Czy Uniwersytet w związku z realizacją projektu ma możliwość odliczenia podatku?

Czy Uniwersytet w związku z realizacją projektu ma możliwość odliczenia podatku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2012 r. (data wpływu 17 kwietnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 17 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.



W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Uniwersytet jest publiczną uczelnią akademicką i stanowi integralną część narodowego systemu edukacji i nauki. Podstawowym kierunkiem działalności Uniwersytetu jest kształcenie oraz prowadzenie badań naukowych, a także upowszechnianie osiągnięć nauki, sztuki i kultury. Uniwersytet jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podstawowa działalność Uniwersytet - usługi edukacyjne - podlegają zwolnieniu od podatku. Usługi badawcze finansowane dotacją Ministerstwa służące rozwojowi nauki nie podlegają opodatkowaniu podatkiem. Natomiast usługi badawcze realizowane w ramach projektów celowych i umów z podmiotami gospodarczymi opodatkowane są wg podstawowej stawki podatku. Uczelnia osiąga również przychody z wynajmu pomieszczeń, posiada stacje Dydaktyczno-Badawcze, prowadzące działalność zarówno opodatkowaną, jak i zwolnioną. Uczelnia prowadzi rozbudowaną ewidencję finansowo-księgową, pozwalającą na ewidencjonowanie zakupów zgodnie z ich przeznaczeniem i źródłem finansowania. W związku z powyższym możliwe jest całkowite odliczenie podatku (przy działalności opodatkowanej), częściowe przy działalności mieszanej i brak odliczenia w przypadku działalności zwolnionej.

Na podstawie umowy o dofinansowanie projektu Uniwersytet realizuje projekt inwestycyjny w ramach POXXX 2007-2013.


Projekt polega na kompleksowej modernizacji bazy edukacyjno-badawczej nauk technicznych i informatycznych poprzez udoskonalenie infrastruktury technicznej i wyposażenia w aparaturę badawczo-dydaktyczną, w tym specjalistycznych laboratoriów. Inwestycja składa się z dwóch komponentów:


  • budowy i wyposażenia Regionalnego Centrum Informatycznego Uniwersytetu oraz:
  • rozbudowy, modernizacji i unowocześnienia wyposażenia aparaturowego obiektów naukowo-dydaktycznych nauk technicznych.


Realizacja przedsięwzięcia, dzięki poprawie bazy dydaktycznej i dostosowaniu procesu dydaktycznego do potrzeb gospodarki, spowoduje podniesienie jakości kształcenia i prac naukowo-badawczych prowadzonych na Wydziale Nauk Technicznych Uczelni, a tym samym podniesione zostaną umiejętności i kwalifikacje przyszłych pracowników i przedsiębiorców. Wydział Nauk Technicznych Uczelni jest jedyną w Województwie jednostką kształcącą studentów na poziomie uniwersyteckim na kierunkach: budownictwo, edukacja techniczno-informatyczna, mechanika i budowa maszyn, technika rolnicza i leśna. Kształcenie dostosowane do zapotrzebowania regionu na specjalistów z tych kierunków i powołanych w ramach nich nowych kierunków: mechatronika, energetyka, inżynieria bezpieczeństwa oraz specjalności: budowa i eksploatacja dróg, transport drogowy spowoduje, że region otrzyma wysokokwalifikowaną kadrę, która weźmie udział w przedsięwzięciach gospodarczych zwiększających atrakcyjność inwestycyjną regionu dotyczącą sektora gospodarki żywnościowej, turystycznej i drogowej. Nowa infrastruktura naukowo-dydaktyczna i projektowane wyposażenie laboratoriów badawczych Uczelni w nowoczesną aparaturę umożliwi realizację zamierzeń badawczych i dydaktycznych na poziomie wymaganym przez normy zharmonizowane Unii Europejskiej, pozwoli także na wykształcenie na Uczelni specjalistów z nowych obszarów dydaktycznych i z nimi związanych obszarów badawczych.

Poprawa jakości kształcenia na Uczelnia nastąpi dzięki zwiększeniu liczby godzin zajęć laboratoryjnych w 17 nowoczesnych laboratoriach o łącznej powierzchni 3960 m2, wyposażonych w specjalistyczną aparaturę pomiarową i badawczą. Absolwenci kształceni w zakresie praktycznych zastosowań, mogący eksperymentować, będą lepiej dostosowani do wymogów rynku pracy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Uniwersytet ma możliwość odzyskania podatku VAT od zakupów i usług w zakresie przedmiotowego projektu?


Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podstawową zasadą do realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi. Realizacja przedmiotowego projektu nie jest związana z czynnościami opodatkowanymi. Projekt ten przyczyni się do poprawy jakości i efektywności kształcenia na Uczelni. Jest działaniem na rzecz zwiększenia szans zdobycia i utrzymania zatrudnienia oraz rozwoju zawodowego i kompetencji niezbędnych do funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie. Inwestycja jest konieczna, by dopasować ofertę kształcenia do potrzeb pracy zawodowej i wymagań społeczeństwa oraz, by Uniwersytet był w stanie sprostać wyzwaniom wynikającym z globalizacji. Szkolnictwo wyższe oraz system badań przystosowujące się na bieżąco do zmieniających się potrzeb i wymagań społeczeństwa oraz postępu wiedzy naukowej odgrywa kluczową rolę w rozwoju gospodarczym i kulturowym. Niezbędne staje się rozszerzenie dostępu do studiów i zwiększenie różnorodności programowej oferty otwartej na potrzeby studiujących. Biorąc pod uwagę powyższe Uniwersytet uważa, że realizując przedmiotowy projekt nie posiada prawa do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 Nr 177 poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy).

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

W treści rozdziału 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 ze zm.), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu. Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 8 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 9 tego rozporządzenia.


Powyższe kwestie zostały uregulowane w analogiczny sposób w rozporządzeniach Ministra Finansów:


  1. z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), rozdział 10 oraz § 8 ust. 3 i 4 tego rozporządzenia;
  2. z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799 ze zm.), rozdział 9 oraz § 7 ust. 3 i 4 tego rozporządzenia;
  3. z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649 ze zm.), rozdział 9 oraz § 8 ust. 3 i 4 tego rozporządzenia.


Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Uczelnia w ramach realizowanego projektu dokonała kompleksowej modernizacji bazy edukacyjno-badawczej. Poniesione wydatki - jak wynika z wniosku - będą służyły poprawie jakości kształcenia i pracom naukowo-badawczym.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że o ile przedmiotowy projekt nie posłuży działalności opodatkowanej, Wnioskodawcy z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków na realizację przedmiotowego projektu. Uczelni nie przysługuje także prawo otrzymania zwrotu tego podatku, bowiem środki te nie stanowią środków, o których mowa w powołanych rozporządzeniach.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika