Czy w ramach opisanej usługi sklasyfikowanej przez Urząd Statystyczny w Łodzi wg PKWiU do grupowania (...)

Czy w ramach opisanej usługi sklasyfikowanej przez Urząd Statystyczny w Łodzi wg PKWiU do grupowania 55.30.11-00.00 prawidłową będzie 22% stawka podatku VAT, czy też należy stosować inną stawkę

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2007 r. (data wpływu 6 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług zaklasyfikowanych wg PKWiU do grupowania 55.30.11-00.00 - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 6 września 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług sklasyfikowanych przez Urząd Statystyczny w Łodzi wg PKWiU do grupowania 55.30.11-00.00 ?usługi gastronomiczne w restauracjach?.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka jest koncesjonowanym biurem podróży, obsługującym głównie klientów korporacyjnych. Spółka zamierza poszerzyć swoją ofertę o świadczenie usług sklasyfikowanych wg PKWiU do grupowania 55.30.11-00.00 ?usługi gastronomiczne w restauracjach?. W zakresie świadczonych usług Spółka zamierza organizować imprezy okolicznościowe lub karnawałowe na zamówienie innych podmiotów obejmujące: wynajęcie sali, zapewnienie wyżywienia, napojów zimnych i gorących, oprawę muzyczną, wodzireja lub artystę prowadzącego bal a także transport gości. Dla opisanych usług Spółka zapewnia koordynatorów w miejscu świadczenia usługi, którzy zagwarantują jej prawidłowe wykonanie. Koordynatorami będą etatowi pracownicy Spółki lub osoby wynajęte na czas trwania usługi.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w ramach opisanej usługi sklasyfikowanej przez Urząd Statystyczny w Łodzi wg PKWiU do grupowania 55.30.11-00.00 prawidłową będzie 22% stawka podatku VAT, czy też należy stosować inną stawkę...


Zdaniem wnioskodawcy, w odniesieniu do tak sklasyfikowanych usług Spółka powinna stosować 22 % stawkę podatku VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7(?).

Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Należy zauważyć, iż obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania świadczonej usługi do właściwego grupowania statystycznego spoczywa wyłącznie na wykonawcy usługi.

Co do zasady stawka podatku ? na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług , w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokość 7% w odniesieniu do usług gastronomicznych, z wyłączeniem:


  • sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
  • sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.


Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że usługi które zamierza Spółka świadczyć sklasyfikowano w grupowaniu PKWiU 55.33.13-00.00. Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż tak sklasyfikowane usługi podlegają opodatkowaniu stawką 7% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. c) cytowanej ustawy. Powyższy przepis dotyczy wyłącznie usług gastronomicznych, nie ma natomiast zastosowania do sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % i napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 %. Stawka ta nie obowiązuje również do sprzedaży kawy i herbaty (podawanych z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w formie nieprzetworzonej innych towarów objętych stawką 22 %.

Wskazuje się, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji usług w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o wskazane w stanie faktycznym grupowania.

Nadmienia się, iż w niniejszej interpretacji nie odniesiono się do szczególnych zasad opodatkowania przy świadczeniu usług turystyki, o których mowa w art. 119 ust. 1, jako że nie było to przedmiotem zapytania Spółki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika