Brak możliwości odliczenia przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy podatku naliczonego od zakupionego sprzętu (...)

Brak możliwości odliczenia przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy podatku naliczonego od zakupionego sprzętu w ramach projektu programu 'Edukacja'.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2008 r. (data wpływu 28 maja 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 i 16 czerwca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku z tytułu realizacji programu ?Edukacja ? program pomocy w dostępie do nauki dzieci i młodzieży niepełnosprawnych? niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 28 maja 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku z tytułu realizacji programu ? Edukacja ? program pomocy w dostępie do nauki dzieci i młodzieży niepełnosprawnych? niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Ośrodek Szkolno?Wychowawczy jest oświatową placówką szkolno?wychowawczą, której zakres działania określa ustawa o systemie oświaty. Zadania placówki zostały ujęte w jej statucie i należą do nich: zadania wychowawcze, edukacyjne, profilaktyczne, terapeutyczne, rehabilitacyjne. W celu poprawienia swojej sytuacji finansowej poza podstawową działalnością edukacyjną, placówka wykonuje także, czynności podlegające opodatkowaniu VAT (wynajem pomieszczeń, catering). Placówka jest ?płatnikiem VAT?, w części dotyczącej wykonywania tych czynności. W lipcu 2007 r. OSW otrzymał środki finansowe z PERON-u na zakup sprzętu komputerowego wraz ze stołami i krzesłami, w ramach programu pn.: ?Edukacja ? program pomocy w dostępie do nauki dzieci i młodzieży niepełnosprawnych?. Dokonane w ramach przedmiotowego programu zakupy dóbr i usług nie będą służyły czynnościom podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Wnioskodawca jako ?płatnik? podatku od towarów i usług, nie ma możliwości dokonania odliczenia podatku naliczonego od zakupionego sprzętu komputerowego wraz z krzesłami i stołami, w ramach programu ?Edukacja ? program pomocy w dostępie do nauki dzieci i młodzieży niepełnosprawnych?...


Zdaniem Wnioskodawcy nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego, albowiem zakupiony sprzęt, w ramach programu ?Edukacja ? program pomocy w dostępie do nauki dzieci i młodzieży niepełnosprawnych? nie będzie służył czynnościom opodatkowanym. Sprzęt komputerowy będzie użytkowany w szkolnej pracowni komputerowej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej ? powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika