanie projektu w zakresie wdrażania systemu e-Diagnostyka w szpitalu (zakup aparatu RTG) wraz z adaptacją pomieszczeń, usługi informatyczne, integracja systemów, budowa infrastruktury teleinformatycznej oraz modernizacja systemu diagnostyki obrazowej. W analizie finansowej wniosku Szpital przyjął wartość ww. zmian wg wartości brutto, uwzględniając podatek VAT, jako wydatek kwalifikowany do refundacji poniesionych kosztów. Przy ubieganiu się o dofinansowanie Wnioskodawca złożył oświadczenie o braku możliwości odzyskania podatku naliczonego w fakturach wystawionych przez wykonawcę projektu. Zakupiony aparat RTG będzie służył wykonywaniu usług medycznych, czyli wykonywaniu czynności zwolnionych z opodatkowania VAT. Na podstawie umowy nr UDA? z dnia 28 grudnia 2012 r. Województwo przyznało Wnioskodawcy w ramach programu RPO na lata 2007-2013 dofinansowanie w wysokości 602.477,07 PLN. Koszt rzeczywisty realizacji projektu wyniósł 851.066,47 PLN, w tym podatek VAT 128.688,07 PLN. Zakończenie rzeczowe realizacji projektu przewidziane jest dzień 31 marca 2014 r. Do rozliczenia finansowego projektu oraz złożenia wniosku o płatność do instytucji zarządzającej niezbędne jest posiadanie indywidualnej interpretacji o kwalifikowalności podatku VAT.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy w odniesieniu do zrealizowanego projektu Wnioskodawca ma możliwość odliczenia podatku VAT? Czy koszty podatku VAT od dostawy i montażu aparatu RTG są wydatkiem kwalifikowanym?


Wnioskodawca świadcząc usługi w zakresie ochrony zdrowia jest zwolniony od podatku VAT. Sprzęt, który zostanie zakupiony w wyniku realizacji danego projektu będzie służył wykonywaniu podstawowych usług Wnioskodawcy, określonych w załączniku nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, jako zwolnione z VAT (PKWiU 86). Stosownie do art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do czynności zwolnionych z VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z powyższego wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany wyłącznie z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji, jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca realizuje projekt w zakresie wdrożenia systemu e-Diagnostyka w Szpitalu (zakup aparatu RTG) wraz z adaptacją pomieszczeń usługi informatyczne, integracja systemów, budowa infrastruktury teleinformatycznej oraz modernizacje systemu diagnostyki obrazowej. Realizowany projekt nie ma związku ze sprzedażą opodatkowaną, służył będzie wykonywaniu czynności zwolnionych.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że skoro projekt nie ma związku ze sprzedażą opodatkowaną, to w świetle brzmienia art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawcy, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, z faktur dokumentujących wydatki poniesione na realizację przedmiotowego działania.

Informacyjnie wskazać należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Końcowo wskazać należy, że niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy wyłącznie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu, natomiast nie rozstrzyga kwestii wskazanego przez Wnioskodawcę zwolnienia z opodatkowania świadczonych usług (PKWiU 86) na podstawie załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem kwestia ta nie była przedmiotem zapytania.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika