Czy w przypadku sprzedaży działek Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i (...)

Czy w przypadku sprzedaży działek Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług wg 22% stawki oraz czy w przypadku sprzedaży działek rolnych ze względu na charakter nabywcy (przedsiębiorca) zmuszony jest również do zapłaty podatku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 stycznia 2010r. (data wpływu 13 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowych - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 13 stycznia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowych


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W roku 1996 zakupił Pan wraz z żoną 2 działki rolne (o pow. 2800 m2 każda) w miejscowości S., z zamiarem wybudowania domu jednorodzinnego. Działki od czasu ich nabycia nie były wykorzystywane na cele rolnicze, nie zostały podzielone, nie zostały uzbrojone, jak też nie wydano decyzji o warunkach zabudowy. W planie zagospodarowania przestrzennego znajdują się one na terenie zabudowy mieszkaniowej. Na skutek zdarzeń losowych, mających miejsce w 2000 r., zamierza Pan wraz z żoną je sprzedać korzystając z usług biura obrotu nieruchomościami.

Wskazał Pan ponadto, iż w roku 2000 odkupił wraz z żoną gospodarstwo rolne w miejscowości K., które od pokoleń należało do Pana rodziny. Przedmiotowe gospodarstwo zakupił Pan z myślą o rodzinie, a nie w celach zarobkowych. Wyremontował Pan budynki gospodarcze oraz grożący zawaleniem dom mieszkalny. W skład gospodarstwa wchodzi działka rolna o nr 53/2 o pow. 1,4598 ha, która zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z 2006 r. stanowi obszar przeznaczony na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Działka w 2008 r. została przez Pana podzielona na 11 mniejszych działek budowlanych i 4 działki przeznaczone na wewnętrzne drogi dojazdowe. W latach 2004-2007 przedmiotowa działka była wykorzystywana pod uprawę ziemniaków i zbóż na cele własne i otrzymywał Pan wówczas dopłaty bezpośrednie. Działki zamierza Pan sprzedać korzystając z usług biura obrotu nieruchomościami.

Ponadto w 1994 r. otrzymał Pan w darowiźnie działkę rolną o pow. 779 m2, którą sprzedał w 2006 r., jak również w 1997 r. dokonał Pan wraz z żoną zakupu mieszkania z miejscem postojowym, które zostało sprzedane także w 2006 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przypadku sprzedaży działek w K. jest Pan zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług wg 22% stawki oraz czy w przypadku sprzedaży działek rolnych w S. ze względu na charakter nabywcy (przedsiębiorca) zmuszony jest również do zapłaty podatku...


Pana zdaniem, biorąc pod uwagę intencje oraz okres czasu, jaki upłynął od nabycia ww. nieruchomości nie ma Pan obowiązku niezależnie od ilości sprzedanych działek i charakteru nabywcy, poza obligatoryjnymi opłatami notarialno-sądowymi, związanym ze sporządzeniem aktów notarialnych, opłatą za pośrednictwo biur obrotu nieruchomościami oraz ewentualnie gminie rentą planistyczną płacenia jakiegokolwiek podatku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 powołanej wyżej ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług

W myśl art. 15 ust. 1 cyt. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2).

W związku z powyższym, aby dostawę towarów uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Działanie poza zakresem działalności gospodarczej występuje w sytuacji, gdy przedmiotem sprzedaży jest majątek prywatny (osobisty) danej osoby, ponieważ został on nabyty na własne potrzeby danej osoby, a nie z przeznaczeniem do działalności handlowej.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że w 1996 r. celem wybudowania domu zakupił Pan wraz z żoną 2 działki rolne. W wyniku nabycia w 2000 r. gospodarstwa rolnego, które należało do wuja zmienił Pan plany i zamierza sprzedać zakupione w 1996 r. działki. Ponadto zamierza Pan sprzedać 11 działek budowlanych wydzielonych z działki rolnej, która wchodzi w skład majątku prywatnego, tj. w skład zakupionego gospodarstwa. Przedmiotowa działka zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania z 2006 r. została przeznaczona na cele zabudowy mieszkaniowej. W latach 2004-2007 r. przedmiotowa działka była wykorzystywana na uprawę ziemniaków i zbóż na cele własne.

Grunty spełniają definicję towarów wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju. Jednakże nic nie wskazuje na to, aby dokonując sprzedaży ww. działek działał Pan w charakterze handlowca. Podział nieruchomości na mniejsze działki nie daje podstaw by stwierdzić, iż prowadził Pan działalność w zakresie handlu, czyli dokonywał w sposób zorganizowany zakupów nieruchomości w celu jej dalszej odsprzedaży. Inaczej mówiąc, nie można przypisać Panu zamiaru zbycia nieruchomości w momencie jej nabycia i uznać za podatnika podatku od towarów i usług.


Reasumując stwierdzić należy, że dokonując planowanej sprzedaży działek budowlanych w okolicznościach takich jak opisane we wniosku (wykorzystywanych wyłącznie w celach osobistych), będzie Pan korzystał z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem, a zatem czynność ta nie oznacza wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. W rezultacie nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 1, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika