Prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych przed rejestracją.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych przed rejestracją.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2014 r. (data wpływu) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych przed rejestracją - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych przed rejestracją.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 6 listopada 2013 r. założyła Pani własną działalność, podając jako przeważające PKD - kod 45.20.2, czyli konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych z wyłączeniem motocykli. Ponadto w zakresie Pani działalności będzie również naprawa i konserwacja motocykli oraz sprzedaż hurtowa i detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych oraz motocykli (PKD: 45.31.Z; 45.32.2; 45.40.2). Zarejestrowała się Pani jako czynny podatnik VAT i uzyskała potwierdzenie tej rejestracji w wydanym w dniu 13 listopada 2013 r. przez Naczelnika Urzędu Skarbowego dokumencie VAT-5.

W 2002 r. nabyła Pani wraz z mężem i synem niezabudowaną działkę (nr ?). W 2005 r. dokonali Państwo zniesienia współwłasności nabytej działki na wyłączną własność Pani i męża w udziale wynoszącym 1/2. Od stycznia 2010 r. mają Państwo ustaloną rozdzielność majątkową.

Obecnie na posiadanej działce buduje Pani budynek, w którym będzie prowadzić działalność gospodarczą. Posiada Pani (zatwierdzony w dniu 7 października 2013 r.) projekt budowlany i pozwolenie na budowę budynku handlowo-usługowego (serwis wymiany opon ze sklepem, warsztat samochodowy, myjnia samochodowa i wiata) z wewnętrznymi instalacjami (co., gazową, wodociągową, kanalizacyjną, wentylacyjną i elektryczną) i zewnętrznymi (wodociągową do istniejącej studzienki wodomierzowej i studni głębinowej, kanalizacji sanitarnej do istniejącej przepompowni ścieków i kanalizacji deszczowej itp).


Przed dniem złożenia VAT-R i zarejestrowaniem działalności w CEiDG - poniosła Pani następujące wydatki związane z ww. budową:


  • w dniu 2 kwietnia 2011 r. podpisano umowę o przyłączenie do sieci energetycznej i dokonano zapłaty w całości za to przyłączenie. Wystawiono na Pani nazwisko 2 faktury VAT (zaliczkową w kwietniu 2011 r. i końcową listopadzie 2011 r.),
  • w dniu 20 sierpnia 2012 r. podpisano umowę o prace projektowe i dokonano częściowej zapłaty. Wystawiono na Pani nazwisko 2 faktury VAT (zaliczkową w sierpniu 2012r. i końcową w lutym 2013 r.),
  • w dniu 28 lutego 2013 r. podpisano umowę na zakup myjni samoobsługowej i dokonano wpłaty zaliczki, a na dokonaną w dniu 4 marca 2013 r. zaliczkę otrzymała fakturę VAT zaliczkową wystawioną na Pani nazwisko,
  • w dniu 28 lutego 2013 r. podpisano umowę na budowę przyłącza wodociągowego i kanalizacji sanitarnej i dokonano częściowej zapłaty. Wystawiono na Pani nazwisko 2 faktury VAT (częściową w marcu 2013 r. i końcową w maju 2013 r.),
  • w dniu 20 maja 2013 r. podpisano umowę na wykonanie otworu studziennego i dokonano zapłaty całej kwoty za wykonanie usługi. Wystawiono na Pani nazwisko fakturę VAT w czerwcu 2013 r.,
  • w dniu 26 czerwca 2013 r. kupiła Pani studnię głębinową, na którą otrzymała fakturę VAT wystawioną w czerwcu 2013 r., za którą dokonano w całości zapłaty,
  • w dniu 3 października 2013 r. kupiła Pani za gotówkę projekt budowlany budynku handlowo-usługowego, na który otrzymała fakturę wystawioną w październiku 2013 r.


Wskazano, że wszystkie wyżej wymienione zakupy będą wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych. Pierwszą deklarację VAT-7 złożyła Pani za miesiąc 11/2013 (zgodnie z oznaczeniem w zgłoszeniu VAT-R) i wykazała w niej wyłącznie zakupy dokonane w listopadzie 2013 r.


W związku z powyższym opisem, zadano następujące pytania:


  1. Czy przysługuje Pani prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupów wymienionych w stanie faktycznym, które otrzymała Pani (i zapłaciła) przed dniem założenia działalności gospodarczej i uzyskaniem potwierdzenia rejestracji jako czynny podatnik VAT czyli przed listopadem 2013 r.?
  2. W przypadku, gdy przysługuje Pani prawo do odliczenia, to czy powinna Pani w korekcie zgłoszenia VAT-R (poz. 38) wykazać, że datą rezygnacji ze zwolnienia jest dzień 4 kwiecień 2011 r., i że pierwszym miesiącem, za który złoży Pani deklarację VAT-7 będzie 4/2011 (poz. 57) - bo w tym dniu otrzymano pierwszą fakturę dotyczącą realizacji bieżącej inwestycji?
  3. Jeżeli tak, to czy powinna Pani złożyć deklaracje VAT-7 za okres od kwietnia 2011 do października 2013?


Zdaniem Wnioskodawcy, istnieje możliwość odliczenia VAT z faktur wystawionych przed dniem rejestracji, gdyż dokonane zakupy związane są z przyszłymi czynnościami opodatkowanymi. Zgodnie z zasadą neutralności podatku VAT, wynikającą z Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. należy wywodzić, że brak rejestracji jako podatnika VAT czynnego w okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia podatku należnego nie uniemożliwia podatnikowi skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy bezspornie związane z prowadzeniem działalności. Prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1) kształtuje się w danym okresie rozliczeniowym.

Zdarzeniem uprawniającym do obniżenia podatku należnego - co wprost wynika z art. 86 ust. 10 ustawy - jest zazwyczaj otrzymanie faktury, a ewentualne późniejsze rozliczenie podatku jest konsekwencją już nabytego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego.

Reasumując, prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane w sposób bezpośredni z bieżącą lub przyszłą działalnością opodatkowaną. Jeśli zakupy towarów i usług dokonane w okresie przed złożeniem rejestracji do podatku od towarów i usług są związane z przyszłą działalnością gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT, to tym samym uważa Pani, że powinna nabyć prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur, otrzymanych przed rejestracją do podatku VAT, zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

Na potwierdzenie swojego stanowiska wskazała Pani interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 lipca 2011 r. nr IPPP2/443-679/11 -2/JO, gdzie stwierdzono m.in., iż ?(...) prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą lub przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny wyłącznie do skorzystania przez podatnika do obniżenia podatku należnego (...)?. oraz interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 31 lipca 2013r. nr IBPP1/443-406/13/AW, gdzie stwierdzono, że na podstawie art. 86 ust.10, 11 i 12 ustawy w brzmieniu obowiązującym w tym okresie, Wnioskodawca posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych na jego rzecz od lutego 2012, dokumentujących nabycie towarów i usług służących wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT w deklaracjach VAT-7 za właściwe okresy rozliczeniowe i to pomimo tego, iż faktycznego zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R dokonał dopiero w związku z rozpoczęciem swojej działalności od czerwca 2013 r. Ponadto uznał on również, że ?(...) ustawa o podatku od towarowi usług nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki świadczące o tym, że zakupione towary i usługi będą wykorzystane do bieżącej (lub przyszłej) działalności opodatkowanej.?

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 19 kwietnia 2013 r. nr ILPP2/443-89/13-6/MR oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej nr IPPP2/443-35/13-2/KOM z 19 marca 2013 r.

Ponieważ jednak jedynym sposobem odliczenia VAT jest złożenie deklaracji, powinna Pani zatem dopełnić warunku formalnego, jakim jest skorygowanie zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R i podanie w nim daty utraty do zwolnienia - jako 2 kwietnia 2011 r. i miesiąca za który złoży pierwszą deklarację VAT-7 - 04/2011, a następnie złożenie deklaracji VAT-7 za okresy od kwietnia 2011 r. do października 2013 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Wskazać należy, że z uwagi na fakt, że opis przedstawiony we wniosku dotyczy stanu faktycznego, a nie zdarzenia przyszłego, niniejszą interpretację wydano w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2013 r.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 15 ust. 1 tej ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 marca 2013 r., działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Według art. 15 ust. 2 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2013 r., działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle art. 96 ust. 1 powołanej ustawy, podmioty o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

W myśl art. 96 ust. 4 cyt. ustawy, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako ?podatnika VAT czynnego? lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 ? jako ?podatnika VAT zwolnionego?.

Stosownie do art. 99 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Wzór dokumentu VAT-R zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług oraz dokumentu VAT-5 potwierdzającego zarejestrowanie podmiotu jako podatnika VAT określone zostały rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 55 poz. 539, z późn. zm.). Rejestracja następuje zatem w momencie zgłoszenia rejestracyjnego tj. złożenia w urzędzie skarbowym druku VAT-R. Z tym momentem podmiot uzyskuje formalne znamiona statusu podatnika podatku od towarów i usług i od tego dnia przysługuje mu prawo do wystawienia faktur VAT, jak również odliczania podatku naliczonego od dokonywanych zakupów.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4 (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT).

Z kolei terminy, w jakich podatnik może skorzystać z uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego wskazują przepisy art. 86 ust. 10 i ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług.

I tak, zgodnie z treścią art. 86 ust. 10 pkt 1 ww. ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Stosownie do art. 86 ust. 11 cyt. ustawy jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

W przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi, o czym stanowi art. 86 ust. 12 ww. ustawy.

W art. 86 ust. 13 powołanej ustawy przewidziano, że jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Ponadto stosownie do art. 86 ust. 19 ustawy, jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz nie wykonywał czynności poza terytorium kraju kwotę podatku naliczonego może przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. warunkiem koniecznym jest wykorzystanie nabytych towarów bądź usług do czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1) kształtuje się w danym okresie rozliczeniowym. Zdarzeniem uprawniającym do obniżenia podatku należnego ? co wprost wynika z art. 86 ust. 10 pkt 1 z uwzględnieniem ust. 11 powołanego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług ? jest przy tym zazwyczaj otrzymanie faktury lub dokumentu celnego, a ewentualne późniejsze rozliczenie podatku jest konsekwencją już nabytego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 tej ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Wskazany powyżej przepis ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje sankcję w postaci pozbawienia podatnika prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego w razie nie zarejestrowania się, ale nie wskazuje wprost z jakim momentem ? z punktu widzenia niemożności odliczenia podatku naliczonego ? należy wiązać status podatnika (zarejestrowany czy nie). Zauważyć ponadto należy, iż z treści art. 88 ust. 4 nie wynika, by do nabycia uprawnienia do obniżenia kwoty podatku naliczonego koniecznym było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury zakupowej. W dacie otrzymania faktury koniecznym jest aby podmiot, który ją otrzymuje był podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1, czyli podmiotem wykonującym samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Tak więc podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT.

Zauważyć należy, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki świadczące o tym, iż zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej (lub przyszłej) działalności opodatkowanej. Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom, chcącym dokonać odliczenia podatku VAT od poczynionych nabyć, obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, iż w dniu 6 listopada 2013 r. założyła Pani własną działalność gospodarczą w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych/motocykli oraz sprzedaży hurtowej i detalicznej części i akcesoriów do pojazdów samochodowych oraz motocykli. Zarejestrowała się Pani jako czynny podatnik VAT i uzyskała potwierdzenie tej rejestracji w dniu 13 listopada 2013 r. Wskazała Pani, że od kwietnia 2011 r. rozpoczęła nabywanie towarów i usług w celu rozpoczęcia na gruncie, będącym Pani własnością, budowy budynku handlowo-usługowego z instalacjami wewnętrznymi i zewnętrznymi, który będzie służyć przyszłej działalności gospodarczej. Posiada Pani faktury dokumentujące dokonane wydatki, wystawione dla Pani. Wskazała Pani, że dokonywane zakupy będą wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zgodnie z oznaczeniem w zgłoszeniu VAT-R, pierwszą deklarację VAT-7 złożyła Pani za miesiąc 11/2013 i wykazała w niej wyłącznie zakupy dokonane w listopadzie 2013 r.

Na tym tle powzięła Pani wątpliwości dotyczące prawa do odliczenia wydatków dotyczących planowanej budowy budynku handlowo-usługowego, poniesionych od kwietnia 2011 r. ? tj. przed dokonaniem formalnej rejestracji.

Mając na uwadze powołane powyżej regulacje wskazać należy, że prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1) kształtuje się w danym okresie rozliczeniowym. Zdarzeniem uprawniającym do obniżenia podatku należnego - co wprost wynika z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy jest przy tym zazwyczaj otrzymanie faktury lub dokumentu celnego, a ewentualne późniejsze rozliczenie podatku jest konsekwencją już nabytego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego. Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą lub przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny wyłącznie do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego.

Ponadto należy rozróżnić moment powstania prawa do odliczenia od momentu skorzystania z tego prawa. Jak już wskazano, jego realizacja następuje poprzez złożenie deklaracji podatkowej, wyrażającej wolę skorzystania przez podatnika z prawa do odliczenia i aby skutecznie zrealizować już powstałe uprawnienie, podatnik musi usunąć ? najpóźniej przed skorzystaniem z tego prawa ? wszelkie przesłanki negatywne, w tym brak rejestracji, który uniemożliwia identyfikowanie go jako podatnika.

Mając na uwadze tak przedstawione okoliczności sprawy oraz przywołane powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, iż skoro wszystkie poniesione przez Panią przed dniem rejestracji do podatku VAT wydatki, dokonywane były w celu przyszłego osiągania przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, to przysługuje Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur je dokumentujących.

W celu zrealizowania nabytego prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z ww. nabyciami, po dokonaniu formalnej rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług - konieczne jest złożenie deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe przed datą rejestracji jako podatnika VAT czynnego, w których otrzymywała Pani faktury VAT dokumentujące poniesione wydatki, w których to deklaracjach dokona Pani odliczenia podatku naliczonego zgodnie z zasadami w tym czasie obowiązującymi oraz w terminach przewidzianych prawem.

Zatem w przedmiotowej sprawie, na podstawie art. 86 ust. 10, 11, 12 i 13 ustawy, posiada Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT - stawianych na Panią od kwietnia 2011 r. - dokumentujących nabycie towarów i usług, służących wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT, które powinna Pani wykazać w deklaracjach VAT-7 za właściwe okresy rozliczeniowe i to pomimo tego, iż faktycznego zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R dokonano dopiero w związku z rozpoczęciem od 6 listopada 2013 r. działalności gospodarczej. Otrzymanie faktury potwierdzającej fakt dokonania czynności prawnych, takich jak nabycie towaru lub usługi, zrodziło nie tylko konsekwencję w postaci powstania prawa do odliczenia wskazanego w niej podatku naliczonego, ale też skutek w postaci skonkretyzowania ram czasowych, w obrębie których podatnik może z tego prawa skorzystać.

Podkreślić należy, iż niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny, z którego wynika, że wydatki zostały ponoszone w związku z planowaną budową budynku handlowo-usługowego z zamiarem wykorzystywania go w prowadzonej działalności gospodarczej, co oznacza, iż w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? ( Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika