Czy wykonanie robót projektowych, wykonawczych i konserwacyjnych Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego (...)

Czy wykonanie robót projektowych, wykonawczych i konserwacyjnych Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego w budynku Domu Studenta, tj. w obiekcie budownictwa mieszkaniowego można zaliczyć do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych i zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%?

INTERPRETACJA INDWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2009 r. (data wpływu 8 maja 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 3 sierpnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku na roboty związane z montażem dźwiękowych systemów ostrzegawczych w obiektach budowlanych zbiorowego zamieszkania - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 maja 2009 r. został złożony wniosek uzupełniony pismem z dnia 3 sierpnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki na roboty związane z montażem dźwiękowych systemów ostrzegawczych w obiektach budowlanych zbiorowego zamieszkania.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca na mocy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80, poz. 563), które wprowadziło wymóg stosowania dźwiękowych systemów ostrzegawczych (DSO) w obiektach nowobudowanych oraz już istniejących zobowiązany jest do wykonania systemów DSO w domach studenckich. Dźwiękowy system ostrzegawczy to instalacja umożliwiająca rozgłaszanie sygnałów i komunikatów głosowych dla zapewnienia bezpieczeństwa osób przebywających w budynkach, w przypadku zaistnienia zagrożenia pożarowego. W piśmie uzupełniającym z dnia 3 sierpnia 2009 r. Wnioskodawca wskazał, iż Dźwiękowy System Ostrzegawczy wykonywany będzie w budynkach Domów Studenta nr 1 i 2 (dwa niezależne kompleksy), które należy zaklasyfikować wg PKOB do klasy 1130 ? budynki zbiorowego zamieszkania. Na zadanie inwestycyjne (dla każdego domu studenta) składa się:


  1. wykonanie projektu technicznego instalacji DSO łącznie z uzgodnieniami branżowymi rzeczoznawcy ds. p.poż.;
  2. montaż instalacji i wyposażenia (roboty budowlane montażowe przewodów elektrycznych i sygnałowych, montaż aparatury sterującej, nagłośnieniowej i osprzętu instalacyjnego); uruchomienie systemu oraz obsługa konserwacyjna przez okres gwarancji 36 m-cy.


Przy czym Wnioskodawca wskazał, że zadania (czynności) mieszczą się w katalogu robót: - ?7423100-5 usługi inżynierii projektowej dla mechanicznych i elektrycznych instalacji budowlanych?,

?45312100-8 instalowanie przeciwpożarowych systemów alarmowych?.

Na wykonanie przedmiotowego zadania Wnioskodawca ogłosił przetarg nieograniczony.


Umowa zostanie zawarta z jednym wykonawcą na projekt i roboty budowlano-montażowe systemu DSO (wyłonienie wykonawcy w drodze przetargu nieograniczonego). Warunki przetargu wyodrębniają dwa elementy w formie ceny ryczałtowej nie podlegającej zmianie w trakcie wykonywania robót:


  1. opracowanie projektu technicznego wykonawczego;
  2. roboty budowlano-montażowe, uruchomienie i obsługa konserwacyjna w okresie gwarancji.


Przetarg wygrywa najkorzystniejsza cenowa oferta. Wykonawca wg umowy otrzyma wynagrodzenie ryczałtowe:


  • za projekt (jednorazowo po przedstawieniu pełnego opracowania projektowego)
  • za roboty budowlano-montażowe (wg miesięcznych faktur przerobowych).


Wartość projektu technicznego stanowić będzie 3,5% wartości robót budowlano-montażowych.

Średnia cena projektu - 11786,80 zł brutto z VAT 22% ( na podstawie złożonych ofert),

Średnia cena robót budowlano-montażowych - 331981,00 zł brutto z VAT 7% (na podstawie złożonych ofert).


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


Czy wykonanie robót projektowych, wykonawczych i konserwacyjnych Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego w budynku Domu Studenta, tj. w obiekcie budownictwa mieszkaniowego można zaliczyć do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych i zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%...


Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Natomiast na podstawie § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się również do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa społecznego z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12.

Uwzględniając powyższe Wnioskodawca uważa, że wszelkie prace budowlano-montażowe oraz modernizacyjne wykonywane w budynku domu studenta, tj. w budynku zbiorowego zamieszkania winny być opodatkowane stawką VAT w wysokości 7%, zgodnie z klasyfikacją statystyczną obiektów. Natomiast w przypadku, gdy umowa z wykonawcą zostanie zawarta na kompleksowo wykonaną usługę, na którą składają się zadania związane z wykonaniem robót projektowych, wykonawczych i konserwacyjnych Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego w budynku Domu Studenta, wówczas zastosować można obniżoną stawkę podatku od towarów i usług do wykonywanych usług zarówno wykonawczych, jak i projektowych w wysokości 7%, gdyż wykonanie instalacji odbywa się na podstawie projektu budowlanego wymaganego przepisami prawa, zawierającego zasadnicze elementy wyposażenia technicznego umożliwiającego użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, w tym wszelkiego rodzaju instalacje, m.in. instalacje i urządzenia budowlane ochrony przeciwpożarowej określone w przepisach odrębnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 - w świetle art. 7 ust. 1 powołanej ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast pojęcie świadczenia usług zostało określone w art. 8 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl art. 41 ust. 1 cyt. ustawy podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, obniżone, tj. 7%, 3% i 0%.

Stosownie do art. 41 ust. 12 ww. ustawy 7% stawkę podatku od towarów i usług stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, rozumie się w myśl ust. 12a cyt. przepisu obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.


Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12b ww. ustawy nie zalicza się:


  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.


W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12c ustawy).


Ponadto zgodnie z § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do:


  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 12 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12


  • w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.


Zauważyć należy, że w treści wskazanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r., ustawodawca użył pojęć: roboty budowlano-montażowe, remonty oraz roboty konserwacyjne, nie dokonując ich zdefiniowania, dlatego też, w celu ustalenia, czy usługa montażu i konserwacji dźwiękowego systemu ostrzegawczego, który zostanie wykonany w domach studenta mieści się w tym pojęciu, należy odwołać się do przepisów prawa budowlanego.

Zgodnie z art. 3 pkt 7-8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego, zaś przez remont ? wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych, polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Konserwacja, zgodnie z § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74, poz. 836) ? oznacza wykonywanie robót, mających na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku. Natomiast zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., konserwacja oznacza utrzymanie czegoś w dobrym stanie, dbanie o coś, pielęgnowanie czegoś w celu zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się, zniszczeniem lub zepsuciem.

Z kolei celem właściwego zdefiniowania pojęcia obiektu budownictwa mieszkaniowego i co się z tym wiąże stosowania odpowiedniej stawki podatkowej, należy uwzględniać regulacje wynikające z przywołanego art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z treścią art. 2 pkt 12 przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.


Zgodnie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.) stanowiącego usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych. dział PKOB 11 obejmuje:


  • budynki mieszkalne jednorodzinne - 111,
  • budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe - 112,
  • budynki zbiorowego zamieszkania - 113.


Natomiast Klasa 113 (Budynki zbiorowego zamieszkania) obejmuje m.in.


  • budynki zbiorowego zamieszkania, w tym domy mieszkalne dla ludzi starszych, studentów, dzieci i innych grup społecznych, np. domy opieki społecznej, hotele robotnicze, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych itp.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, wynika że Wnioskodawca zamierza zlecić wykonanie zadania inwestycyjnego, polegającego na wykonaniu dźwiękowego systemu ostrzegawczego. Zakres robót polegać będzie na wykonaniu projektu technicznego, robotach budowlano-montażowych i bieżącej konserwacji dźwiękowego systemu ostrzegawczego w budynkach zbiorowego zamieszkania (domach studenta), które zaklasyfikowane zostały wg PKOB do klasy 1130. Jak wynika z wniosku, umowa zawarta będzie z jednym wykonawcą na projekt i roboty budowlano-montażowe, zawierać będzie dwa elementy ceny ryczałtowej, nie podlegającej zmianie w trakcie wykonywania robót: opracowanie projektu technicznego i roboty budowlano-montażowe wraz z obsługą konserwacyjną w okresie gwarancji.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego na tle powołanych przepisów prowadzi do wniosku, iż brak jest podstaw do zastosowania dla obu odrębnych usług stawki preferencyjnej w wysokości 7%, bowiem w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia z kompleksową usługą budowlano-montażową.

Zatem odnosząc wskazane regulacje prawne do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że zgodnie z art. 41 ust. 12 w zw. z ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 6 ust. 2 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów, w przypadku wykonania robót budowlano-montażowych (wraz z konserwacją) zastosowanie znajdzie stawka preferencyjna w wysokości 7%.

Natomiast w stosunku do opracowania projektu technicznego ustawodawca nie przewidział preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług. Tak więc zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT usługi projektowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w przedmiotowej sprawie należało uznać za nieprawidłowe.

Końcowo nadmienia się, że z uwagi na fakt, iż adresatem niniejszej interpretacji jest nabywca usługi polegającej na wykonaniu dźwiękowego systemu ostrzegawczego, a nie podmiot, po stronie którego leży obowiązek podatkowy, przepisy zawarte w art. 14k?14n Ordynacja podatkowa nie będą miały zastosowania.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika