Sprzedaż działek budowlanych powstałych z odziedziczonych gruntów rolnych przez podatnika podlega (...)

Sprzedaż działek budowlanych powstałych z odziedziczonych gruntów rolnych przez podatnika podlega opodatkowaniu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2007 r. (data wpływu 30 sierpnia 2007 r.) uzupełnionym pismami z dnia 28 września 2007 r. i z dnia 22 października 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek budowlanych - jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 30 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek budowlanych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W 1955 r. stał się Pan wraz z braćmi i matką ? na podstawie aktu darowizny od dziadków - współwłaścicielem działki rolnej. Po śmierci matki, prawomocnym wyrokiem sądu z grudnia 1995 r., odziedziczył Pan wraz z braćmi przypadający matce udział w ww. nieruchomości. W efekcie stał się Pan współwłaścicielem działki rolnej o pow. 1.0314 ha (właścicielem 1/3 udziału w tej działce). Za przedmiotową działkę współwłaściciele opłacali wspólnie podatek rolny.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzonym uchwałą z dnia 24 maja 2002 r., przedmiotowy grunt znajduje się na terenie oznaczonym symbolem T-11? zabudowa jednorodzinna oraz TK-11/D ? ulice dojazdowe. W 2007 roku współwłaściciele dokonali podziału geodezyjnego przedmiotowej nieruchomości, w wyniku którego powstały działki budowlane (8 szt.) oraz 3 działki przeznaczone na drogi gminne. Do sprzedaży przeznaczono 5 działek budowlanych oraz wszystkie działki przeznaczone na drogi gminne (nie wiadomo kiedy zostaną wykupione przez urząd miasta). W miesiącu lipcu 2007 roku została sprzedana pierwsza działka budowlana, a w związku z tą sprzedażą ? na podstawie informacji uzyskanej we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym - zarejestrował się Pan jako podatnik podatku od towarów i usług (rejestracji dokonali również bracia).

Pismem z dnia 26 września 2007 r. uzupełniono stan faktyczny o następujące informacje. Do sprzedaży przeznaczone są działki budowlane niezabudowane, które - jako uprzednio grunty rolne - były wykorzystywane przez współwłaścicieli na własne potrzeby

W treści pisma z dnia 22 października 2007 r. doprecyzował Pan, iż na przedmiotowych gruntach rodzina Pana i braci uprzednio sadziła głównie ziemniaki i warzywa do własnego spożycia i częściowo na karmę dla zwierząt, a od dwóch lat ? w związku z nowym planem zagospodarowania przestrzennego - ziemia ta stanowiła nieużytki rolne.


W związku z powyższym, w treści pisma z dnia 26 września 2007 r., zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż przedmiotowych działek podlega opodatkowaniu podatkiem VAT...


Zdaniem wnioskodawcy wyrażonym w piśmie z dnia 26 września 2007 r., sprzedaż ww. działek nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z tą definicją, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z powołanych przepisów wynika, że od chwili wejścia ich w życie tj. od 1 maja 2004 r. zasadą jest opodatkowanie dostawy gruntów podatkiem od towarów i usług. Zwalnia się od podatku od towarów i usług ? jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 9 wskazanej ustawy ? jedynie dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Pojęcia ?podatnik? i ?działalność gospodarcza?, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy. Podatnikami - wg zapisu art. 15 ust. 1 - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z treści art. 15 ww. ustawy wynika, że podatnikami są również osoby, które wykonały czynności jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy.

Mając na uwadze powyższe dla rozstrzygnięcia kwestii, czy dokonywana przez Pana sprzedaż działek budowlanych powstałych w wyniku przekształcenia gruntów rolnych, podlega opodatkowaniu istotne znaczenie ma, czy czynnościom tym można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w związku z zapisem art. 96 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3, dokonał Pan rejestracji dla potrzeb tego podatku. W ocenie tutejszego organu powyższym potwierdził Pan, że będzie prowadził działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ww. ustawy. Działanie to wskazuje, iż intencją Pana jako dokonującego dostawy działek budowlanych było zachowanie się jak podatnik podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny przedstawiony przez Pana w złożonym wniosku wskazuje, że zgodnie z powołanymi przepisami posiada Pan status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą.

Analiza treści złożonego wniosku w konfrontacji z powołanymi przepisami prowadzi do wniosku, iż dokonywane przez Pana dostawy działek budowlanych (udziału w przedmiotowych nieruchomościach niezabudowanych) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z tym, iż od podatku - w odniesieniu do gruntów - zwolniona jest jedynie dostawa terenów niezabudowanych innych niż budowlane oraz przeznaczonych pod zabudowę (art. 43 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy), transakcje sprzedaży przedmiotowych działek budowlanych winny być opodatkowane 22% stawką podatku.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika