Czy otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Czy otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2007 r. (data wpływu 3 września 2007 r.), uzupełnionym w dniu 29 października 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanej dotacji w związku z realizacją zadania badawczego ?Opracowanie technologii wytwarzania aktywnych wypełnień reaktorów beztlenowych powstałych na bazie surowców z odpadowych tworzyw sztucznych? w ramach projektu ?Doskonalenie systemów racjonalizacji zużycia zasobów w procesach wytwarzania i eksploatacji maszyn i urządzeń technicznych? - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 3 września 2007 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanej dotacji w związku z realizacją zadania badawczego ?Opracowanie technologii wytwarzania aktywnych wypełnień reaktorów beztlenowych powstałych na bazie surowców z odpadowych tworzyw sztucznych? w ramach projektu ?Doskonalenie systemów racjonalizacji zużycia zasobów w procesach wytwarzania i eksploatacji maszyn i urządzeń technicznych?.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Strona złożyła do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wniosek o finansowanie projektu badawczego. Wniosek został zatwierdzony i przyjęty do realizacji. Wnioskodawca podpisał z koordynatorem projektu umowę dot. zakresu prac naukowo-badawczych zaplanowanych do realizacji. Koordynatorem projektu został 'I' w R. Przedmiotem umowy jest wykonanie zadania badawczego. Ministrowi Gospodarki i Pracy oraz Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego przysługuje prawo do nieodpłatnego upowszechniania i wykorzystywania wyników zadania badawczego. Stronom przysługuje prawo własności wyników badań naukowych i prac rozwojowych oraz do uzyskiwania przychodów z ich udostępniania lub sprzedaży. Osobom uczestniczącym w realizacji projektu przysługują prawa autorskie, w tym prawo do publikacji wyników. Wyniki badań naukowych osiągniętych w trakcie realizacji projektu ?Opracowanie technologii wytwarzania aktywnych wypełnień reaktorów beztlenowych powstałych na bazie surowców z odpadowych tworzyw sztucznych? posłużą rozwojowi nauki oraz będą wykorzystywane w procesie dydaktycznym realizowanym w Uczelni. Projekt nie będzie generował przychodów zarówno w trakcie realizacji jak i po jego zakończeniu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy dotacja przyznana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach umowy podpisanej z koordynatorem podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...


Zdaniem Strony, dotacja przeznaczona jest na realizację projektu, w ramach którego nie zostanie wytworzony żaden produkt, towar ani usługa o charakterze odpłatnym. Wnioskodawca realizując projekt zgodnie z zawartą umową, nie będzie dokonywał odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz świadczył odpłatnie usług. Realizacja projektu ma na celu pozyskanie nowej wiedzy w formie wyników badań, które zostaną opublikowane w wydawnictwach naukowych. Oznacza to, że przyznane środki przeznaczone są na pokrycie realizacji określonego zadania, nie mają związku ze sprzedażą, a więc nie stanowią dofinansowania do ceny towaru czy usługi, którą uiszcza nabywca. Podpisana umowa zapewnia Stronie prawo do rozporządzania wynikami prac w ramach realizowanego projektu.

Brak elementu świadczenia, który decydowałby o wykonaniu czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług pozwala wnioskować, że otrzymana dotacja nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


W przedstawionym opisie Strona podnosi, że realizując projekt zgodnie z zawartą umową, nie będzie dokonywała odpłatnej dostawy towarów oraz nie będzie świadczyć odpłatnie usług. Wyniki badań posłużą rozwojowi nauki oraz celom dydaktycznym. Realizacja projektu nie będzie generować przychodów. Pozyskana dotacja nie ma jakiegokolwiek związku ze sprzedażą.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jeżeli Uczelnia nie dokonuje żadnych świadczeń usług oraz dostawy towarów na rzecz osoby fizycznej i osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, w trakcie realizacji tego projektu nie wystąpi określony podmiot będący odbiorcą usług bądź towarów. Wyniki badań nie będą zatem sprzedawane konkretnemu odbiorcy, lecz posłużą rozwojowi nauki oraz będą wykorzystywane w procesie dydaktycznym realizowanym w Uczelni. W związku z powyższym Uczelnia nie dokonuje żadnego świadczenia lub dostawy towarów na rzecz innego podmiotu w rozumieniu art. 5 ust.

1 pkt 1 ustawy o VAT, co powoduje, że w efekcie realizacja projektu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a otrzymana dotacja nie wiąże się z jakimkolwiek przychodem (czynnościami opodatkowanymi), który w myśl z art. 29 ust. 1 ustawy podlegałby opodatkowaniu. Zgodnie z jego treścią podstawą opodatkowania jest obrót (?). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Reasumując, otrzymana dotacja na realizację zadania badawczego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika